Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև հրադադարն առայժմ պահպանվում է, այդուհանդերձ, սպասելիքները զգուշավոր են․ Շահան Գանտահարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելի և լիբանանյան «Հեզբոլլահ» խմբավորման միջև ուժի մեջ մտած հրադադարն առայժմ պահվում և հարգվում է ստորագրողների կողմից, ինչի վկայությունն է այն, որ մարդկանց հոծ զանգվածներ սկսել են վերադառնալ իրենց տներ՝ Լիբանանի հարավային շրջաններ։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց Բեյրութում լույս տեսնող «Ազդակ» թերթի գլխավոր խմբագիր, միջազգայնագետ Շահան Գանտահարյանն՝ անդրադառնալով Իսրայելի և լիբանանյան «Հեզբոլլահ» խմբավորման միջև հրադադարի ուժի մեջ է մտնելուն, հրադադարի պահպանմանն, ինչպես նաև կողմերի միջև ձեռք բերված համաձայնության մանրամասներին ու հետագա ակնկալիքներին։
«Լիբանանի ժամանակով առավոտյան ժամը 4-ից հրադադարը ուժի մեջ է մտել, և առայժմ հարգվում է ստորագրողների կողմից։ Դրան հետևել է բազմաքանակ մարդկանց հոսք դեպի Լիբանանի հարավային շրջանների իրենց բնակավայրեր, որի պատճառով Բեյրութում այժմ խցանումներ են առաջացել։ Չնայած առավոտյան ժամերին անօդաչուների ձայներ էին լսվում՝ չենք կարող ասել, որ որևէ հարված կամ հրթիռակոծություն է գրանցվել մինչ այս պահը», - իր խոսքում նշեց Գանտահարյանը՝ միաժամանակ ընդգծելով, որ հետագա իրադարձությունների և հրադադարի պահպանման շուրջ մոտեցումներն ու սպասելիքները դեռևս զգուշավոր են։
Անդրադառնալով հրադադարի բուն համաձայնության կետերին և պայմաններին, որոնց շուրջ բանակցող կողմերին հաջողվել է համաձայնագիր կնքել՝ միջազգայնագետն, այնուհանդերձ, դժվարացավ դրանք մանրամասնել, քանի որ համաձայնությունը դեռևս պաշտոնապես չի բացահայտվել։
Գանտահարյանի խոսքով՝ նախօրեին, երբ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ իր կառավարությունը համաձայն է հրադադարի կնքմանն, ավելի ուշ նաև Լիբանանի վարչապետի պաշտոնակատարն է շնորհակալություն հայտնել Միացյալ Նահանգներին և Ֆրանսիային, որոնք միջնորդել են հրադադարի հաստատմանը։
«Որոշ լրատվական գաղտնազերծումներ կան, որոնց համաձայն՝ հրադադարի պայմանները հիմնականում ՄԱԿ-ի 1701 բանաձևի կետերն են։ Պաշտոնապես չի բացահայտվել, բայց, որքան հասկանում ենք, հիմնականում 1701 բանաձևն է, որի մեջ ներառվել են «Հեզբոլլահ»-ի ուժերի հետքաշումը Լիբանանի հարավից, իսրայելական ուժերի աստիճանական հետքաշումը լիբանանյան տարածքներից 60 օրվա ընթացքում, Լիբանանի հարավային սահմաններին երկրի զորքերի տեղակայում և այլն։ Նորություններից է նաև այն, որ Լիբանանի, Իսրայելի, միջազգային խաղաղապահ առաքելության ուժերի, Միացյալ Նահանգների և Ֆրանսիայի ներկայացուցիչներից բաղկացած միջազգային վերահսկող հանձնաժողով է աշխատելու», - մանրամասնեց միջազգայնագետը՝ հիշեցնելով, որ որոշ ժամանակ առաջ Իսրայելը համաձայն չի եղել, որ Ֆրանսիան ներգրավված լինի այդ ցուցակում, սակայն, կարծես թե, այդ հարցը ևս հաջողվել է համաձայնեցնել։
Շահան Գանտահարյանի ենթադրությունների համաձայն՝ Իսրայելը պահանջելիս է եղել նաև ցամաքային սահմանազատման շուրջ կետ մտցնել համաձայնագրի մեջ, ինչը ևս, թվում է, ներառվել է հրադադարի համաձայնագրի մեջ։
Միջազգայնագետը նաև հետաքրքիր համարեց այն հանգամանքը, որ ժամեր ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավարը ևս հայտարարել է, որ պատրաստ է հրադադարի շուրջ բանակցություններ վարել Իսրայելի հետ։
Անդրադառնալով հարցին, թե Բեյրութի և Թել Ավիվի միջև նման համաձայնագրի կնքումը կարո՞ղ է արդյոք հանգեցնել իրավիճակի լիցքաթափմանը նաև Գազայի հատվածում՝ Գանտահարյանը հիշեցրեց, որ այս ամենը նախապես փոխկապակցված է եղել հենց Գազայում տեղի ունեցող իրադրության հետ։
«Գազայում ընթացող պատերազմի ակտիվ փուլում Լիբանանն ածանցյալ դրվածքի մեջ էր, իսկ երբ պատերազմի էպիկենտրոնը փոխվեց, այդ փոխկապակցվածությունն այնքան էլ չաշխատեց։ Մենք պետք է փորձենք խնդիրը դիտարկել համատարածաշրջանային քաղաքականության շրջաններում։ Այսօր Washington Post-ը, հղում անելով որոշ պաշտոնատար անձանց, հրապարակում էր արել, որ այս համաձայնությունը չէր լինի, եթե չլիներ նաև Իրանի համաձայնությունը, կամ չէր լինի, եթե Իրանն արգելակեր այդ գործընթացը։ Ինչպես գիտենք, Իրանն արդեն ողջունել է հրադադարի հաստատումը։ Կարծում եմ՝ հրադադարի շուրջ բանակցություններն ընթացել են հիմնականում հենց Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև, ինչպես դա եղել էր Լիբանանի և Իսրայելի միջև ծովային սահմանի սահմանազատման ժամանակ։    Սպասենք, տեսնենք, թե ինչ ազդեցություն կունենա այս համաձայնությունը Գազայի վրա»,-եզրափակեց Շահան Գանտահարյանը՝ կարծիք հայտնելով, որ այժմ, ընդհանուր առմամբ, ընթանում է միջինարևելյան քաղաքական քարտեզի վերագծման գործընթաց։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Իսրայելի և լիբանանյան «Հեզբոլլահ» խմբավորման միջև հրադադարն ուժի մեջ է մտել Գրինվիչի ժամանակով նոյեմբերի 27-ի ժամը 2։00-ին (Երևանի ժամանակով 6։00-ին)։ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը տեսաուղերձում հայտարարել էր, որ երկու կողմերն էլ ընդունել են ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի միջնորդությամբ ձեռք բերված համաձայնագիրը:

