Հայաստանում ԵՄ դիտորդների ներկայությունը կենսական է սահմանազատման գործընթացում Բաքվի հետագա էսկալացիան կանխելու գործում. Ջոն Ինյարիտու
Հայաստանում Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության ներկայությունն ու գործունեությունը կենսական դերակատարություն ունեն Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ հետագա հնարավոր ագրեսիվ գործողությունների կանխման տեսանկյունից։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուն ՝ գնահատելով Հայաստանում Եվրոպական միության առաքելության մանդատը ևս երկու տարով երկարաձգելու մասին Եվրոպական խորհրդի որոշումը։
«Հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքների ներկայիս օկուպացիան՝ Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության ներկայությունը կենսական նշանակություն ունի սահմանազատման գործընթացում հետագա էսկալացիան կանխելու և դիվանագիտությունն առաջ մղելու համար»,-նկատել է պատգամավորը:
Խոսելով Հայաստանի և Հարավային Կովկասի համար բուն որոշման կարևորության մասին՝ Ինյարիտուն կարծիք է հայտնել, որ այդ որոշումը նշանակալի քայլ է տարածաշրջանային կայունության և խաղաղության ամրապնդման ուղղությամբ։
«Հայաստանում Եվրոպական միության առաքելության մանդատը ևս երկու տարով երկարաձգելու ԵՄ խորհրդի վերջին որոշումը նշանակալի քայլ է Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության ամրապնդման համար։ Առաքելությունը վճռորոշ դեր է խաղում Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանին տիրող իրավիճակի մշտադիտարկման, միջազգային իրավունքի պահանջներին համապատասխանության ապահովման ու երկու ժողովուրդների միջև խաղաղ երկխոսությանը նպաստելու գործում»,-ընդգծել է պատգամավորը:
Ջոն Ինյարիտուի դիտարկմամբ՝ ԵՄ դիտորդական առաքելության երկարաձգումը նաև խթանում է Հարավային Կովկասում և տարածաշրջանի սահմաններից դուրս խաղաղության և անվտանգության ապահովումը։
«Այս որոշումն արտացոլում է ԵՄ հանձնառությունն՝ աջակցելու Հայաստանին ժողովրդավարական կառավարումն ամրապնդելու, օրենքի գերակայության պահպանման և կայունության զարգացմանն ուղղված նրա ջանքերում: Ավելին, այն համընկնում է Հարավային Կովկասում և նրա սահմաններից դուրս խաղաղության և անվտանգության ապահովման ԵՄ-ի ավելի լայն ռազմավարական նպատակների հետ»,-նշել է պատգամավորը:

Присутствие наблюдателей ЕС в Армении жизненно важно для предотвращения дальнейшей эскалации в процессе демаркации границы с Баку: депутат Парламента Испании
Присутствие и деятельность Миссии наблюдателей Европейского Союза в Армении играют жизненно важную роль в предотвращении возможных дальнейших агрессивных действий Азербайджана против Армении.
Такое мнение в беседе с корреспондентом Арменпресс высказал депутат Парламента Испании Джон Иньярриту, оценивая решение Европейского совета о продлении мандата миссии в Армении еще на два года.
“Учитывая нынешнюю оккупацию территорий Армении Азербайджаном, присутствие Миссии наблюдателей Евросоюза имеет жизненно важное значение для предотвращения дальнейшей эскалации процесса демаркации и продвижения дипломатии”, - отметил депутат.
Говоря о важности самого решения для Армении и Южного Кавказа, Иньярриту выразил мнение, что это решение является значительным шагом в направлении укрепления региональной стабильности и мира.
“Недавнее решение Совета ЕС о продлении мандата Миссии Европейского Союза в Армении еще на два года является значительным шагом на пути к укреплению стабильности и мира на Южном Кавказе. Миссия играет важнейшую роль в мониторинге ситуации на границе Армении с Азербайджаном, обеспечении соблюдения требований международного права и содействии мирному диалогу между двумя народами”, - подчеркнул депутат.
Джон Иньярриту считает, что расширение Миссии наблюдателей ЕС также способствует миру и безопасности на Южном Кавказе и за его пределами.
“Это решение отражает приверженность ЕС поддержке Армении в ее усилиях по укреплению демократического управления, поддерживанию верховенства закона и содействию стабильности. Более того, оно соответствует более широким стратегическим целям ЕС по обеспечению мира и безопасности на Южном Кавказе и за его пределами”, - заключил депутат.