Ականատես ենք լինում ցեղասպանական դրսևորումների ազդակների, որոնք խոսում են մարդկության դեմ հասունացող նոր հանցագործությունների մասին. Արարատ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միջազգային հանրությունը ցեղասպանությունների և զանգվածային այլ ոճրագործությունների մասին սկսում է ավելի շատ խոսել և ուշադրություն դարձնել, երբ դրանք արդեն իսկ կայացած փաստեր են։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ կարծիքն «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 5-րդ գլոբալ ֆորումի ընթացքում հայտնեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ հավելելով, որ ցեղասպանության հանցագործությունների քննարկման օրակարգն արդեն հինգերորդ անգամ է Երևանում մեկտեղում քաղաքական գործիչների, միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների, ոլորտի հայտնի գիտնականների, դատավորների, իրավապաշտպանների և քաղհասարակության ներկայացուցիչների։
Միրզոյանը հիշեցրեց, որ այս ֆորումը հյուրընկալելուց բացի, Հայաստանը նաև ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի շրջանակում ներկայացվող «Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձևի հեղինակն է, որի հիմնական թեմաներից մեկը եղել է հենց ցեղասպանության վաղ նախազգուշացումն ու վաղ արձագանքումն ապահովելու հարցը։
«Այս տարիների ընթացքում Ցեղասպանության կանխարգելման բանաձևում մշտապես իրականացվել են բովանդակային կարևոր լրացումներ, իսկ հերթական գլոբալ ֆորումի կազմակերպման ժամանակ  երբեք չի եղել քննարկվող թեմաների պակաս։ Այս փաստը, որքան էլ տարօրինակ հնչի, որպես դրական արձանագրում չեմ անում։ Այս փաստը մի ցավալի իրողություն է, որն արձանագրում է մեր՝ որպես միջազգային հանրության ջանքերի արդյունավետության պակասը կամ մեր հավաքական անկարողությունը՝ կանխելու աշխարհում տեղի ունեցող և մարդկության դեմ ուղղված ոճրագործություններն ու ցեղասպանությունները։ Անգամ օրեր առաջ, դեկտեմբերի 9-ին՝ ցեղասպանության զոհերի հիշատակի և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրը, անգամ դրանից երեք օր առաջ, անգամ դրանից երեք օր հետո, այսօր աշխարհի տարբեր անկյուններում և հատկապես զինված հակամարտությունների գոտիներում ականատես ենք լինում ցեղասպանական գործողությունների դրսևորումների ազդակների, որոնք խոսում են մարդկության դեմ հասունացող նոր հանցագործությունների մասին։ Ցավոք, միջազգային հանրությունը ցեղասպանությունների և զանգվածային այլ ոճրագործությունների մասին սկսում է ավելի շատ խոսել և ուշադրություն դարձնել, երբ դրանք արդեն իսկ կայացած փաստեր են»,- նշեց Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ մեր տարածաշրջանում դրա ականատեսը եղել ենք ոչ միայն շուրջ 110 տարի առաջ Հայոց ցեղասպանության պարագայում, այլև բառացիորեն անցյալ տարի Լեռնային Ղարաբաղում, երբ թվում էր աշխարհին տեսանելի են բավարար ռիսկի գործոններ, որոնք կարող են հանգեցնել անդառնալի հետևանքների ։
«Ցավոք, մենք անկարող եղանք կանխել և այսօր ականատես ենք այդ անդառնալի հետևանքներին։ Սա այն օրինակներից է, երբ միջազգային կառույցների արձագանքը հավասարազոր չէ ռիսկի գործոններին և տեղում ստեղծված իրավիճակին։ Նշված ռիսկի գործոններից ամենաէականը՝ ատելության տարածումը, ի վերջո ատելության խոսքից վերածվեց հանցագործության։ Հայերի վերաբերյալ բերածս օրինակը տարածվում է բոլոր այլ ցեղասպանությունների և զանգվածային ոճրագործությունների իրականացման հանգամանքների և պատճառների վրա, քանի որ այս հանցագործության հիմքերը, ազդակները, ռիսկի գործոնները բավականին միանման են»,- նշեց Միրզոյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ աշխարհում տիրող իրավիճակը և ցեղասպան ռիսկերի վտանգավոր միտումները պետք է ստիպեն գտնել մարդկանց կյանքերը փրկելու առավել արդյունավետ ճանապարհներ։ Ծանր բյուրոկրատական մեքենան պետք է դառնա ավելի զգայուն և ճկուն՝ ոչ միայն արդյունավետ կերպով արձագանք ապահովելու, այլև բոլորի հանդեպ հավասար վերաբերմունք դրսևորելու առումով։ Ազգային, ռասայական, էթնիկ խմբերի պաշտպանության ապահովումը պետք է շարունակի լինել մարդու իրավունքների միջազգային համակարգի ուշադրության կենտրոնում։ Միրզոյանի կարծիքով՝ միաժամանակ հասկանալի է, որ այդ առումով հաջողության միակ գրավականը միջազգային սերտ համագործակցությունն է, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի կառույցների, տարածաշրջանային կազմակերպությունների, անդամ երկրների, հասարակական կազմակերպությունների և այլ դերակատարների միջև։
Այս համագործակցության ապահովումը վաղուց դարձել է ընդհանուր պատասխանատվություն, որում իրենց յուրովի դերն ունեն թե՛ որոշումների կայացման գործընթացում ներգրավված ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամներն ու տարածաշրջանային խոշոր դերակատարները, թե՛ տեղում իրավիճակի վրա ազդեցություն ունեցող, իսկ հաճախ կանխարգելման օրակարգի առաջմղման հարցում առաջամարտիկի դեր ստանձնած փոքր պետությունները։
«Այս համատեքստում այս տարվա ֆորումի համար ընտրված թեմաները՝ նվիրված ռիսկերի հայտնաբերմանը և շահագրգիռ բոլոր դերակատարների համագործակցության միջոցով վաղ կանխարգելման մեխանիզմների լավարկմանը, առավել քան արդիական են։ Իմ ելույթում հնչած գնահատականները խնդրում եմ ընկալել որպես կոչ՝ մեկտեղելու բոլորիս կամքը, գիտելիքները և հաստատակամությունը՝ պայքարելու ցեղասպանությունները կանխարգելելու ուղղությամբ։ Միայն համախոհությունն է, որը թույլ կտա հաղթահարել հուսահատության շղթան և պայքարել իրավունքահեն աշխարհակարգի վերականգնման ուղղությամբ։ Խոսքս ցանկանում եմ ավարտել ցեղասպանության կանխարգելման բանաձևի մի շատ կարևոր դրույթով․ «Բոլոր ժողովուրդներն իրենց ներդրումն ունեն քաղաքակրթությունների և մշակույթների բազմազանության և հարստացման գործում, ինչը և կազմում է մարդկության ընդհանուր ժառանգությունը»։ Իսկ այդ ժառանգության պաշտպանության գործը յուրաքանչյուրիս պարտավորությունն է»,- եզրափակեց ՀՀ արտգործնախարարը։

