Արևմուտքը կարող է կորցնել Ուկրաինայում հանքային կարևոր պաշարները. Էստոնիայի ԱԳ նախարար
Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգուս Ցահկնան հայտարարել է, որ Արևմուտքը կարող է կորցնել Ուկրաինայում կարևոր օգտակար հանածոների հսկայական պաշարներ՝ շեշտելով, որ այդ համատեքստում Միացյալ Նահանգները պետք է շահագրգռված լինի հսկողություն սահմանելու հսկայական տարածքների վրա, որոնք հարուստ են շատ կարևոր հանքային պաշարներով։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարարն այդ մասին ասել է The National Interest ամսագրում հրապարակված հոդվածում։
«Համաշխարհային տնտեսությունն ավելի ու ավելի է կախված կարևոր օգտակար հանածոներից՝ ռեսուրսներից, որոնք անհրաժեշտ են տեխնոլոգիական առաջընթացի, էներգետիկ անցման և նույնիսկ ռազմական ներուժի համար: Ուկրաինան ունի այդ օգտակար հանածոների հսկայական պաշարներ»,- գրում է Էստոնիայի ԱԳՆ նախարարը:
Նրա խոսքով՝ Ուկրաինայում կարևոր օգտակար հանածոների հանքավայրերը շատ մոտ են առաջնագծին: «Եթե այդ տարածքները հայտնվեն Ռուսաստանի ձեռքում, Մոսկվան և նրա գործընկերներն իրենց տրամադրության տակ կունենան հսկայական գանձարան, որը թույլ կտա նրանց ամրապնդել իրենց դիրքերն առանցքային ոլորտներում, ինչպիսիք են պաշտպանությունն ու էներգետիկան, և իրականացնել իրենց աշխարհաքաղաքական հավակնությունները»,- հավաստիացրել է Ցահկնան։

Запад может потерять важные минеральные ресурсы на Украине. Министр ИД Эстонии
Министр иностранных дел Эстонии Маргус Цахкна заявил, что Запад может потерять на Украине огромные запасы важных минералов, считая, что США должны быть напрямую заинтересованы в установлении контроля над обширными территориями, богатыми критически важными полезными ископаемыми.
Как передает Арменпресс, об этом написал министр иностранных дел Эстонии Маргус Цахкна в статье для журнала The National Interest.
"Мировая экономика все больше зависит от критически важных минералов - ресурсов, необходимых для технологического прогресса, энергетического перехода и даже для военного потенциала. На Украине есть огромные запасы этих минералов", - пишет глава МИД Эстонии.
По его словам, честорождения критически важных минералов на Украине находятся очень близко к линии фронта. «Если эти территории перейдут в руки России, в распоряжении Москвы и ее партнеров окажется огромная сокровищница, которая позволила бы им укрепить свои позиции в ключевых отраслях, таких как оборона и энергетика, и реализовать свои геополитические амбиции», - утверждает Цахкна.