Հարավային Կորեայում կործանիչը սխալմամբ ռումբեր է նետել բնակելի թաղամասի վրա. կա 7 վիրավոր
Հարավային Կորեայում յոթ մարդ է վիրավորվել ռազմաօդային ուժերի վարժանքների ժամանակ KF-16 կործանիչների կողմից ուսումնական տիրույթից դուրս սխալմամբ ութ ռումբ նետելու պատճառով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Yonhap լրատվական գործակալությունը։
Իշխանությունները հայտնել են, որ արկերից մեկն ընկել է ճանապարհին՝ Սեուլից մոտ 40 կիլոմետր դեպի հյուսիս գտնվող Պոչեոն քաղաքի տներից մեկի մոտ, ինչի հետևանքով յոթ մարդ, այդ թվում՝ հինգ խաղաղ բնակիչ, ստացել են թեթև վնասվածքներ։ Ավերվել է եկեղեցի և վեց այլ շինություններ: Միջադեպից վնասվել է նաև բեռնատար ավտոմեքենա։
Բոլոր յոթ վիրավորները տեղափոխվել են հիվանդանոցներ։
Ռազմաօդային ուժերը հայտնել են, որ հետաքննություն են անցկացնում միջադեպի առնչությամբ։ Գերատեսչությունից ներողություն են խնդրել խաղաղ բնակիչներին պատճառված վնասի համար:
Սա առաջին պատահական ռմբակոծումն էր հարավկորեական կործանիչների կողմից, որը հանգեցրել է մարդկային վնասների։
2004 թվականին ռազմաօդային ուժերի F-5B ինքնաթիռը սխալմամբ ռումբ էր արձակել Սեուլից 138 կիլոմետր հարավ գտնվող Բորյոնգ քաղաքի վրա, սակայն միջադեպից ոչ ոք չէր տուժել:
Հարավային Կորեան և Միացյալ Նահանգները համատեղ վարժանքներ են անցկացնում միջկորեական սահմանի մոտ գտնվող Պոչեոն քաղաքի Սեունջին կրակային ուսումնամարզական հրապարակում։ Վարժանքներին ներգրավված է ավելի քան 160 միավոր ռազմական տեխնիկա, այդ թվում՝ K2 տանկեր, K55A1 ինքնագնաց հաուբիցներ, Apache հարվածային ուղղաթիռներ և F-35A ինքնաթիռներ։

В Южной Корее истребитель по ошибке сбросил бомбу на жилой район. Есть 7 раненых
В Южной Корее семь человек получили ранения из-за того, что истребители KF-16 случайно сбросили восемь бомб за пределы полигона во время учений ВВС, сообщает Арменпресс со ссылкой на информационное агентство Yonhap.
Власти заявили, что один из снарядов разорвался на дороге возле дома в Почхоне, примерно в 40 километрах к северу от Сеула, в результате чего семь человек, в том числе пять мирных жителей, получили легкие ранения. Были разрушены церковь и еще шесть зданий, а также поврежден грузовик.
Все семеро раненых были доставлены в больницы.
В ВВС заявили, что проводят расследование инцидента. В ведомстве принесли извинения за вред, причиненный мирным жителям.
Это была первая случайная бомбардировка со стороны южнокорейских истребителей, приведшая к человеческим жертвам.
В 2004 году F-5B ВВС по ошибке сбросил бомбу на город Порён, в 138 километрах к югу от Сеула, но в результате инцидента никто не пострадал.
Южная Корея и США проводят совместные учения на полигоне огневой подготовки Сынджин в Почхоне, недалеко от межкорейской границы. В учениях задействовано более 160 единиц военной техники, в том числе танки К2, самоходные гаубицы К55А1, ударные вертолеты Apache и самолеты F-35А.