Հովիկ Աղազարյանը հայտարարել է կուսակցություն հիմնադրելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի անկախ պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը հայտարարել է կուսակցություն հիմնադրելու մասին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Հովիկ Աղազարյանը հայտարարություն է տարածել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Նախաձեռնող խմբի անունից լիազորված եմ հայտարարել, որ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված ընթացակարգով սկսում ենք կուսակցություն հիմնադրելու գործնթաց։ Կուսակցության անվանումը լինելու է «Միացյալ ազգային սոցիալիստական կուսակցություն»- ՄԱՍԿ»,-գրել է նա՝ հավելելով, որ հիմնադիր համաժողովի անցկացման վայրի, օրվա, ժամի մասին կհայտարարվի 2025 թվականի հունվարի 3-ին։
Ավելի վաղ՝ ՀՀ վարչապետ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության նախագահ Նիկոլ Փաշինյանը կոչ էր արել Աղազարյանին վայր դնել պատգամավորական մանդատը:
Վերջինս հրաժարվել էր՝ հայտարարելով, որ կշարունակի գործունեությունն անկախ պատգամավորի կարգավիճակով:
Դեկտեմբերի 3-ին «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության նիստում, որը վարել է վարչության նախագահ, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որոշում էր ընդունվել Հովիկ Աղազարյանին «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունից հեռացնելու մասին՝ պետական եւ կուսակցական նշանակության կոնֆիդենցիալ տեղեկատվության արտահոսքերի, ինչպես նաև հանրության բարոյական նորմերի կոպիտ խախտումների պատճառով։

Овик Агазарян объявил о создании партии
«От имени инициативной группы уполномочен сообщить, что мы начинаем процесс создания партии в порядке, установленном законодательством Республики Армения. Название партии будет "Объединенная национал-социалистическая партия" – МАСК (арм. – ред.)", - написал он, добавив, что место, день и время учредительной конференции будут объявлены 3 января 2025 года.
Ранее премьер-министр РА, председатель отделения партии "Гражданский договор" Никол Пашинян призвал О.Агазаряна сложить депутатский мандат.
Последний отказался, заявив, что продолжит свою деятельность в качестве независимого депутата.
3 декабря на заседании правления партии "Гражданский договор", которое вел председатель правления, премьер-министр РА Никол Пашинян, было принято решение об исключении Овика Агазаряна из партии "Гражданский договор" в связи с утечкой конфиденциальной информации государственного и партийного значения, а также грубых нарушений моральных норм общества.