Հարավային Կորեայի նախագահը խոստացել է «պայքարել մինչև վերջ»
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հարավային Կորեայի նախագահ Յուն Սոկ Յոլը պաշտպանել է իր կողմից ռազմական դրության հայտարարումը, հերքել է ապստամբության մեղադրանքները և խոստացել պայքարել մինչև վերջ իմփիչմենթի կամ ռազմական դրություն հայտարարելու գործով հետաքննության դեմ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Yonhap գործակալությունը։
Հեռուստաուղերձում Յուն Սոկ Յոլը նշել է, որ ռազմական դրության ժամանակ Ազգային ժողով զորքեր ուղարկելը չի կարող համարվել ապստամբություն։ Նա միևնույն ժամանակ հրաժարվել է հետևել հրաժարական տալու կոչերին։
Յուն Սոկ Յոլն ասել է, որ ռազմական դրություն հայտարարելու համար օգտագործել է իր նախագահական իշխանությունը՝ «ազգը պաշտպանելու և պետական ​​գործերը կարգավորելու համար»։ Իր այս որոշումը Հարավային Կորեայի նախագահն անվանել է «մեծապես չափորոշված ​​քաղաքական դատողություն»:
«Անկախ նրանից` ինձ իմփիչմենթի կենթարկեն, թե կհետաքննեն, ես արդարացիորեն կդիմակայեմ դրան», - ասել է նա։
Յուն Սոկ Յոլն անակնկալ կերպով արտակարգ ռազմական դրություն էր հայտարարել դեկտեմբերի 3-ի երեկոյան՝ ընդդիմությանը մեղադրելով «հակապետական» գործողությունների միջոցով կառավարությունը «կաթվածահար անելու» մեջ։ Դեկտեմբերի 4-ի վաղ առավոտյան նախագահը չեղարկել էր ռազմական դրությունն Ազգային ժողովի քվեարկությունից հետո, որի արդյունքում պատգամավորները միաձայն պահանջել էին չեղյալ համարել այն։
Հարավկորեական ընդդիմությունը նախագահի դեմ իմփիչմենթի գործընթաց էր սկսել, սակայն Յուն Սոկ Յոլին հաջողվեց խուսափել իմփիչմենթից, քանի որ իշխող «Ժողովրդի ուժ» կուսակցության պատգամավորների ճնշող մեծամասնությունը հրաժարվել էր մասնակցել քվեարկությանը։

Президент Южной Кореи заявил, что “будет бороться до конца”
Президент Южной Кореи Юн Сок Ёль, говоря о своем решении введения военного положения, отверг обвинения в мятеже и пообещал до конца бороться против импичмента или расследования по делу об объявлении военного положения. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Yonhap.
В телепередаче Юн Сок Ёль заявил, что направление войск в парламент во время военного положения не может считаться мятежом. В то же время он отказался следовать призывам уйти в отставку.
Юн Сок Ёль сказал, что он использовал свои президентские полномочия, чтобы объявить военное положение, чтобы защитить нацию и урегулировать государственные дела. Президент Южной Кореи назвал свое решение “глубоко выверенным политическим суждением”.
“Независимо от того, будет ли мне объявлен импичмент или я окажусь под следствием, я буду честно противостоять этому”, - заявил он.
Юн Сок Ёль вечером 3 декабря, неожиданно объявил о введении чрезвычайного положения и обвинив оппозицию в “парализации” работы правительства путем “антиправительственных” действий.
Ранним утром 4 декабря президент отменил военное положение после голосования в Национальном собрании, в результате которого депутаты единогласно потребовали его отмены.
Южнокорейская оппозиция начала процесс импичмента президенту, однако, Юн Сок Ёлю удалось избежать импичмента, поскольку подавляющее большинство депутатов правящей партии “Сила народа” отказались участвовать в голосовании.