Անդրանիկ Քոչարյանի կարծիքով՝ բանակի բարեփոխումների առանցքում պետք է լինի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների զարգացումը
Ժամանակակից բանակը հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների տրամաբանության մեջ գործող բանակ է՝ անկախ նրա մեծությունից և թվաքանակից։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հունվարի 28-ին «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը՝ անդրարադառնալով Հայաստանի զինված ուժերի բարեփոխումների գործընթացին՝ հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների զարգացման համատեքստում։
«Դրանք փոքր ստորաբաժանումներ են մեծ խնդիրներ լուծելու համար։ Սա նշանակում է, որ պետք է ունենաս ժամանակակից սպառազինություն և դա կիրառելու համար լավ գիտելիքներ ունեցող զինվորականություն։ Դա է մեր նպատակը և դա է մեր քաղաքականությունը, որը մենք քայլ առ քայլ փորձում ենք դարձնել իրականություն»,- ասաց Քոչարյանը։

По мнению Андраника Кочаряна, в основе армейских реформ должно лежать развитие подразделений специального назначения
Современная армия — это армия, действующая по логике подразделений специального назначения, независимо от ее размера и численности.
Как передает Арменпресс, об этом заявил председатель постоянной комиссии по обороне и безопасности Национального Собрания Андраник Кочарян 28 января в беседе с журналистами в воинском пантеоне «Ераблур», коснувшись процесса реформирования Вооруженных сил Армении в контексте развития подразделений специального назначения.
«Это небольшие подразделения для решения больших проблем. Это означает, что нам необходимо иметь современное оружие и армию, хорошо знающую, как его использовать. Это наша цель и наша политика, которую мы пытаемся шаг за шагом воплотить в реальность», — сказал Кочарян.