Telcell-ի և Shtigen Group-ի համատեղ ջանքերով Նոյեմբերյանի պետական քոլեջը ձեռք է բերել էներգետիկ անկախություն
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Telcell-ի և Shtigen Group-ի համատեղ ջանքերով Նոյեմբերյանի պետական քոլեջը ձեռք է բերել էներգետիկ անկախություն։ Կրթական հաստատությունում տեղադրվել է  26,4 կՎտ հզորությամբ արևային կայան ու 300 լիտր տարողությամբ արևային ջրատաքացուցիչ:
Դեկտեմբերի 11-ին տեղի ունեցավ պաշտոնական բացման արարողությունը, որի շրջանակում Telcell ընկերության տնօրեն Արտյոմ Ղազարյանը ելույթ ունեցավ Նոյեմբերյանի պետական քոլեջի ուսանողների համար՝ խոսելով ֆինանսական գրագիտության և դրա կարևորության մասին։
«Արևածագ» խորհրդանշական անվանումը ստացած ծրագիրն իրականացվել է նախաձեռնող ընկերությունների կորպորատիվ ազգային պատասխանատվության շրջանակում, նպատակն է՝ արևային տեխնոլոգիաների միջոցով երկրում հաստատել էներգետիկ անկախություն՝ առաջնահերթություն տալով սահմանամերձ բնակավայրերին։
Shtigen Group-ի հիմնադիր տնօրեն Հայկ Շեկյանի կարծիքով՝ գործընկերների շարքում են սոցիալական պատասխանատու վարքագիծ որդեգրած այնպիսի ընկերություններ, ինչպիսին Telcell-ն է, որը գիտակցում է էներգետիկ կայունության կարևորությունը։
Արևային կայանն ու ջրատաքացուցիչը երկար տարիներ կբավարարեն Նոյեմբերյանի պետական քոլեջի էներգետիկ կարիքները։ Ծրագրի շրջանակում քոլեջին կտրամադրվեն նաև ուսումնական ջրատաքացուցիչներ, դիդակտիկ պարագաներ, անվտանգության համակարգեր (բարձրության վրա աշխատանքների համար), կրթական նյութեր, որպեսզի քոլեջում զարգանա նաև վերականգնվող էներգետիկայի ճյուղը։
Քանի որ քոլեջում նաև կան վերականգնվող էներգետիկայի ֆակուլտետում սովորող ուսանողներ, կայանների տեղադրումը նաև լավ հնարավորություն է ուսանողների համար կայանների սպասարկման շրջանակներում ունենալ պրակտիկ դասընթացներ։
Կրթական հաստատության տնօրեն Կարեն Նազարյանի հավաստմամբ՝ տարեկան մոտ 2 մլն դրամի խնայված միջոցներով կվերանորոգվի մասնագիտական լաբորատորիան, կթարմացվի նյութատեխնիկական բազան, ձեռք կբերվի համակարգչային տեխնիկա։ Նախատեսվում է նաև գերազանց առաջադիմությամբ ուսանողներին տալ կրթաթոշակ։
Բացման արարողության ժամանակ նաև տեղի ունեցավ կայանը միացնելու սիմվոլիկ արարողությունը։
Telcell-ի և Shtigen Group-ի միջև դեռ 2022 թվականին կնքվել էր համագործակցության հուշագիր, որի շրջանակում ֆինանսական ոլորտի առաջատար ընկերությունը 7,4 մլն դրամ էր հատկացրել «Արևածագ Արցախում» նախագծին, որպեսզի Մարտունու արհեստագործական ուսումնարանը լիակատար անցում կատարեր վերականգնվող էներգետիկային։ Նախագիծը չէր իրականացվել Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման, հետագայում՝ հայաթափման պատճառով: Նվիրաբերված գումարը նպատակին ծառայեցնելու համար անցած մեկ տարում բազմաթիվ նախագծեր էին քննարկվել։ Արդյունքում՝ ընկերությունները կանգ առան Նոյեմբերյանի պետական քոլեջում էներգետիկ անկախություն հաստատելու ծրագրի վրա՝ խթանելով ոչ միայն վերականգնվող էներգետիկայի զարգացումը, այլև՝ կրթական բաղադրիչը։

With joint efforts of Telcell and Shtigen Group, Noyemberyan State College achieves energy independence
YEREVAN, DECEMBER 13, ARMENPRESS.With the joint efforts of Telcell and Shtigen Group, Noyemberyan State College has achieved energy independence. A  26,4 kW solar power station and a 300-liter solar water heater have been installed in the educational institution.
The official opening ceremony took place on December 11, during which Telcell Director Artyom Ghazaryan delivered a speech to the students of Noyemberyan State College, discussing financial literacy and its importance.
The program, symbolically named "Sunrise," was implemented as part of the corporate social responsibility efforts of the initiating companies. Its goal is to establish energy independence in the country through solar technologies, prioritizing border settlements.
According to Hayk Shekyan, the founding director of Shtigen Group, the initiative includes companies that have adopted socially responsible practices, such as Telcell, which recognizes the importance of energy sustainability.
The solar power station and water heater will meet the energy needs of Noyemberyan State College for many years. As part of the project, the college will also receive educational water heaters, didactic accessories, safety systems (for working at heights), and educational materials to help foster the development of the renewable energy sector at the college.
Since the college has students studying at the Faculty of Renewable Energy, the installation of the stations also provides a valuable opportunity for students to receive practical training in the maintenance of these systems.
According to the director of the educational institution, Karen Nazaryan, the annual savings of about 2 million drams will be used to repair the professional laboratory, update the material and technical base, and purchase computer equipment. Additionally, it is planned to provide scholarships to students with excellent performance.
A symbolic ceremony to turn on the station also took place during the opening ceremony.
A memorandum of cooperation was signed between Telcell and Shtigen Group in 2022, under which the leading financial company allocated 7.4 million drams to the “Sunrise in Artsakh” project, aimed at helping Martuni Vocational College’s fully transition to renewable energy. However, the project was not implemented due to the blockade of Nagorno-Karabakh and the subsequent exodus of Armenians. To ensure the donated funds were used for their intended purpose, numerous projects were discussed over the past year. Ultimately, the companies decided on a project to establish energy independence at Noyemberyan State College, which will promote both the development of renewable energy and the educational component.