ՄԱԿ-ում հայտնել են, որ Սիրիայում 16 միլիոն մարդ հրատապ օգնության կարիք ունի
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գործակալության` Սիրիայի հարցով ներկայացուցիչ Գոնսալո Վարգաս Լյոսան հայտնել է, որ երկրում 16 միլիոն մարդ հրատապ հումանիտար օգնության կարիք ունի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Գոնսալո Վարգաս Լյոսան BBC-ի Համաշխարհային ծառայության Newsday ծրագրին հայտնել է, որ տարածաշրջանում վերջին մարտերի պատճառով տեղահանվել է 800 000 սիրիացի:
Մինչ այդ յոթ միլիոն սիրիացի դարձել էր ներքին տեղահանված, իսկ ավելի քան հինգ միլիոն մարդ փախել էր երկրից:
Լյոսան նշել է, որ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի մարդասիրական գործողությունները տուժած շրջաններում, ինչպիսիք են Հոմսը, Համան և Դամասկոսը, դանդաղորեն վերսկսվում են։
«Մենք մեր գրոծընկերների հետ անմիջապես մտնում ենք յուրաքանչյուր տարածք, որը դառնում է անվտանգ՝ փորձելով լրացնել այդ հումանիտար բացը», - հավելել է նա:
Դեկտեմբերի 8-ին զինված ընդդիմությունը գրավել է Սիրիայի մայրաքաղաք Դամասկոսը։ Նախագահ Բաշար ալ-Ասադը հեռացել է երկրից՝ ապաստան ստանալով Մոսկվայում։
Միևնույն ժամանակ Սիրիայում իշխանության տապալումից հետո զինված ընդդիմությունն անցումային կառավարություն է ձևավորում և այդ գործընթացի ղեկավար է նշանակել Մուհամեդ ալ-Բաշիրին։

ООН заявила, что 16 миллионов человек в Сирии нуждаются в срочной помощи
Гонсало Варгас Льоса, представитель Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ ООН) в Сирии, заявил, что 16 миллионов человек в стране остро нуждаются в гуманитарной помощи. Арменпресс передает об этом, со ссылкой на сообщение BBC.
Гонсало Варгас Льоса сообщил программе BBC World Service Newsday, что из-за недавних боевых действий в регионе 800 000 сирийцев вынуждены были покинуть свои дома .
К этому времени уже семь миллионов сирийцев стали вынужденными переселенцами, а более пяти миллионов покинули страну.
Льоса отметил, что гуманитарные операции Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев в пострадавших районах, таких как Хомс, Хама и Дамаск, постепенно возобновляются.
“Мы сразу, вместе с нашими партнерами заходим в каждый район, который становится безопасным, чтобы попытаться заполнить этот гуманитарный пробел”, - добавил он.
8 декабря вооруженная оппозиция захватила столицу Сирии Дамаск. Президент Башар Асад покинул страну, получив убежище в Москве.
После свержения правительства в Сирии, вооруженная оппозиция формирует переходное правительство и назначила Мухаммеда аль-Башира главой этого процесса.