Ականատես ենք լինում ցեղասպանական դրսևորումների ազդակների, որոնք խոսում են մարդկության դեմ հասունացող նոր հանցագործությունների մասին. Արարատ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միջազգային հանրությունը ցեղասպանությունների և զանգվածային այլ ոճրագործությունների մասին սկսում է ավելի շատ խոսել և ուշադրություն դարձնել, երբ դրանք արդեն իսկ կայացած փաստեր են։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ կարծիքն «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 5-րդ գլոբալ ֆորումի ընթացքում հայտնեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ հավելելով, որ ցեղասպանության հանցագործությունների քննարկման օրակարգն արդեն հինգերորդ անգամ է Երևանում մեկտեղում քաղաքական գործիչների, միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների, ոլորտի հայտնի գիտնականների, դատավորների, իրավապաշտպանների և քաղհասարակության ներկայացուցիչների։
Միրզոյանը հիշեցրեց, որ այս ֆորումը հյուրընկալելուց բացի, Հայաստանը նաև ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի շրջանակում ներկայացվող «Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձևի հեղինակն է, որի հիմնական թեմաներից մեկը եղել է հենց ցեղասպանության վաղ նախազգուշացումն ու վաղ արձագանքումն ապահովելու հարցը։
«Այս տարիների ընթացքում Ցեղասպանության կանխարգելման բանաձևում մշտապես իրականացվել են բովանդակային կարևոր լրացումներ, իսկ հերթական գլոբալ ֆորումի կազմակերպման ժամանակ  երբեք չի եղել քննարկվող թեմաների պակաս։ Այս փաստը, որքան էլ տարօրինակ հնչի, որպես դրական արձանագրում չեմ անում։ Այս փաստը մի ցավալի իրողություն է, որն արձանագրում է մեր՝ որպես միջազգային հանրության ջանքերի արդյունավետության պակասը կամ մեր հավաքական անկարողությունը՝ կանխելու աշխարհում տեղի ունեցող և մարդկության դեմ ուղղված ոճրագործություններն ու ցեղասպանությունները։ Անգամ օրեր առաջ, դեկտեմբերի 9-ին՝ ցեղասպանության զոհերի հիշատակի և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրը, անգամ դրանից երեք օր առաջ, անգամ դրանից երեք օր հետո, այսօր աշխարհի տարբեր անկյուններում և հատկապես զինված հակամարտությունների գոտիներում ականատես ենք լինում ցեղասպանական գործողությունների դրսևորումների ազդակների, որոնք խոսում են մարդկության դեմ հասունացող նոր հանցագործությունների մասին։ Ցավոք, միջազգային հանրությունը ցեղասպանությունների և զանգվածային այլ ոճրագործությունների մասին սկսում է ավելի շատ խոսել և ուշադրություն դարձնել, երբ դրանք արդեն իսկ կայացած փաստեր են»,- նշեց Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ մեր տարածաշրջանում դրա ականատեսը եղել ենք ոչ միայն շուրջ 110 տարի առաջ Հայոց ցեղասպանության պարագայում, այլև բառացիորեն անցյալ տարի Լեռնային Ղարաբաղում, երբ թվում էր աշխարհին տեսանելի են բավարար ռիսկի գործոններ, որոնք կարող են հանգեցնել անդառնալի հետևանքների ։
«Ցավոք, մենք անկարող եղանք կանխել և այսօր ականատես ենք այդ անդառնալի հետևանքներին։ Սա այն օրինակներից է, երբ միջազգային կառույցների արձագանքը հավասարազոր չէ ռիսկի գործոններին և տեղում ստեղծված իրավիճակին։ Նշված ռիսկի գործոններից ամենաէականը՝ ատելության տարածումը, ի վերջո ատելության խոսքից վերածվեց հանցագործության։ Հայերի վերաբերյալ բերածս օրինակը տարածվում է բոլոր այլ ցեղասպանությունների և զանգվածային ոճրագործությունների իրականացման հանգամանքների և պատճառների վրա, քանի որ այս հանցագործության հիմքերը, ազդակները, ռիսկի գործոնները բավականին միանման են»,- նշեց Միրզոյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ աշխարհում տիրող իրավիճակը և ցեղասպան ռիսկերի վտանգավոր միտումները պետք է ստիպեն գտնել մարդկանց կյանքերը փրկելու առավել արդյունավետ ճանապարհներ։ Ծանր բյուրոկրատական մեքենան պետք է դառնա ավելի զգայուն և ճկուն՝ ոչ միայն արդյունավետ կերպով արձագանք ապահովելու, այլև բոլորի հանդեպ հավասար վերաբերմունք դրսևորելու առումով։ Ազգային, ռասայական, էթնիկ խմբերի պաշտպանության ապահովումը պետք է շարունակի լինել մարդու իրավունքների միջազգային համակարգի ուշադրության կենտրոնում։ Միրզոյանի կարծիքով՝ միաժամանակ հասկանալի է, որ այդ առումով հաջողության միակ գրավականը միջազգային սերտ համագործակցությունն է, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի կառույցների, տարածաշրջանային կազմակերպությունների, անդամ երկրների, հասարակական կազմակերպությունների և այլ դերակատարների միջև։
Այս համագործակցության ապահովումը վաղուց դարձել է ընդհանուր պատասխանատվություն, որում իրենց յուրովի դերն ունեն թե՛ որոշումների կայացման գործընթացում ներգրավված ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամներն ու տարածաշրջանային խոշոր դերակատարները, թե՛ տեղում իրավիճակի վրա ազդեցություն ունեցող, իսկ հաճախ կանխարգելման օրակարգի առաջմղման հարցում առաջամարտիկի դեր ստանձնած փոքր պետությունները։
«Այս համատեքստում այս տարվա ֆորումի համար ընտրված թեմաները՝ նվիրված ռիսկերի հայտնաբերմանը և շահագրգիռ բոլոր դերակատարների համագործակցության միջոցով վաղ կանխարգելման մեխանիզմների լավարկմանը, առավել քան արդիական են։ Իմ ելույթում հնչած գնահատականները խնդրում եմ ընկալել որպես կոչ՝ մեկտեղելու բոլորիս կամքը, գիտելիքները և հաստատակամությունը՝ պայքարելու ցեղասպանությունները կանխարգելելու ուղղությամբ։ Միայն համախոհությունն է, որը թույլ կտա հաղթահարել հուսահատության շղթան և պայքարել իրավունքահեն աշխարհակարգի վերականգնման ուղղությամբ։ Խոսքս ցանկանում եմ ավարտել ցեղասպանության կանխարգելման բանաձևի մի շատ կարևոր դրույթով․ «Բոլոր ժողովուրդներն իրենց ներդրումն ունեն քաղաքակրթությունների և մշակույթների բազմազանության և հարստացման գործում, ինչը և կազմում է մարդկության ընդհանուր ժառանգությունը»։ Իսկ այդ ժառանգության պաշտպանության գործը յուրաքանչյուրիս պարտավորությունն է»,- եզրափակեց ՀՀ արտգործնախարարը։

