Շվեյցարացի պատգամավորը վստահեցնում է, որ Բաքվի հորինած «Արևմտյան Ադրբեջան» նարատիվը միջազգային մակարդակում խուլ արձագանքի կբախվի
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի պատգամավոր Շտեֆան Մյուլլեր-Ալտերմատը վստահեցնում է, որ թեև Բաքվի հորինած և նրա կողմից հնչող այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջան» նարատիվը կարող է օգուտ բերել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին իր երկրի ներսում, այդուհանդերձ, նրա խոսքերը միջազգային մակարդակում «խուլ ականջների կբախվեն» և անարձագանք կմնան։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում շվեյցարացի պատգամավորը նման կարծիք է հայտնել՝ խոսելով Բաքվի կողմից արդեն տևական ժամանակ դաշտ նետվող այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջան» եզրույթին, որով Բաքուն ցանկանում է նյութականացնել Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ իր տարածքային պահանջները։
«Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտումներից հետո Իլհամ Ալիևին անհրաժեշտ են նոր նարատիվներ՝ արդարացնելու համար իր բռնակալությունը։ Այդ նպատակով նա հորինում է «Արևմտյան Ադրբեջան» նարատիվը: Թեև դա կարող է օգուտ բերել նրան իր երկրի ներսում, բայց ես ցանկանում եմ վստահեցնել հայ հասարակությանը, որ  միջազգային մակարդակում նրա խոսքերը խուլ ականջների կբախվեն.»,-նշել է շվեյցարացի պատգամավորը։
Անդրադառնալով դիտարկմանը, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մտահոգություն է հայտնել Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի սահմանադրության մեջ գոյություն ունեցող տարածքային պահանջների վերաբերյալ՝ Շտեֆան Մյուլլեր-Ալտերմատը ՀՀ վարչապետի հայտարարությունն Արևմուտքին ուղղված զգոնության կոչ համարեց։
«Վարչապետի խոսքերը մեկնաբանում եմ հիմնականում որպես զգոնության կոչ՝ ուղղված Արևմուտքին։ Արցախի պարագայում Արևմուտքը չկարողացավ կանգնեցնել Բաքվի բռնակալին. սա չպետք է կրկնվի: ԵՄ առաքելությունը և Ֆրանսիայի ու մյուսների աջակցության խոստումները չափազանց կարևոր են»,-ընդգծել է շվեյցարացի պատգամավորը՝ հույս հայտնելով, որ Եվրոպական միության երկրները կլսեն Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախազգուշական խոսքերը։
Շտեֆան Մյուլլեր-Ալտերմատը նաև տեսակետ հայտնեց, որ Ադրբեջանից հնչող պահանջների հիմնական նպատակը Հայաստանի ներքին կյանքում ապակայունացնող իրավիճակ ստեղծելն է, ուստի պետք չէ մեծ ուշադրություն դարձնել կամ մեծ արձագանք տալ այդ հայտարարություններին։
«Միաժամանակ պարզ է, որ վարչապետը (խմբ․ Հայաստանի վարչապետ) բարդ ճանապարհ է ընտրել։ Հասկանալի է, որ Ադրբեջանի պահանջները մեկ հիմնական նպատակ ունեն՝ Հայաստանում տարաձայնություն սերմանել և ապակայունացնել երկիրը։ Ուստի նա (խմբ․ նկատի է առնվում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը) լավ կանի, որ այս պնդումներին չափազանց արձագանք չտա սեփական երկրում, այլ նախ և առաջ եռանդուն կերպով հայտարարի, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքն անձեռնմխելի է»,-շեշտել է շվեյցարացի պատգամավորը։

Депутат Национального совета Швейцарии уверен, что надуманный нарратив Баку “западный Азербайджан” на международном уровне вызовет глухую реакцию
Депутат Национального совета Швейцарии Штефан Мюллер-Альтермат уверен, что, хотя так называемая история “западного Азербайджана”, придуманная и продвигаемая Баку, может принести пользу президенту Азербайджана Алиеву у себя дома, но его слова не будут услышаны на международном уровне и останутся без ответа.
Такое мнение депутат высказал в интервью агентству “Арменпресс”, говоря о давно вводимом Баку термине “западный Азербайджан”, с помощью которого Баку хочет материализовать свои территориальные претензии в отношении Республики Армения.
“После этнической чистки в Нагорном Карабахе Алиеву нужны новые нарративы для оправдания своего террора. И поэтому он выдумывает историю “западного Азербайджана”. Если это может принести ему пользу в его собственной стране, я хочу заверить армянскую общественность, что на международном уровне его слова не будут услышаны”, - отметил депутат.
Касаясь замечания, что премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян выразил обеспокоенность по поводу территориальных претензий, существующих в конституции Азербайджана в отношении Армении, Штефан Мюллер-Альтерматт счел заявление премьер-министра Армении призывом к бдительности, адресованным Западу.
“Я поясняю слова премьер-министра, прежде всего как призыв к бдительности, адресованный Западу. В случае с Арцахом Запад не смог остановить тирана Баку. Это не должно повториться. Миссия ЕС и обещания поддержки со стороны Франции и других стран крайне важны”, - подчеркнул депутат, выразив надежду, что страны Евросоюза прислушаются к предостережениям премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
Штефан Мюллер-Альтермат также выразил мнение, что главная цель требований Азербайджана - создать дестабилизирующую ситуацию во внутренней жизни Армении, поэтому нет необходимости обращать на эти заявления особое внимание или как-то реагировать на них.
“В то же время очевидно, что премьер-министр (премьер-министр Армении: ред.) выбрал сложный путь. Очевидно, что требования Азербайджана преследуют одну главную цель - посеять раздор в Армении и дестабилизировать обстановку в стране. Поэтому ему следовало бы реагировать на эти заявления не в своей собственной стране, а прежде всего, со всей решительностью заявить, что территория Республики Армения неприкосновенна”, - подчеркнул депутат Национального совета Швейцарии.