Կառավարությանն է փոխանցվել «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի 12,5 տոկոսը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ կառավարությանը փոխանցվել է «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի 12,5 տոկոսը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Նա նշել է, որ դեկտեմբերի 27-ին ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունում տեղի է ունեցել պայմանագրի ստորագրման արարողությունը. ՀՀ կառավարության կողմից ստորագրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, «Լիդիան Արմենիա» փակ բաժնետիրական ընկերության կողմից՝ տնօրեն Հայկ Ալոյանը։
Պրոյեկտով արդեն իսկ իրականացվել է 500 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում, նախատեսվում է ևս 250 մլն դոլարի ներդրում իրականացնել, կստեղծի շուրջ 1000 նոր աշխատատեղ։
Նախարար Գևորգ Պապոյանի խոսքով՝ այս պայմանագրի ստորագրումը նշանակում է, որ հաջողությամբ հաղթահարվել բոլոր փուլերը, իրականացվել է շատ մանրամասն աշխատանք, իսկ բոլոր ռիսկերը կամ հնչած մտահոգությունները փարատվել են։
«Սա մի մեգապրոյեկտ է, որը հանգեցնելու է ավելի քան հազար աշխատատեղերի ստեղծմանը, պետական բյուջե հարկերի տեսքով վճարումներ կատարելուն, բայց որ ամենակարևորն է, նպաստելու է տվյալ համայնքի զարգացմանը։ Մենք հավատում ենք այս նախագծի հաջողմանը», - նշել է Գևորգ Պապոյանը։
«Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ տնօրեն Հայկ Ալոյանը, ի պատասխան լրագրողների հարցի, հայտնել է, որ Ամուլսարի հանքի շինարարական աշխատանքները կսկսվեն առաջիկա եռամսյակում, իսկ բուն շահագործումը նախատեսվում է 2025 թվականի չորրորդ եռամսյակում:

12.5 percent of Lydian Armenia CJSC shares transferred to Armenian Government
YEREVAN, DECEMBER 27, ARMENPRESS. Minister of Economy Gevorg Papoyan announced on his Facebook page that 12.5 percent of the shares of Lydian Armenia CJSC have been transferred to the Armenian Government.
The minister noted that on December 27, the contract signing ceremony took place at the Ministry of Economy. Minister Papoyan signed the contract on behalf of the Armenian government, while Hayk Aloyan, the Director of Lydian Armenia CJSC, signed on behalf of the company.
Through this project, $500 million has already been invested, with plans to invest an additional $250 million. The initiative is expected to create approximately 1,000 new jobs.
According to Minister Papoyan, the signing of the contract signifies that all stages of the process have been successfully completed.
“This is a megaproject that will result in the creation of over a thousand jobs and significant contributions to the state budget through taxes. It will contribute to the development of the local community. We have full confidence in the success of this project,” said Minister Papoyan.
In response to questions from journalists, Director Hayk Aloyan stated that construction work on the Amulsar mine will commence in the upcoming quarter, with actual operations expected to begin in the fourth quarter of 2025.