Հայաստանն իրավունք ունի պաշտպանել իր սահմանները. շվեյցարացի պատգամավորն անդրադարձել է Բաքվի անհիմն մեղադրանքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանն իրավունք ունի պաշտպանելու իր սահմանները, և եթե միջազգային գործընկերները նրան օգնեն դա անելու հարցում, դա կլինի միջազգային իրավունքի ոգով։
«Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում նման տեակետ է հայտնել Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի պատգամավոր Շտեֆան Մյուլլեր-Ալտերմատն՝ անդրադառնալով միջազգային տարբեր գործընկերներից զենք ձեռք բերելու համար Հայաստանի հասցեին Ադրբեջանից հնչող անհիմն մեղադրանքներին։
Մեկնաբանելով Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ վերջերս արված հայտարարությունը, որի համաձայն՝ Երևանը որևէ երկրի հետ սպառազինությունների մրցավազքի մեջ չէ, և սպառազինություն է ձեռք բերում բացառապես Հայաստանի սահմանների և տարածքային ամբողջականության պաշտպանության համար՝ շվեյցարացի պատգամավորը Փաշինյանի նման ձևակերպումը ճիշտ է համարել՝ ընդգծելով, որ այդ հարցում կա նաև միջազգային գործընկերների օգնության կարիքը։
«Իլհամ Ալիևի այս հայտարարությունները պետք է վերլուծել նաև Ադրբեջանի ներքաղաքական տեսանկյունից. Ալիևի մշտական նպատակը պետք է լինի Հայաստանը փոքր պահելը, որպեսզի իր ժողովրդին համոզի, որ իրենք (խմբ․ ադրբեջանցիները) գերազանցող դիրքում են իրենց առաջնորդի (խմբ․ նկատի ունի Իլհամ Ալիևին) շնորհիվ։ Այս առումով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը ճիշտ է. Հայաստանն իրավունք ունի պաշտպանելու իր սահմանները, և եթե միջազգային գործընկերները նրան օգնեն դա անել, ապա դա միջազգային իրավունքի ոգով կլինի։ Ի վերջո, ազգային սահմանները պետք է պաշտպանել միջազգային իրավունքի հիման վրա, այլ ոչ թե ամենաուժեղի ու ամենադաժանի օրենքով»,-ընդգծել է Շտեֆան Մյուլլեր-Ալտերմատը։
Խոսելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև էսկալացիայի հավանականության մասին՝ Շվեյցարիայի խորհրդարանի պատգամավորը շեշտել է, որ առանց Արևմուտքի կողմից անվտանգության երաշխիքների, էսկալացիայի վտանգը, ցավոք, կպահպանվի։
«Առանց Արևմուտքի անվտանգության երաշխիքների, էսկալացիայի այս վտանգը, ցավոք, կպահպանվի, և ոչ միայն Ադրբեջանի պատճառով»,- ասաց նա՝ մատնանշելով ընթացող աշխարհաքաղաքական զարգացումները։
Ըստ նրա՝ Հայաստանը 2018 թվականի ընտրել է ազատությունը, ինչի առումով տարածաշրջանում նոր զարգացումներ են տեղի ունեցել:
«Դուք կարող եք տեսնել, թե ինչ է անում Վլադիմիր Պուտինը այն պետությունների հետ, որոնք հրաժարվում են իր կլեպտոկրատական (խմբ․ քչերի իշխանություն) համակարգից. նա հարձակվում է նրանց վրա հիբրիդային պատերազմով: Ահա թե ինչ է տեղի ունեցել Վրաստանում, Ուկրաինայում և Մոլդովայում։ Եվ դա կշարունակի տեղի ունենալ Հայաստանում, թեկուզ Ադրբեջանի միջոցով, որի ավտոկրատական համակարգը նրան ավելի է մոտեցնում Մոսկվային»,-նշել է Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի պատգամավոր Շտեֆան Մյուլլեր-Ալտերմատը:

‘Armenia has the right to defend its borders,’ Swiss lawmaker rejects Baku’s groundless accusations
YEREVAN, JANUARY 9, ARMENPRESS. Armenia has the right to defend its borders, and if international partners help it to do so, it is in the spirit of international law, Swiss Member of Parliament Stefan Müller-Altermatt told Armenpress when asked to comment on Baku’s discontent over Armenia acquiring arms.
In a recent interview, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said that Armenia is not engaged in an arms race with any country, and it is acquiring armaments exclusively for defending its territorial integrity. Stefan Müller-Altermatt said the Armenian leader’s remarks are correct.
“These statements by Aliyev should also be analyzed from an Azerbaijani domestic perspective: Aliyev's constant aim must be to keep Armenia small in order to make his people believe that they are superior thanks to their leader. In this respect, Prime Minister Pashinyan's statement is correct: Armenia has the right to defend its borders, and if international partners help it to do so, it is in the spirit of international law. After all, national borders should be defended on the basis of international law, not the law of the strongest and most brutal," the Swiss MP said.
Speaking about the probability of renewed escalation in the region, the Swiss legislator said that the risk of escalation will remain without security guarantees from the West.
“Without security guarantees from the West, this danger of escalation will unfortunately remain - and not just because of Azerbaijan,” the MEP said, pointing out geopolitical developments.
“Armenia chose freedom in 2018,” Stefan Müller-Altermatt said, referring to the Velvet Revolution. “And you can see what Putin does with states that opt out of his kleptocratic system: he attacks them with a hybrid war. This is what happened in Georgia, Ukraine and Moldova. And it will continue to happen in Armenia, albeit via Azerbaijan, whose autocratic system is drawing it ever closer to Moscow".