Перемирие между Израилем и «Хезболлой» пока сохраняется, однако ожидания сдержанные - Шаан Гантаарян
Соглашение о прекращении огня, подписанное между Израилем и ливанской группировкой «Хезболла», в настоящее время сохраняется и соблюдается подписавшими его сторонами, о чем свидетельствует тот факт, что большое количество людей начало возвращаться в свои дома в южных регионах Ливана.
Об этом в беседе с Арменпресс сообщил главный редактор издающейся в Бейруте газеты «Аздак», международный эксперт Шаан Гантаарян, говоря о вступлении в силу режима прекращения огня между Израилем и ливанской группировкой «Хезболла», соблюдении режима прекращения огня, а также о деталях достигнутого между сторонами соглашения и будущих ожиданиях.
«Перемирие вступило в силу в 4:00 утра по ливанскому времени и на данный момент соблюдается сторонами, подписавшими соглашение. За этим последовал большой поток людей в свои дома в южных районах Ливана, из-за чего сейчас в Бейруте возникли пробки. Несмотря на то, что в утренние части были слышны звуки дронов, мы не можем сказать, что до этого момента были зафиксированы атаки или ракетные обстрелы», - отметил Гантаарян, подчеркнув в то же время, что подходы и ожидания по вопросу дальнейшего развития событий и соблюдения перемирия пока сдержанные.
Международный эксперт, однако, затруднился представить детали пунктов и условий соглашения о прекращении огня, по которым переговаривающимся сторонам удалось заключить соглашение, поскольку соглашение пока официально не раскрыто.
По словам Гантааряна, вчера, когда премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что его правительство согласно на заключение режима прекращения огня, позднее исполняющий обязанности премьер-министра Ливана также поблагодарил США и Францию, которые выступили посредниками в установлении перемирия.
"Есть утечки в СМИ, согласно которым условия прекращения огня в основном соответствуют пунктам резолюции 1701 ООН. Официально не разглашается, но, насколько мы понимаем, это в основном резолюция 1701, которая предусматривает вывод сил «Хезболлы» из южного Ливана, постепенный вывод израильских сил с ливанских территорий в течение 60 дней, размещение войск страны на южных границах Ливана и т.д.
Также новостью является то, что будет работать международный мониторинговый комитет, состоящий из представителей Ливана, Израиля, сил международной миротворческой миссии, США и Франции», - уточнил международный эксперт, напомнив, что ранее Израиль не соглашался с включением Франции в этот список, однако, похоже, удалось договориться и по этому вопросу.
По предположениям Шаана Гантааряна, Израиль также требовал включить в соглашение пункт о разграничении земель, который, судя по всему, также был включен в соглашение о прекращении огня.
Международному эксперту также показалось интересным, что лидер ХАМАС тоже заявил, что готов вести переговоры о прекращении огня с Израилем.
Обращаясь к вопросу о том, может ли заключение такого соглашения между Бейрутом и Тель-Авивом привести к деэскалации ситуации в секторе Газа, Гантаарян напомнил, что все это ранее было связано с событиями, происходящими именно в Газе.
«Во время активной фазы войны в Газе Ливан находился в подвешенном положении, а когда эпицентр войны сменился, эта взаимозависимость не так уж и сработала. Нам следует попытаться рассмотреть проблему в рамках общерегиональной политики.
Сегодня газета Washington Post, ссылаясь на некоторых чиновников, опубликовала, что этого соглашения не было бы, если бы Иран также не согласился, или оно бы не состоялось, если бы Иран заблокировал этот процесс. Как мы знаем, Иран уже приветствовал прекращение огня. Я думаю, что переговоры о прекращении огня проходили в основном между Вашингтоном и Тегераном, как это было во время делимитации морской границы между Ливаном и Израилем.
Давайте подождем и посмотрим, какое влияние это соглашение окажет на сектор Газа», - заключил Шаан Гантаарян, выразив мнение, что сейчас в целом идет процесс перекройки политической карты Ближнего Востока.
Ранее сообщалось, что соглашение о прекращении огня между Израилем и ливанской группировкой «Хезболла» вступило в силу в 2:00 по Гринвичу 27 ноября (в 6:00 по ереванскому времени). Президент США Джо Байден заявил в видеообращении, что обе стороны приняли соглашение, достигнутое при посредничестве США и Франции.