Կառավարությունը հաստատեց Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանվածների համար 2025 թվականի աջակցության նոր ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարությունը հաստատեց Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անձանց սոցիալական աջակցության նոր ծրագիրը, որն ուղղված է 2025 թվականի համար նախատեսված միջոցառումների մանրամասն կարգավորմանը և հասցեականության բարձրացմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կառավարության նոյեմբերի 21-ի նիստի ժամանակ նախագիծը ներկայացրեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար  Նարեկ Մկրտչյանը։
«Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների համար 2023 թվականի հոկտեմբեր ամսից մեկնարկել էինք կեցության և այլ ծախսերի հոգալու նպատակով 40+10 հազար դրամ աջակցության միջոցառումը, որը նախատեսված է շարունակել մինչև այս տարվա դեկտեմբեր ամիսը ներառյալ, սակայն, հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանումից ի վեր տեղահանվածների տնտեսական ինտեգրման դրամական միտումները և բնակարանային ապահովության պետական աջակցության ծրագրի մեկնարկը, առաջարկում ենք 2025 թվականի հունվարից-դեկտեմբեր ամիսների համար հաստատել նորացված աջակցության ծրագիր, որով տարվա ընթացքում աստիճանաբար կնվազեցնենք ընդհանրականությունը, բայց կբարձրացնենք աջակցության հասցեականությունը՝ շեշտելով հատուկ առանձին թիրախային խմբերին»,- ասաց Մկրտչյանը։
Նոր ծրագրի համաձայն՝  հունվար-մարտ ամիսներին աջակցությունը կկազմի 50,000 դրամ՝ պահպանելով շահառուների գործող շրջանակը։ 2025 թվականի ապրիլ-հունիս ամիսներին աջակցությունը կկրճատվի մինչև 40,000 դրամ՝ ուղղվելով առավել խոցելի խմբերին, այդ թվում՝ մինչև 18 տարեկան երեխաներին, հանրակրթական կամ մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում սովորող անձանց, 63 և բարձր տարիքի անձանց, 1-ին կամ 2-րդ խմբի հաշմանդամություն ունեցողներին և կերակրողին կորցնելու դեպքում նպաստ ստացողներին։ Հուլիս-դեկտեմբեր ամիսներին աջակցությունը կշարունակվի նույն խմբերի համար՝ 30,000 դրամի չափով։
2025 թվականի ծրագրի համար պետական բյուջեից կծախսվի շուրջ 30,5 մլրդ դրամ՝ 14,5 մլրդ դրամ՝ հունվար-մարտ ամիսների համար, 6,4 մլրդ դրամ՝ ապրիլ-հունիս ամիսների համար, 9,6 մլրդ դրամ՝ հուլիս-դեկտեմբեր ամիսների համար։ Այս որոշումն ուժի մեջ կմտնի 2025 թվականի հունվարի 1-ից։

Правительство утвердило новую программу поддержки насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха на 2025 год
Правительство утвердило новую программу социальной поддержки насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, которая направлена ​​на детальную регламентацию запланированных на 2025 год мер и повышение адресности.
Как сообщает Арменпресс, на заседании правительства 21 ноября проект представил министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян.
«Для наших соотечественников, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, мы начали с октября 2023 года реализовывать поддержку в размере 40+10 тысяч драмов для покрытия платы за проживание и других расходов, которую планируется продлить до декабря текущего года включительно. Однако с учетом финансивых тенденций экономической интеграции насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха и запуска государственной программы жилищной помощи, мы предлагаем утвердить обновленную программу поддержки на январь-декабрь 2025 года, посредством которой в течение года постепенно будем сокращать обобщенность, но повышать адресность поддержки, уделяя особое внимание конкретным целевым группам», - сказал Мкртчян.
Согласно новой программе, в январе-марте поддержка составит 50 тысяч драмов при сохранении текущего круга получателей. В апреле-июне 2025 года поддержка будет снижена до 40 000 драмов и будет адресована наиболее уязвимым группам населения, в том числе детям до 18 лет, лицам, обучающимся в государственных или профессиональных учебных заведениях, лицам в возрасте 63 лет и старше, инвалидам 1-й или 2-й групп и получающим пособие по потере кормильца. В июле-декабре продолжится поддержка тех же групп на сумму 30 000 драмов.
Из госбюджета на программу 2025 года будет потрачено около 30,5 млрд драмов: 14,5 млрд драмов - за январь-март, 6,4 млрд драмов - за апрель-июнь, 9,6 млрд драмов - за июль-декабрь. Данное решение вступит в силу с 1 января 2025 года.