Мы являемся свидетелями импульсов геноцидальных проявлений, которые говорят о новых преступлениях против человечества - глава МИД Армении
Международное сообщество начинает больше говорить и обращать внимание на геноциды и другие массовые преступления, когда они уже являются установленными фактами.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян в ходе V Глобального форума "Против преступления геноцида", добавив, что повестка обсуждения преступлений геноцида уже пятый раз собирает в Ереване политических деятелей, представителей международных институтов, известных ученых, судей, правозащитников и представителей гражданского общества.
Мирзоян напомнил, что, помимо проведения этого форума, Армения также является автором резолюции "Предотвращение геноцида", представленной в рамках Совета ООН по правам человека, одной из основных тем которой был вопрос обеспечения раннего предупреждения геноцида и раннего ответа на него.
"В течение этих лет в резолюцию о предотвращении геноцида постоянно вносились важные дополнения, а во время организации очередного глобального форума никогда не было недостатка в темах для обсуждения. Как бы странно это ни звучало, я не отношу этот факт к положительным.
Этот факт является болезненной реальностью, которая фиксирует недостаточную эффективность наших усилий как международного сообщества или нашу коллективную неспособность предотвратить преступления и геноциды против человечества, происходящие в мире.
Еще несколько дней назад, 9 декабря, в Международный день памяти жертв геноцида и предотвращения этого преступления, даже за три дня до этого, даже через три дня после этого, сегодня в разных уголках мира, и особенно в зонах вооруженных конфликтов мы наблюдаем импульсы проявления геноцидальных действий, которые говорят о новых преступлениях против человечности.
К сожалению, международное сообщество начинает больше говорить и уделять больше внимания геноцидам и другим массовым преступлениям, когда они уже становятся установленными фактами", - сказал Мирзоян.
По его словам, мы стали свидетелями этого в нашем регионе не только в случае Геноцида армян около 110 лет назад, но и буквально в прошлом году в Нагорном Карабахе, когда, казалось, миру очевидны факторы риска, способные привести к необратимым последствиям.
"К сожалению, мы не смогли это предотвратить и сегодня являемся свидетелями этих необратимых последствий. Это один из примеров, когда реакция международных институтов не соответствует факторам риска и ситуации на местах. Наиболее значимый из этих факторов риска – распространение ненависти – со временем превратился из языка вражды в преступление.
Пример, который я привел в отношении армян, распространяется на обстоятельства и причины осуществления всех других геноцидов и массовых преступлений, потому что основы, импульсы и факторы риска этого преступления очень схожи", - сказал Мирзоян.
По его словам, нынешняя ситуация в мире и опасные тенденции риска геноцида должны заставить искать более эффективные способы спасения жизней людей. Громоздкий бюрократический механизм должен стать более чувствительным и гибким не только с точки зрения эффективного реагирования, но и с точки зрения проявления равного отношения ко всем.
Обеспечение защиты национальных, расовых, этнических групп должно и дальше оставаться в центре внимания международной правозащитной системы. В то же время понятно, что единственной гарантией успеха в этом плане является тесное международное сотрудничество, в том числе между структурами ООН, региональными организациями, государствами-членами, неправительственными организациями и другими акторами, отметил министр.
Обеспечение этого сотрудничества, по его словам, уже давно является общей ответственностью, в которой участвуют как члены Совета безопасности ООН, участвующие в процессе принятия решений, так и основные региональные игроки, а также небольшие государства, которые влияют на ситуацию на местах и ​​часто берут на себя роль лидеров в продвижении профилактической повестки.
"В этом контексте темы, выбранные для форума этого года, посвященные выявлению рисков и совершенствованию механизмов ранней профилактики посредством сотрудничества всех заинтересованных сторон, являются более чем актуальными. Прошу воспринимать оценки, прозвучавшие в моем выступлении, как призыв объединить волю, знания и решимость всех нас для борьбы в направлении предотвращения геноцидов.
Только солидарность позволит нам преодолеть цепь отчаяния и бороться за восстановление правового мирового порядка. Я хотел бы завершить свое выступление очень важным положением Резолюции о предотвращении геноцида:
"Все народы вносят свой вклад в разнообразие и обогащение цивилизаций и культур, которые составляют общее наследие человечества. И задача защиты этого наследия является обязанностью каждого из нас", - заключил глава МИД РА.