Հերոսությունը պետք է առօրեականացվի. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հերոսությունը պետք է առօրեականացվի, հերոս կարելի է լինել աշխատանքի, կրթության, ստեղծագործության մեջ, ամենօրյա վարքով ու գործելակերպով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նման դիրքորոշում է հայտնել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հրապարակելով հերոսության մասին իր թեզը:
«Իմ թեզն այն է, որ հերոսությունը պետք է առօրեականացվի: Մեր միջինացված ընկալման համաձայն հերոսը առանձնահատուկ վարքագծի, մտածողության, միջավայրի մարդ է:
Թվում է՝ այս ընկալմամբ մենք բարձրացնում ենք հերոսին: Եւ այո, այս ընկալմամբ բարձրացնում ենք հերոսին, բայց այնքան եւ այնպես, որ այդ բարձրությունը հեռու լինի, այսինքն՝ անհասանելի լինի մեզ համար, մյուսների համար: Հերոսը այնքան բարձր տեղում է, որ մյուսները այդ տեղին չեն կարող հասնել, որովհետեւ մյուսները սովորական վարաքագծի, սովորական մտածողության, սովորական միջավայրի մարդիկ են: Հերոսությունը անհասանելի է միջին վիճակագրական քաղաքացու համար:
Այս ընկալումը ունենում է իր հաջորդ դրսեւորումը՝ հերոսը զոհվածն է: Հերոսության վերաբերյալ իմ գրեթե բոլոր գրառումների, ելույթների տակ (սոցիալական ցանցերում) շատ հավանումների են արժանանում այն մեկնաբանությունները որոնք փաստում են՝ հերոսները Եռաբլուրում են: Ոչ ոք չի վիճարկում, որ Եռաբլուրում հերոսներ են, բայց երբ ասում ենք՝ հերոսները Եռաբլուրում են, դա նշանակում է, որ ապրողների մեջ հերոսներ չկան:
Այս ընկալումից է բխում հուսահատության տեսությունը. եթե լավագույնները, հերոսները, այլեւս չեն ապրում, ինչքանո՞վ է ընդհանրապես իմաստավորված եւ բարոյական ապրելու հանրային կամ հանրության որեւէ անդամի ձգտումը:
Վերոնշյալ ընկալումը կարող է նշանակել նաեւ, որ մենք կամ հերոսներ չենք ունենալու այլեւս, կամ հերոսներ ունենալու համար պետք է պատերազմ, որտեղ զոհերը կլինեն անխուսափելի եւ մենք «հանգիստ խղճով» կլրացնենք հերոսների մեր պանթեոնը:
Սա հասկանալիորեն սխալ, անընդունելի եւ կործանման ճանապարհ է եւ այս ճանապարհից ետ կանգնելու համար պետք է հերոսության ընկալումը մոտեցնել սովորական մարդուն, առօրյա, սովորական կյանքին: Պետք է հասկանալ, որ հերոս կարելի է լինել աշխատանքի, կրթության, ստեղծագործության մեջ, ամենօրյա վարքով ու գործելակերպով: Առօրյայի մեջ հերոսանալու այլ բանաձեւեր պետք է ունենալ, օրինակ՝ շատ հարկեր վճարելը, շատ աշխատատեղեր ստեղծելը, բարեվարքությունը, ուրիշներին իրոք անշահախնդիր օգնելը, միջավայրը աղբից զուրկ պահելը, սեփական տունը միջավայրի աչքի համար հաճելի դարձնելը եւ այլն. հազարավոր դեպքեր կարելի է նշել:
Բայց սրա խորքային նպատակն ու իմաստը հերոսության առօրեականացումն է եւ առօրյայի հերոսականացումը, որ հերոսությունը դառնա հանրամատչելի, հասանելի յուրաքանչյուրին, որ հերոսությունը լինի համատեղելի կյանքի հետ:
Իսկ ու՞ր մնաց հայրենիքի՝ պետության պաշտպանությունը: Ուժեղացավ. որովհետեւ երբ հերոսականությունը ոչ թե ուրիշ, առանձնահատուկ մարդկանցն է, այլ բոլորինս՝ բանակից փախնելը կլինի ամոթ եւ ոչ թե մի լուռ բայց տարածված «լեգիտիմությամբ» պարուրված՝ թե բա «մենք հո հերո՞ս չենք. հերոսներն առանձնահատուկ մարդիկ են, որոնք Եռաբլուրում են: Ես Եռաբլուրում չեմ, ինձնից ի՞նչ հերոս: Դրա համար խնդրում եմ ինձ ու իմ զավակներին զրկեք ՀՀ քաղաքացիությունից, որ բանակ չգնանք. ես ու՞ր, հերոսությունն ուր»:
Ոչ, հերոսը ուրիշը չէ, հերոսը դու՛ ես, ու ես ու դու պետք է հերոսանանք կրթության, աշխատանքի, օրինապահության, ապրելակերպի, գործելակերպի մեջ: Հույս ունենք հայրենիքի համար զոհվելու կարիք չի լինի, բայց եթե լինի, այո՛, պիտի նաեւ զոհվենք հայրենիքի համար ու երբ ապրելու մեջ արդեն հերոսացել ենք, չենք մտածի, թե հերոսը ես չեմ, հերոսությունը հեռու է, ուրիշի եւ ոչ թե իմ անելիքն է: Ու այս պարագայում իմ/քո զոհվելու պատրաստակամությունը կլինի ոչ թե հերոսանալու, այլ իմ/քո ապրած հերոսությունը պաշտպանելու համար ու այս փաստի բերումով պաշտպանելը կլինի խորը գիտակցություն, պաշտպանությունը կլինի ավելի արդյունավետ, որովհետեւ չի լինի քիչ հերոսների ուսերին դրված անտանելի բեռ:
Ու երբ խաղաղ կյանքում հերոսացած կլինես/կլինեմ/կլինենք, խաղաղությունը պաշտպանելը կնույնականացնես հայրենիքդ՝ պետությունդ պաշտպանելու հետ եւ ոչ թե հերոսանալու միակ տարբերակը կլինի պատերազմելն ու զոհվելը, այն ընկալմամբ, թե խաղաղության ու ապրելու մեջ ոչ մի հերոսական բան չկա:
Խաղաղության ու ապրելու մեջ կան հերոսական բազմաթիվ բաներ ու դա նախ պետք է իմանալ ապա եւ պետք է իրագործել: Սա է հերոսությունը առօրեականացնելու եւ առօրյան հերոսականացնելու իմ թեզը»,-գրել է վարչապետը:

Героизм должен стать повседневным. Премьер-министр РА
Героизм должен стть повседневным, героем можно быть в труде, учебе, творчестве, повседневном поведении и поступках.
