Տիգրան Խաչատրյանն ու Էրիկ Լոմբարդը քննարկել են Հայաստան-Ֆրանսիա տնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարները
Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ֆրանսիայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում հանդիպել է Ֆրանսիայի էկոնոմիկայի, ֆինանսների, արդյունաբերական և թվային ինքնավարության նախարար Էրիկ Լոմբարդին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ կառավարության տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-Ֆրանսիա տնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարները, մասնավորապես՝ երկկողմ տնտեսական օրակարգում փոխադարձ առևտրի և ներդրումների նոր ուղղությունների ներառման, ինչպես նաև երկու երկրների մասնավոր հատվածների միջև գործարար կապերի ընդլայնման միջոցով։
Տիգրան Խաչատրյանն, ընդգծելով ֆրանսիական ձեռնարկությունների հետ ձևավորված համագործակցության հաջող փորձը, կարևորել է Հայաստանում ֆրանսիական ընկերությունների ավելի մեծ ներկայություն ապահովելու անհրաժեշտությունը, այդ թվում՝ նոր գիտելիքի ներգրավման և գործարար մշակույթի զարգացման տեսանկյունից:
Անդրադարձ է կատարվել համագործակցության հնարավոր նոր ուղղություններին, մասնավորապես՝ քննարկվել է Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի իրականացման շրջանակներում Բարգուշատի թունելի կառուցման աշխատանքները Ֆրանսիայի կառավարության ֆինանսավորմամբ և ֆրանսիական առաջատար շինարարական ու ինժեներական ընկերությունների ներգրավմամբ իրականացնելու հնարավորությունը:
Էրիկ Լոմբարդը, ընդգծելով Հայաստանի հետ տնտեսական կապերի խորացման առանձնակի կարևորությունը, վստահեցրել է, որ ներկայացված ծրագրերը կշարունակեն մնալ Ֆրանիսայի կառավարության ուշադրության կենտրոնում, և անհարժեշտ ջանքեր կգործադրվեն դրանց իրագործման ուղղությամբ:
Կողմերը համաձայնություն են ձեռք բերել առաջիկա քայլերի և համագործակցության հետագա ձևաչափերի վերաբերյալ:

Тигран Хачатрян и Эрик Ломбард обсудили перспективы развития армяно-французского экономического сотрудничества
Члены делегации, возглавляемой вице-премьером Республики Армения Тиграном Хачатряном, в рамках рабочего визита во Французскую Республику встретились с министром экономики, финансов, промышленной и цифровой автономии Франции Эриком Ломбарди.
Как передает Арменпресс, со ссылкой на сообщение правительства, в ходе встречи были обсуждены перспективы развития армяно-французского экономического сотрудничества, в частности, путем включения в двустороннюю экономическую повестку новых направлений взаимной торговли и инвестиций, а также путем расширения деловых связей между частными секторами двух стран.
Тигран Хачатрян, отметив успешный опыт сотрудничества с французскими предприятиями, подчеркнул необходимость обеспечения большего присутствия французских компаний в Армении, в том числе с точки зрения привлечения нового опыта и развития бизнес культуры.
Были обсуждены возможные новые направления сотрудничества, в частности, возможность реализации строительства Баргушатского тоннеля в рамках реализации Программы инвестиций в транспортный коридор “Север-Юг” с привлечением финансирования со стороны правительства Франции и привлечением ведущих французских строительных и инженерных компаний.
Эрик Ломбард, подчеркнув особую важность углубления экономических связей с Арменией, заверил, что представленные программы и впредь будут оставаться в центре внимания французского правительства, и будут предприняты необходимые усилия для их реализации.