Մանրամասներ Սիրիայի հարցով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստից
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամները «քիչ թե շատ միասնական» են Սիրիայի տարածքային ամբողջականության պահպանման հարցում և անհրաժեշտ են համարում առաջիկա օրերին Սիրիայի շուրջ փաստաթղթի մշակումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դեկտեմբերի 9-ին փակ դռների հետևում տեղի ունեցած ՄԱԿ-ի ԱԽ նիստից մանրամասներ է ներկայացրել ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ​​ներկայացուցիչ Վասիլի Նեբենզյան։
«Խորհուրդը, կարծում եմ, քիչ թե շատ միակարծիք էր Սիրիայի տարածքային ամբողջականության և միասնության պահպանման, խաղաղ բնակչության անվտանգության ապահովման և կարիքավորներին մարդասիրական օգնություն տրամադրելու անհրաժեշտության հարցում», - նրա խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:
Բացի այդ, դիվանագետը ՄԱԿ-ի ԱԽ փակ խորհրդակցությունները գնահատել է որպես դրական։ Նեբենզյան ասել է, որ հանդիպումներում քննարկվել է Սիրիայում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ փաստաթուղթ մշակելու անհրաժեշտությունը։ Նման փաստաթուղթ կարող է հայտնվել մոտ օրերս։
Նեբենզյայի խոսքով՝ բոլորը, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամները, զարմացած են Սիրիայում տեղի ունեցած իրադարձություններից։
Դիվանագետը նաև ուշադրություն է հրավիրել Գոլանի բարձունքների վերաբերյալ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի «հակասական» հայտարարություններին։
«Մենք հակասական հայտարարություններ ենք լսում Իսրայելից։ Մենք չգիտենք, թե Գոլանի բարձունքների որ հատվածն է նա (խմբ.՝ Նեթանյահուն) համարում Իսրայելի մաս՝ հաշվի առնելով նրանց կողմից բուֆերային գոտու խախտումը», - ասել է ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ​​ներկայացուցիչը։
Սիրիայում իշխանափոխության մասին լուրերի ֆոնին Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն զորքերին հրամայել էր մտնել բուֆերային գոտի` նշելով, որ Գոլանի բարձունքներում բուֆերային գոտու մասին Իսրայելի և Սիրիայի միջև գործող համաձայնագիրը ներկայում դե ֆակտո գոյություն չունի։ ՄԱԿ-ը դեկտեմբերի 9-ին հայտարարել էր, որ Իսրայելն այս քայլով խախտում է 1974 թ. Սիրիայի և Իսրայելի միջև կնքված տարանջատման մասին համաձայնագիրը։
Իր հերթին, դեկտեմբերի 9-ին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ Գոլանի բարձունքները, որոնք Իսրայելի կողմից օկուպացված են շուրջ 60 տարի, «հավերժ կմնան Իսրայելի մասը», քանի որ Իսրայելի կողմից ավելի բարձր դիրքերի հանդեպ վերահսկողությունն «ապահովում է անվտանգությունն ու ինքնիշխանությունը»։

Подробности с заседания Совета Безопасности ООН по Сирии
Члены Совбеза ООН “более-менее едины” в вопросе сохранения территориальной целостности Сирии и считают необходимым в ближайшие дни разработать документ по Сирии. Как сообщает Арменпресс, постоянный представитель России при ООН Василий Небензя представил подробности заседания Совета Безопасности ООН, прошедшего 9 декабря за закрытыми дверями.
“Совет (Безопасности), я думаю, был более-менее един в вопросе необходимости сохранения территориальной целостности и единства Сирии, обеспечения безопасности гражданского населения и осуществления поставок гуманитарной помощи нуждающимся”, - ТАСС цитирует его слова.
Кроме того, закрытые консультации Совбеза ООН дипломат назвал позитивными. Небензя сообщил, что на встречах обсуждалась необходимость разработки документа по ситуации в Сирии. Этот документ будет подготовлен в ближайшие дни.
По словам Небензи, все, в том числе члены Совбеза ООН, удивлены событиями, произошедшими в Сирии.
Дипломат также обратил внимание на “противоречивые” заявления премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху относительно Голанских высот.
"Мы слышим от Израиля противоречивые заявления. Мы не знаем, какую часть Голанских высот он (ред. Нетаньяху) считает частью Израиля, при учете нарушения ими буферной зоны”, - подчеркнул постпред России при ООН.
На фоне новостей о смене власти в Сирии премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху приказал ввести войска в буферную зону, отметив, что существующего соглашения между Израилем и Сирией о буферной зоне на Голанских высотах в настоящее время не существует. 9 декабря ООН объявила, что Израиль этим шагом нарушает Договор 1974 года, подписанный между Сирией и Израилем.
Нетаньяху 9 декабря Нетаньяху заявил, что Голанские высоты: “навсегда останутся неотъемлемой частью Израиля. Контроль и власть над Голанскими высотами обеспечивают нам безопасность”.