Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահը կմասնակցի OECD-ի համաշխարհային համաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը մեկնել է Փարիզ՝ մասնակցելու Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության մրցակցության հարցերով (OECD) 23-րդ համաշխարհային համաժողովին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՄՊՀ-ից հայտնում են, որ համաժողովի շրջանակում մրցակցային մարմինների ղեկավարները քննարկումներ կունենան մրցակցության համաշխարհային օրակարգի արդիական հիմնահարցերի շուրջ:
Քննարկվելու է նաև Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպությանն ուղղված Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի հայտը` Մրցակցության օրենսդրության կիրարկման թափանցիկության և ընթացակարգային իրավաչափության ուղենիշներին ՀՀ-ի համապատասխանության վերաբերյալ:
Համաժողովն ամեն տարի համախմբում է 100-ից ավելի մրցակցային մարմինների ղեկավարների, միջազգային կազմակերպությունների և հրավիրված փորձագետների՝ ամբողջ աշխարհից:

Armenia to participate in OECD Global Forum on Competition in Paris
YEREVAN, DECEMBER 2, ARMENPRESS. The Chairman of the Commission for the Protection of Competition Gegham Gevorgyan is visiting Paris to participate in the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) 23rd Global Forum on Competition.
Since 2001, the OECD Global Forum on Competition has been bringing together high-level officials from both OECD and non-OECD economies. Joined by representatives of international organisations and invited experts, participants debate and discuss key topics on the global competition agenda.
The programme includes OECD-style roundtable discussions, presentations from notable experts as well as peer reviews. Discussion topics benefit from the input of the OECD Competition Committee whose work has already generated substantial results in many countries and economies, such as the voluntary adoption of ‘best practices’, substantial analytical convergence, the establishment of strong networks of enforcement authorities, and enhanced co-operation.