We are witnessing genocidal acts, manifestations pointing to emergence of new crimes against humanity – FM Mirzoyan
YEREVAN, DECEMBER 12, ARMENPRESS. Regrettably the international community tends to pay more attention and talk about genocides and other mass atrocities only after they have already happened, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said in his remarks at the 5th Global Forum Against the Crime of Genocide in Yerevan.
Below is the full speech of the FM.
I am honored to welcome you to the 5th Global Forum “Against the Crime of Genocide.”
The agenda of discussions on the crime of genocide is bringing together for the fifth time in Yerevan politicians, representatives of international organizations, prominent scholars in the field, judges, human rights defenders, and members of civil society.
As you are undoubtedly aware, in addition to hosting this forum, Armenia is also the author of the "Prevention of Genocide" resolution presented within the framework of the UN Human Rights Council, which was most recently adopted in March of this year. One of its main themes is precisely the issue of ensuring early warning and early response to genocide.
I should note that over the years, significant substantive amendments have been made to this resolution, and during the organization of each subsequent global forum, there has never been a lack of topics for discussion. And this fact, no matter how strange it may sound at first glance, is not something I note as a positive achievement. This fact is a painful reality. A reality that highlights the lack of effectiveness in our efforts as the international community or, if we want to be more honest, our collective inability to prevent crimes against humanity and genocides occurring around the world.
Even days ago, on December 9, the International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of this Crime, even three days before and after that, today, in various corners of the world, particularly in zones of armed conflict, we are witnessing genocidal acts, manifestations and signals that point to the emergence of new crimes against humanity.
Regrettably, the international community tends to pay more attention and talk about genocides and other mass atrocities only after they have already happened and become established facts. We witnessed this in our region not only over 110 years ago in case of the Armenian Genocide but also literally last year, when it seemed that the world could clearly see enough risk factors that could lead to irreversible consequences.
Unfortunately, we were unable to prevent, and today we are witnessing the irreversible consequences. This is one of the examples where the response of international institutions was not proportional to the risk factors and the situation on the ground. And the most significant one of these risk factors, the spread of hatred, ultimately turned from hate speech into a crime.
The example I have provided regarding Armenians applies to the circumstances and causes of all other genocides and mass atrocities, as the foundations, signals and risk factors of such crimes are similar.
The current situation in the world and the dangerous trends of genocidal risks should make us find more effective ways to save lives. The heavy bureaucratic machinery must become more sensitive and flexible, not only to ensure an effective response, but also to demonstrate equal treatment towards all.
The protection of national, racial and ethnic groups must remain at the core of the international human rights system. At the same time, it is clear that the only guarantee of success in this regard is the close international cooperation, including between UN structures, regional organizations, member states, non-governmental organizations and other actors. Ensuring this cooperation has long become a shared responsibility, in which both the UN Security Council member states and major regional players, involved in decision-making processes, as well as smaller states that often influence the situation on the ground, and often take a leading role in advancing the prevention agenda, have their unique roles to play. In this context, the topics selected for this year’s forum, dedicated to the early identification of risks and the improvement of prevention mechanisms through the cooperation of all stakeholders, are more relevant than ever.
Please consider the assessments I made at the beginning of my speech as a call to unite our willingness, knowledge and determination in the fight to prevent genocides. It is only through solidarity that we can break the chain of despair and strive towards restoring a world order based on human rights.
I would like to conclude my speech with an important provision from the “Prevention of Genocide” resolution:
“All peoples contribute to the diversity and enrichment of civilizations and cultures, which constitute the common heritage of humanity.” Protecting that heritage, I believe, is the duty of each and every one of us.