Հարավային Կորեայի նախագահի նոր պաշտոնակատարը ստանձնում է իր պարտականությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Կորեայի ֆինանսների նախարար և տնտեսական հարցերով փոխվարչապետ Չոյ Սան Մոկը որպես նախագահի պաշտոնակատար իր պարտականությունները ստանձնում է դեկտեմբերի 27-ին։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունից, այդ մասին երկրի Ֆինանսների նախարարությունը հաղորդել է այն բանից հետո, երբ ընդդիմության կողմից վերահսկվող Ազգային ասամբլեան ընդունել է նախագահի պաշտոնակատար Հան Դոկ Սուի իմփիչմենթի վերաբերյալ առաջարկությունը:
Ինչպես հաղորդել են նախարարությունում, Չոյ Սան Մոկն սկզբում պլանավորում է հանդիպել Հան Դոկ Սուի հետ, որից հետո հեռախոսազրույց կունենա Շտաբների պետերի միացյալ հրամանատարության նախագահի հետ և հանձնարարականներ կտա նախարարներին։ Նախագահի նոր պաշտոնակատարը նաև գրավոր ուղերձով կդիմի հանրությանը և կգումարի Ազգային անվտանգության խորհուրդ։
Հան Դոկ Սուն համարվում է իր պարտականություններից ժամանակավորապես հեռացված։ Այժմ Սահմանադրական դատարանը կքննի վարչապետի իմփիչմենթի գործը և այն ընդունելուց հետո 180 օրվա ընթացքում պետք է որոշում կայացնի դրա օրինականության վերաբերյալ։
Ավելի վաղ Կորեայի Հանրապետության խորհրդարանը կողմ էր քվեարկել նախագահի պաշտոնակատար, վարչապետ Հան Դոկ Սուի իմփիչմենթին, որը պաշտոնը ստանձնել էր երկու շաբաթ առաջ, երբ երկրի նախագահ Յուն Սոկ Յոլն իմփիչմենթի էր ենթարկվել ռազմական դրություն սահմանելու անհաջող փորձի համար:

Новый и. о. президента Южной Кореи приступает к исполнению своих обязанностей
Министр финансов Южной Кореи и вице-премьер по экономическим вопросам Чхве Сан Мок приступит к своим обязанностям исполняющего обязанности президента 27 декабря. Как передает Арменпресс, со ссылкой на агентство “РИА Новости”, об этом сообщило Министерство финансов страны после того, как подконтрольное оппозиции Национальное собрание приняло предложение об импичменте исполняющему обязанности президента Хан Док Су.
Как сообщили в ведомстве, Чхве Сан Мок вначале намерен встретиться с Хан Док Су, после чего проведет телефонный разговор с председателем Объединенного командования начальников штабов и даст поручения министрам. Новый исполняющий обязанности президента также выступит с письменным обращением к общественности и созовет Совет национальной безопасности.
Хан Док Су временно отстранен от своих обязанностей. Теперь Конституционный суд рассмотрит дело об импичменте премьер-министру и примет решение о его законности в течение 180 дней после принятия дела.
Ранее Парламент Республики Корея проголосовал за импичмент исполняющего обязанности президента премьер-министра Хан Док Су, который вступил в должность две недели назад после того, как президент Юн Сок Ёль был привлечен к ответственности за неудавшуюся попытку ввести военное положение.