ՀՀ նախագահը ներկայացրեց 2025 թվականին Եվրամիության հետ համագործակցության հիմնական ուղղությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հայտնել է այն հիմնական ուղղությունները, որոնց շուրջ 2025 թվականին աշխատելու են Հայաստանն ու Եվրամիությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ նախագահն այդ մասին խոսել է  Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդայի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
ՀՀ նախագահը հայտարարել է, որ 2024 թվականը Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև համագործակցության առումով յուրահատուկ է եղել, որովհետև կողմերը երկու ծրագրերով սկսել են համատեղ աշխատանք իրականացնել։
Նախագահը հստակեցրել է, որ խոսքը ԵՄ խաղաղության հիմնադրամի միջոցներից ՀՀ-ին աջակցություն տրամադրելու և ՀՀ քաղաքացիների համար ԵՄ վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկի մասին է։ Նա շեշտեց, որ ցանկություն կա ԵՄ-ի հետ քննարկել նաև անվտանգային հարցեր։
«Այս հարցերի շրջանակում ենք տեսնում Եվրամիության հետ մեր աշխատանքները 2025 թվականին՝ ԵՄ խորհրդում Լեհաստանի նախագահության ժամանակաշրջանում»,- ասել է Վահագն Խաչատուրյանը՝ վստահություն հայտնելով, որ այդ համատեղ աշխատանքը կստացվի, քանի որ Հայաստանը Եվրոպական միության հետ աշխատանքներում միշտ զգացել է Լեհաստանի աջակցությունը տարբեր նախաձեռնություններում։

Президент Армении представил основные направления сотрудничества с Евросоюзом в 2025 году
Президент Армении Ваагн Хачатурян озвучил основные направления, по которым Армения и Евросоюз будут работать в 2025 году.
Как сообщает Арменпресс, в ходе совместной пресс-конференции с польским коллегой Анджеем Дудой президент Армении заявил, что 2024 год был уникальным с точки зрения сотрудничества Армении и Евросоюза, поскольку стороны начали совместную работу по двум программам.
Президент пояснил, что речь идет об оказании поддержки Армении из Фонда мира ЕС и начале диалога о либерализации визового режима с ЕС для граждан РА. Он подчеркнул, что есть желание обсуждать с ЕС и вопросы безопасности.
«В рамках этих вопросов мы видим нашу работу с Евросоюзом в 2025 году в период председательства Польши в Совете ЕС», - сказал Ваагн Хачатурян, выразив уверенность, что эта совместная работа будет успешной, поскольку в работе с ЕС Армения всегда чувствовала поддержку Польши в различных инициативах.