Կառավարությանն է փոխանցվել «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի 12,5 տոկոսը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ կառավարությանը փոխանցվել է «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի 12,5 տոկոսը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Նա նշել է, որ դեկտեմբերի 27-ին ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունում տեղի է ունեցել պայմանագրի ստորագրման արարողությունը. ՀՀ կառավարության կողմից ստորագրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, «Լիդիան Արմենիա» փակ բաժնետիրական ընկերության կողմից՝ տնօրեն Հայկ Ալոյանը։
Պրոյեկտով արդեն իսկ իրականացվել է 500 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում, նախատեսվում է ևս 250 մլն դոլարի ներդրում իրականացնել, կստեղծի շուրջ 1000 նոր աշխատատեղ։
Նախարար Գևորգ Պապոյանի խոսքով՝ այս պայմանագրի ստորագրումը նշանակում է, որ հաջողությամբ հաղթահարվել բոլոր փուլերը, իրականացվել է շատ մանրամասն աշխատանք, իսկ բոլոր ռիսկերը կամ հնչած մտահոգությունները փարատվել են։
«Սա մի մեգապրոյեկտ է, որը հանգեցնելու է ավելի քան հազար աշխատատեղերի ստեղծմանը, պետական բյուջե հարկերի տեսքով վճարումներ կատարելուն, բայց որ ամենակարևորն է, նպաստելու է տվյալ համայնքի զարգացմանը։ Մենք հավատում ենք այս նախագծի հաջողմանը», - նշել է Գևորգ Պապոյանը։
«Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ տնօրեն Հայկ Ալոյանը, ի պատասխան լրագրողների հարցի, հայտնել է, որ Ամուլսարի հանքի շինարարական աշխատանքները կսկսվեն առաջիկա եռամսյակում, իսկ բուն շահագործումը նախատեսվում է 2025 թվականի չորրորդ եռամսյակում:

Правительству Республики Армения передано 12,5% акций ЗАО “Лидиан Армения”
Правительству Республики Армения передано 12,5 процентов акций ЗАО “Лидиан Армения”. Как сообщает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал министр экономики Геворг Папоян.
Он отметил, что церемония подписания контракта состоялась 27 декабря в министерстве экономики. Со стороны правительства Республики Армения его подписал министр экономики Геворг Папоян, со стороны ЗАО “Лидиан Армения” - директор Айк Алоян.
В проект уже вложено 500 млн долларов, планируется вложить еще 250 млн долларов. Будет создано около 1000 новых рабочих мест.
По словам министра Геворга Папояна, подписание этого контракта означает, что все этапы успешно преодолены, проведена очень детальная работа и все возникшие риски или опасения развеяны.
“Это мегапроект, который приведет к созданию более тысячи рабочих мест, пополнению государственного бюджета в виде налогов, но самое главное, он будет способствовать развитию данного населенного пункта. Мы верим в успех этого проекта”, - отметил Геворг Папоян.
Директор ЗАО “Лидиан Армения” Айк Алоян, отвечая на вопросы журналистов, сообщил, что строительные работы Амулсарского рудника начнутся в следующем квартале, а фактическая эксплуатация запланирована на четвертый квартал 2025 года.