ՀՀ նախագահը ներկայացրեց 2025 թվականին Եվրամիության հետ համագործակցության հիմնական ուղղությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հայտնել է այն հիմնական ուղղությունները, որոնց շուրջ 2025 թվականին աշխատելու են Հայաստանն ու Եվրամիությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ նախագահն այդ մասին խոսել է  Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդայի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
ՀՀ նախագահը հայտարարել է, որ 2024 թվականը Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև համագործակցության առումով յուրահատուկ է եղել, որովհետև կողմերը երկու ծրագրերով սկսել են համատեղ աշխատանք իրականացնել։
Նախագահը հստակեցրել է, որ խոսքը ԵՄ խաղաղության հիմնադրամի միջոցներից ՀՀ-ին աջակցություն տրամադրելու և ՀՀ քաղաքացիների համար ԵՄ վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկի մասին է։ Նա շեշտեց, որ ցանկություն կա ԵՄ-ի հետ քննարկել նաև անվտանգային հարցեր։
«Այս հարցերի շրջանակում ենք տեսնում Եվրամիության հետ մեր աշխատանքները 2025 թվականին՝ ԵՄ խորհրդում Լեհաստանի նախագահության ժամանակաշրջանում»,- ասել է Վահագն Խաչատուրյանը՝ վստահություն հայտնելով, որ այդ համատեղ աշխատանքը կստացվի, քանի որ Հայաստանը Եվրոպական միության հետ աշխատանքներում միշտ զգացել է Լեհաստանի աջակցությունը տարբեր նախաձեռնություններում։

Armenian President presents main directions of cooperation with EU in 2025
YEREVAN, NOVEMBER 26, ARMENPRESS. President of Armenia Vahagn Khachaturyan has presented the main directions of Armenia-EU cooperation in 2025.
Speaking at a joint press conference in Yerevan with the President of Poland Andrzej Duda, President Khachaturyan said 2024 was a unique year in terms of cooperation between Armenia and the EU because the two sides started joint work under two new programs – the provision of aid to Armenia through the European Peace Facility and the launch of visa liberalization dialogue. Khachaturyan said Armenia wants to discuss security issues with the EU as well.
“We see our work with the EU in 2025 within the framework of these issues, during Poland’s presidency in the EU Council,” Khachaturyan said, expressing confidence that the joint work will be successful because Armenia has always felt Poland’s support in various initiatives in the work with the European Union.