Telcell-ի և Shtigen Group-ի համատեղ ջանքերով Նոյեմբերյանի պետական քոլեջը ձեռք է բերել էներգետիկ անկախություն
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Telcell-ի և Shtigen Group-ի համատեղ ջանքերով Նոյեմբերյանի պետական քոլեջը ձեռք է բերել էներգետիկ անկախություն։ Կրթական հաստատությունում տեղադրվել է  26,4 կՎտ հզորությամբ արևային կայան ու 300 լիտր տարողությամբ արևային ջրատաքացուցիչ:
Դեկտեմբերի 11-ին տեղի ունեցավ պաշտոնական բացման արարողությունը, որի շրջանակում Telcell ընկերության տնօրեն Արտյոմ Ղազարյանը ելույթ ունեցավ Նոյեմբերյանի պետական քոլեջի ուսանողների համար՝ խոսելով ֆինանսական գրագիտության և դրա կարևորության մասին։
«Արևածագ» խորհրդանշական անվանումը ստացած ծրագիրն իրականացվել է նախաձեռնող ընկերությունների կորպորատիվ ազգային պատասխանատվության շրջանակում, նպատակն է՝ արևային տեխնոլոգիաների միջոցով երկրում հաստատել էներգետիկ անկախություն՝ առաջնահերթություն տալով սահմանամերձ բնակավայրերին։
Shtigen Group-ի հիմնադիր տնօրեն Հայկ Շեկյանի կարծիքով՝ գործընկերների շարքում են սոցիալական պատասխանատու վարքագիծ որդեգրած այնպիսի ընկերություններ, ինչպիսին Telcell-ն է, որը գիտակցում է էներգետիկ կայունության կարևորությունը։
Արևային կայանն ու ջրատաքացուցիչը երկար տարիներ կբավարարեն Նոյեմբերյանի պետական քոլեջի էներգետիկ կարիքները։ Ծրագրի շրջանակում քոլեջին կտրամադրվեն նաև ուսումնական ջրատաքացուցիչներ, դիդակտիկ պարագաներ, անվտանգության համակարգեր (բարձրության վրա աշխատանքների համար), կրթական նյութեր, որպեսզի քոլեջում զարգանա նաև վերականգնվող էներգետիկայի ճյուղը։
Քանի որ քոլեջում նաև կան վերականգնվող էներգետիկայի ֆակուլտետում սովորող ուսանողներ, կայանների տեղադրումը նաև լավ հնարավորություն է ուսանողների համար կայանների սպասարկման շրջանակներում ունենալ պրակտիկ դասընթացներ։
Կրթական հաստատության տնօրեն Կարեն Նազարյանի հավաստմամբ՝ տարեկան մոտ 2 մլն դրամի խնայված միջոցներով կվերանորոգվի մասնագիտական լաբորատորիան, կթարմացվի նյութատեխնիկական բազան, ձեռք կբերվի համակարգչային տեխնիկա։ Նախատեսվում է նաև գերազանց առաջադիմությամբ ուսանողներին տալ կրթաթոշակ։
Բացման արարողության ժամանակ նաև տեղի ունեցավ կայանը միացնելու սիմվոլիկ արարողությունը։
Telcell-ի և Shtigen Group-ի միջև դեռ 2022 թվականին կնքվել էր համագործակցության հուշագիր, որի շրջանակում ֆինանսական ոլորտի առաջատար ընկերությունը 7,4 մլն դրամ էր հատկացրել «Արևածագ Արցախում» նախագծին, որպեսզի Մարտունու արհեստագործական ուսումնարանը լիակատար անցում կատարեր վերականգնվող էներգետիկային։ Նախագիծը չէր իրականացվել Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման, հետագայում՝ հայաթափման պատճառով: Նվիրաբերված գումարը նպատակին ծառայեցնելու համար անցած մեկ տարում բազմաթիվ նախագծեր էին քննարկվել։ Արդյունքում՝ ընկերությունները կանգ առան Նոյեմբերյանի պետական քոլեջում էներգետիկ անկախություն հաստատելու ծրագրի վրա՝ խթանելով ոչ միայն վերականգնվող էներգետիկայի զարգացումը, այլև՝ կրթական բաղադրիչը։

Совместными усилиями ТЕЛ-СЕЛЛ l и Shtigen Group Ноемберянский государственный колледж обрел энергетическую независимость. В учебном заведении установлена солнечная установка мощностью 26,4 кВт и солнечный водонагреватель емкостью 300 литров.
11 декабря состоялась официальная церемония открытия, в рамках которой директор компании ТЕЛ-СЕЛЛАртем Казарян выступил перед студентами Ноемберянского государственного колледжа, рассказав о финансовой грамотности и ее важности.
Проект, получивший символическое название "Восход", реализован в рамках корпоративной национальной ответственности инициативных компаний. Цель – установление энергетической независимости страны посредством солнечных технологий, отдавая приоритет приграничным населенным пунктам.
По словам директора-учредителя Shtigen Group Айка Шекяна, среди партнеров есть компании, принявшие социально ответственное поведение, такие как ТЕЛ-СЕЛЛ, которая осознает важность энергетической стабильности.
Солнечная электростанция и водонагреватель смогут обеспечить энергетические потребности Ноемберянского государственного колледжа на долгие годы. В рамках проекта колледж также будет обеспечен учебными водонагревателями, дидактическими аксессуарами, системами безопасности (для работы на высоте), учебными материалами, чтобы в колледже могла развиваться также отрасль возобновляемой энергетики.
Поскольку в колледже есть также студенты, которые учатся на факультете возобновляемых источников энергии, размещение установок также является хорошей возможностью для студентов пройти практику по их обслуживанию.
По словам директора учебного заведения Карена Назаряна, на сэкономленные средства в размере около 2 млн драмов в год будет отремонтирована профессиональная лаборатория, обновлена материально-техническая база, а также приобретено компьютерное оборудование. Также планируется выдавать стипендии студентам с отличной успеваемостью.
В ходе церемонии открытия также состоялась символическая церемония включения станции.
Еще в 2022 году между ТЕЛЛ-СЕЛЛ и Shtigen Group был подписан меморандум о сотрудничестве, в рамках которого ведущая компания финансового сектора выделила 7,4 млн драмов на проект "Рассвет в Арцахе", чтобы Мартунинское профессиональное училище осуществило полный переход к возобновляемым источникам энергии. Проект не был реализован из-за блокады Нагорного Карабаха, а затем и его деарменизации. В прошлом году обсуждалось множество проектов, направленных на использование подаренных денег. В результате компании остановились на программе по установлению энергетической независимости Ноемберянского государственного колледжа, способствуя не только развитию возобновляемой энергетики, но и образовательной составляющей.