Հատուկ պահպանվող տարածքում որսորդական հանդերձանքով և հրազենով անձինք փորձել են որսագողությամբ զբաղվել. մանրամասներ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամից ահազանգում են հատուկ պահպանվող տարածքում որսագողության փորձի մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հիմնադրամի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանի (CWR) և Խոսրովի անտառ պետական արգելոցի սահմանակից տարածքում նոյեմբերի 23-ի գիշերը արտակարգ միջադեպ է տեղի ունեցել. մի խումբ անձինք՝ զինված ակոսափող հրազենով, որսորդական հանդերձանքով և գիշերային տեսողության սարքավորումներով, ներթափանցել են հատուկ պահպանվող տարածք՝ ակնհայտորեն նպատակ ունենալով որս իրականացնել:
CWR ռենջերները Տասանորդ (Դահնակ 2535 մ) լեռան լանջին կեսգիշերին մոտ՝ 23:30-ից սկսած, նկատել են ավտոմեքենայի, այնուհետև՝ ձեռքի լապտերների լույսեր:
«Իրականացրինք հետախուզում՝ նախազգուշացնելով Խոսրովի անտառ պետական արգելոցի էկոպարեկային ծառայության աշխատակիցներին: Համատեղ ուժերով փակեցինք ճանապարհները՝ կանխելով նրանց փախուստը: Արդյունքում՝ խումբը բռնվեց».,- մանրամասնել է CWR գլխավոր ռենջեր Գևորգ Կարապետյանը:
Էկոպարեկային ծառայությունը կազմել է պաշտոնական արձանագրություն: Առգրավվել է 2 միավոր հրազեն, որոնց փաստաթղթերը բացակայում էին: Ավելին՝ նշված անձինք կրակել են հիմնադրամի պահպանության տեսախցիկի ուղղությամբ՝ փորձելով վնասել FPWC գույքը, որին կից գտնվում է նաև ՎԻՎԱ-ի կապի կայանը։
Հաղորդագրության մեջ ընդգծվում է, որ նշված տարածքները գտնվում են հատուկ պահպանության ներքո՝ Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) և պետական կառույցների կողմից: Որսի իրականացումը խստիվ արգելված է:
Նշվում է, որ բարեբախտաբար, FPWC ռենջերները՝ Էկոպարեկային ծառայության պարեկների հետ համատեղ, ցուցաբերել են բարձր մասնագիտական զգոնություն՝ կանխելով հնարավոր որսագողության դեպքը: Հաշվի առնելով, որ դեպքը եզակի չէ և վերջերս հիմնադրամի կողմից արձանագրվել է նմանատիպ միջադեպ Վայոց ձորի մարզում, կարելի է եզրակացնել, որ որսի և որսորդական տնտեսության վարման ոլորտի կարգավորմանն ուղղված գործողություններն, ամեն դեպքում, անբավարար են։
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը կոչ է անում բոլորին՝ պատասխանատու վերաբերմունք ցուցաբերել բնության նկատմամբ:
«Շնորհակալ լինելով Էկոպարեկային ծառայության աշխատակիցներին արագ արձագանքի համար՝ լիահույս ենք, որ դեպքը կգտնվի պատասխանատու մարմինների ուշադրության կենտրոնում»,- եզրափակվում է հիմնադրամի տարածած հաղորդագրությունը:

Лица с охотничьим снаряжением и огнестрельным оружием пытались заниматься браконьерством на особо охраняемой территории: подробности
Тревожный инцидент произошел ночью 23 ноября недалеко от границ Кавказского заповедника (CWR) и государственного заповедника «Хосровский лес» в Армении.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Фонда охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC), группа лиц, вооруженных винтовками, одетых в охотничье снаряжение и оснащенных приборами ночного видения, незаконно проникла на охраняемую территорию, предположительно с целью охоты.
Сотрудники CWR обнаружили подозрительную активность на склонах горы Тасанорд (2535 м) около 23:30. По словам главного инспектора CWR Геворга Карапетяна, «мы заметили фары транспортных средств, за которыми последовали лучи фонарей, и начали разведку, оперативно уведомив об этом команду экопатруля государственного заповедника «Хосровский лес». Вместе мы перекрыли возможные пути отхода, успешно перехватив группу».
Команда экопатруля составила официальный протокол, конфисковав две единицы огнестрельного оружия, на обе из которых не было надлежащих документов. Кроме того, преступники стреляли по камерам наблюдения FPWC, явно пытаясь нанести ущерб имуществу Фонда. Примечательно, что инцидент произошел около вышки связи VIVA, что подчеркивает наглый характер этой незаконной деятельности.
Эти территории находятся под строгой охраной, совместно контролируемой Фондом сохранения дикой природы и культурных ценностей (FPWC) и государственными органами. Охота в этих зонах строго запрещена. К счастью, быстрая и профессиональная реакция рейнджеров FPWC в сотрудничестве с командой экопатруля успешно предотвратила то, что могло быть случаем браконьерства.
Этот инцидент не единичный. Недавно Фонд задокументировал похожее событие в регионе Вайоц Дзор, что свидетельствует о сохраняющихся пробелах в регулировании охоты и деятельности по охране диких животных.
FPWC призывает общественность более ответственно относиться к природе и приветствует быструю реакцию команды экопатруля. Фонд надеется, что этот случай получит должное внимание со стороны соответствующих органов, чтобы предотвратить будущие нарушения.