ԱՄՆ-ն Ուկրաինային է փոխանցել օգտակար հանածոների վերաբերյալ «բարելավված» համաձայնագիրը. Axios
ԱՄՆ-ն Ուկրաինայի իշխանություններին ուղարկել է հազվագյուտ հողային մետաղների վերաբերյալ համաձայնագրի վերանայված և «բարելավված» տարբերակն այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն իր դժգոհությունն էր հայտնել իր ուկրաինացի գործընկերոջ կողմից նախորդ տարբերակը չստորագրելու առնչությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Axios-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Համաձայնագրի ստորագրումն այժմ ավելի հավանական է թվում, նշում են աղբյուրները։ Axios-ի աղբյուրներից մեկը հայտնել է, որ խորհրդականները Զելենսկիին հորդորել են ստորագրել պայմանագրի թարմացված տարբերակը՝ Թրամփի հետ հետագա հակասություններից խուսափելու, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի կողմից Ուկրաինային օգնության մատակարարումն արդարացնելու համար։
Համաձայնագրի նախագծում, ըստ դրան ծանոթ աղբյուրների, ասվում էր, որ օգտակար հանածոներից ստացված եկամուտների 50%-ը տրամադրվելու է ԱՄՆ-ին, որ համաձայնագիրը լինելու է Նյու Յորքի դատարանի իրավասության ներքո, և որ այն առավելություն է ունենալու Ուկրաինայի այլ առևտրային համաձայնագրերի նկատմամբ:
Աղբյուրները նշել են, որ վերջին օրերին կողմերը շարունակել են բանակցությունները, և ԱՄՆ-ն հաշվի է առել Կիևի որոշ մտահոգությունները։ Այսպիսով, ԱՄՆ-ն հանել է այն պարբերությունը, ըստ որի համաձայնագրի կատարման վերահսկողությունը լինելու է Նյու Յորքի դատարանի իրավասության ներքո։
Ուկրաինական կողմին նաև չի բավարարել այն, որ նախագիծը չի ներառում Ուկրաինայի համար անվտանգության երաշխիքներ։
Զելենսկին հրաժարվել էր հանդիպել Կիև ժամանած ԱՄՆ ֆինանսների նախարարի հետ, ստորագրել տվյալ համաձայնագիրը, ինչից հետո Թրամփը հրապարակայնորեն վիրավորանքներ էր հնչեցրել Ուկրաինայի նախագահի հասցեին, այդ թվում՝ նրան անվանելով «բռնակալ» և կոչ անելով Ուկրաինայում նախագահական ընտրություններ անցկացնել։
Փետրվարի 20-ին ԱՄՆ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայք Ուոլցը հայտարարել էր, որ նախագահ Զելենսկին պետք է վերադառնա հազվագյուտ հողային մետաղների վերաբերյալ Վաշինգտոնի հետ համաձայնագրի քննարկմանը։
Ուկրաինան ունի աշխարհի առաջատար տեխնոլոգիաների համար անհրաժեշտ հազվագյուտ հողային մետաղների զգալի պաշար։ Դրանց ընդհանուր արժեքը կարող է հասնել տրիլիոնավոր դոլարի։

США передали Украине «улучшенное» соглашение по полезным ископаемым - Axios
США направили украинским властям пересмотренную и «улучшенную» версию соглашения о редкоземельных металлах после того, как президент США Дональд Трамп выразил недовольство тем, что его украинский коллега не подписал предыдущий вариант.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Axios со ссылкой на свои источники.
Подписание соглашения теперь кажется более вероятным, говорят источники. Один из источников Axios сообщил, что советники призвали Зеленского подписать обновленную версию соглашения, чтобы избежать дальнейшего конфликта с Трампом, а также оправдать доставку американской помощи Украине.
В проекте соглашения, по словам источников, знакомых с ним, говорилось, что 50% доходов от добычи полезных ископаемых будут поступать в США, что соглашение будет подпадать под юрисдикцию суда Нью-Йорка и что оно будет иметь преимущественную силу над другими украинскими торговыми соглашениями.
Источники отметили, что стороны продолжили переговоры в последние дни, и США учли некоторые опасения Киева. Так, США удалили пункт, согласно которому контроль за выполнением соглашения будет находиться под юрисдикцией суда Нью-Йорка.
Украинскую сторону также не устроило то, что проект не предусматривает гарантий безопасности для Украины.
Зеленский отказался встретиться с министром финансов США, прибывшим в Киев для подписания данного соглашения, после чего Трамп публично оскорбил украинского президента, в том числе назвал его «тираном» и призвал провести президентские выборы в Украине.
20 февраля советник по национальной безопасности США Майк Уолтц заявил, что президент Зеленский должен вернуться к обсуждению соглашения с Вашингтоном по редкоземельным металлам.
Украина обладает значительными запасами редкоземельных металлов, необходимых для ведущих мировых технологий. Их общая стоимость может достигать триллионов долларов.