Как передает Арменпресс,  подобную позицию выразил премьер-министр Армении Никол Пашинян, опубликовав на своей странице в Facebook тезис о героизме.
«Мой тезис заключается в том, что героизм должен быть делом повседневным. Согласно нашему обыденному представлению, герой – это человек особого поведения, мышления, окружения.
Кажется, что этим восприятием мы возвышаем героя. И да, подобным восприятием мы возвышаем героя, но настолько и так, что эта высота так далеко, что недоступна для нас, для других. Герой находится на столь далекой высоте, что другие не могут достичь этого места, потому что другие — люди обычного поведения, обычного мышления, героизм недостижим для обычного гражданина. Героизм недоступен для обычного, среднестатистического гражданина.
Это восприятие имеет следующее проявление: герой – это павший. Практически под всеми моими постами и выступлениями (в соцсетях) очень много лайков набирают комментарии о том, что герои те, кто лежит в Ераблуре. Никто не спорит, что в Ераблуре - герои, но когда мы говорим, что герои лежат в Ераблуре, это означает, что среди живых героев нет.
Из такого восприятия возникает теория отчаяния: если лучшие, герои, уже не живут, то насколько осмысленно и морально стремление общества или любого члена общества – жить?
Вышеупомянутое восприятие может также означать, что либо у нас больше не будет героев, либо, чтобы иметь героев, нам нужна война, где жертвы будут неизбежны, и мы «со спокойной совестью» дополним наш пантеон героев.
Это очевидным образом неправильный, неприемлемый и разрушительный путь, и чтобы отступить с этого пути, необходимо приблизить восприятие героизма к общечеловеческому, повседневному, обыденному быту. Необходимо понимать, что героем можно быть в работе, учебе, творчестве, в будничном поведении. Чтобы стать героем в повседневной жизни, должны быть другие формулы, например, платить больше налогов, создавать больше рабочих мест, благовоспитанность, действительно бескорыстная помощь другим, сохранение окружающей среды чистой, лишенной мусора, превращение своего дома приятным на взгляд людей, и т. д., можно привести тысячи случаев.
Но глубинная цель и смысл этого — рутинизация героизма и героизация рутины, чтобы героизм стал привычным, доступным каждому, чтобы героизм был совместим с жизнью.
А как же защита Родины, государства? Она возросла, ибо когда героизм принадлежит не другим, особенным людям, а всем нам, то уклонение от службы в армии уже станет позором, не будет окутан молчаливой, но широко распространённой "легитимностью" типа "мы же не герои, герои – это особенные люди, те,  кто лежит в Ераблуре. А я не в Ераблуре, какой из меня герой, поэтому прошу лишить меня и моих детей гражданства РА, чтобы мы не пошли в армию… Где я и где героизм…»
Нет, герой не кто-то другой. Герой - это ты, это мы с тобой должны стать героями в образовании, в работе, в правоохранительной деятельности, в образе жизни... надеемся, что не придется умирать за Родину, а если надо будет, то да, нам тоже придется умереть за Родину, но когда в повседневной жизни мы уже станем героями, то мы уже не будем думать, что «герой – это не я, до героизма далеко, это дело чужое  - не мое». И в этом случае готовность защитить мой/твой героизм будет заключаться не в том, чтобы стать героем, а в том, чтобы защитить мой/твой уже нажитый героизм, и благодаря этому защита станет глубоким осознанием, она станет более эффективной, потому что она не станет непосильным бременем, возложенным на плечи немногих героев.
И когда стану/станешь/станете героем в мирной жизни, защиту мира приравняется к защите своей родины, своего государства, и сражаться и умереть – уже не будет единственным способом стать героем, думая, что в жизни нет ничего героического в жизни, в мире.
В жизни, в мире – есть много героического, и это нужно сначала знать, и далее - воплощать в жизнь. Это и есть мой тезис - сделать героизм повседневным и повседневность - героизмом», - написал премьер-министр.