Հարավային Կորեայի պաշտպանության նախկին նախարարն ինքնասպանության փորձ է արել կալանավայրում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հարավային Կորեայի պաշտպանության նախկին նախարար Կիմ Յոն Հյուն, որն այժմ ձերբակալված է երկրում ռազմական դրություն հայտարարելու գործում իր դերակատարման համար, ինքնասպանության փորձ է կատարել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Yonhap գործակալությունը։
Ըստ երկրի Արդարադատության նախարարության՝ այժմ նա գտնվում է կայուն վիճակում։
Կիմ Յոն Հյունին գտել են այն ժամանակ, երբ նա փորձել է կախվել հագուստից պատրաստված պարանի միջոցով՝ Սեուլի ուղղիչ գաղութներից մեկի լոգարանում։
Կիմ Յոն Հյունը պաշտոնապես ձերբակալվել է դեկտեմբերի 11-ին: Նա մեղադրվում է ապստամբություն կազմակերպելու և անկարգություններ հրահրելու գործում նախագահ Յուն Սոկ Յոլին օգնելու համար:
Ըստ հարավկորեական օրենսդրության՝ ապստամբություն կազմակերպելու մասնակիցներին սպառնում է մահապատիժ, ցմահ ազատազրկում կամ առնվազն հինգ տարվա ազատազրկում։
Ինքը՝ Հարավային Կորեայի նախագահը, ապստամբություն կազմակերպելու գործով կասկածյալ է ճանաչվել, նրան արգելված է հեռանալ երկրից։
Հարավկորեական օրենսդրության համաձայն՝ պաշտոնավարման ընթացքում պետության ղեկավարն անձեռնմխելիություն ունի քրեական հետապնդումից, բացառությամբ ապստամբության մեղադրանքի:
Yonhap-ը նաև հայտնում է, որ դեկտեմբերի 11-ին ոստիկանությունը խուզարկություններ է կատարել նախագահի գրասենյակում և ոստիկանության կենտրոնական վարչությունում՝ Յուն Սոկ Յոլի կողմից ռազմական դրություն մտցնելու հետաքննության շրջանակներում:
Յուն Սոկ Յոլն անակնկալ կերպով արտակարգ ռազմական դրություն էր հայտարարել դեկտեմբերի 3-ի երեկոյան՝ ընդդիմությանը մեղադրելով «հակապետական» գործողությունների միջոցով կառավարությունը «կաթվածահար անելու» մեջ։ Դեկտեմբերի 4-ի վաղ առավոտյան նախագահը չեղարկել էր ռազմական դրությունն Ազգային ժողովի քվեարկությունից հետո, որի արդյունքում պատգամավորները միաձայն պահանջել էին չեղյալ համարել այն։
Հարավկորեական ընդդիմությունը նախագահի դեմ իմփիչմենթի գործընթաց էր սկսել, սակայն Յուն Սոկ Յոլին հաջողվեց խուսափել իմփիչմենթից, քանի որ իշխող «Ժողովրդի ուժ» կուսակցության պատգամավորների ճնշող մեծամասնությունը հրաժարվել էր մասնակցել քվեարկությանը։

Бывший министр обороны Южной Кореи, находясь в тюрьме, совершил попытку суицида
Бывший министр обороны Южной Кореи Ким Ён Хён, который в настоящее время находится под арестом за участие в объявлении военного положения в стране, предпринял попытку самоубийства. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Yonhap.
По данным Минюста страны, сейчас он находится в стабильном состоянии.
Ким Ён Хён был обнаружен при попытке повеситься в туалете исправительного учреждения в Сеуле.
Ким Ён Хён был арестован 11 декабря. Его обвиняют в организации мятежа и пособничестве президенту Юн Сок Ёлю.
По законам Южной Кореи, причастным к организации мятежа грозит смертная казнь, пожизненное заключение или лишение свободы на срок не менее пяти лет.
Сам президент Южной Кореи признан подозреваемым по делу об организации мятежа и ему запрещен выезд из страны.
Согласно южнокорейскому законодательству, глава государства пользуется иммунитетом от судебного преследования, пока находится на своем посту, за исключением обвинений в подстрекательстве к мятежу.
Yonhap также сообщил, что 11 декабря полиция в рамках расследования дела о введении Юн Сок Ёлем военного положения провела рейд в президентском офисе и Центральном управлении полиции.
Юн Сок Ёль вечером 3 декабря неожиданно объявил о введении чрезвычайного положения и обвинив оппозицию в “парализации” работы правительства путем “антиправительственных” действий.
Ранним утром 4 декабря президент отменил военное положение после голосования в Национальном собрании, в результате которого депутаты единогласно потребовали его отмены.
Южнокорейская оппозиция начала процесс импичмента президенту, однако, Юн Сок Ёлю удалось избежать импичмента, поскольку подавляющее большинство депутатов правящей партии “Сила народа” отказались участвовать в голосовании.