Աբխազիայում ապաարգելափակվել է գերատեսչությունների աշխատանքը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աբխազիայի վարչապետ Ալեքսանդր Անկվաբը նոյեմբերի 18-ին հայտարարել է, որ հանրապետությունում ապաարգելափակվել է գերատեսչությունների աշխատանքը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, ավելի վաղ երկրի մշակույթի նախարար Դինարա Սմիրը հայտնել էր, որ զինված մարդիկ թույլ չեն տալիս հանրապետության նախարարների կաբինետի աշխատակիցներին մուտք գործել իրենց աշխատավայր։
«Գրեթե բոլոր նախարարություններն ու գերատեսչությունները կատարում են իրենց ծառայողական պարտականությունները։ Նրանց աշխատանքը գրեթե արգելափակված էր, մինչդեռ անհրաժեշտ էր կարճ ժամանակում ապաարգելափակել այն, որպեսզի կատարվեին վճարումները, տրվեին կենսաթոշակները, նպաստները և այսօրվա իրավիճակի համար շատ կարևոր այլ գործողություններ իրականացվեին։ Մինչ ճաշը իրավիճակը կայունացավ։ Հիմա նման խնդիրներ չկան, և հուսով ենք, որ վաղը նման խնդիրներ չեն լինի, քանի որ դա լուրջ վնաս է պատճառում և ավելի է խորացնում մարդկանց շատ վատ տրամադրությունը»,- նշել է վարչապետը։
Աբխազիայում իշխանությունների և ընդդիմության միջև առճակատումը սկսվել է Ռուսաստանի հետ ներդրումային համաձայնագրի պատճառով։ Նոյեմբերի 15-ին Աբխազիայի խորհրդարանը պետք է քննարկեր ՌԴ իրավաբանական անձանց կողմից երկրում ներդրումային նախագծերի իրականացման մասին համաձայնագրի վավերացման հարցը։ Նիստը չեղարկվել է այն պատճառով, որ պատգամավորները չեն կարողացել հաստատել դրա օրակարգը։ Ընդդիմությունը պահանջել է խորհրդարանի կրկնական գումարում հարցի լիակատար բացառման համար։ Ավելի ուշ ընդդիմությունը պահանջել է Աբխազիայի նախագահ Ասլան Բժանիայի հրաժարականը։ Նա իր հերթին հայտարարել է, որ կշարունակի աշխատել և հանրապետության քաղաքացիներին կոչ է արել չտրվել սադրանքների:

Работа ведомств в Абхазии разблокирована
Премьер-министр Абхазии Александр Анкваб заявил в понедельник, что работа ведомств в республике разблокирована.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, ранее в понедельник и.о. министра культуры Абхазии Динара Смыр сообщила, что вооруженные люди не пускают сотрудников кабмина республики на рабочие места.
"Практически все министерства и ведомства выполняют свои служебные обязанности. Их работа практически была блокирована, тогда как нужно было в течение короткого времени разблокировать для того, чтобы пошли выплаты, пенсии, пособия, другие действия, которые очень важны для сегодняшней ситуации. И к обеду в этом смысле обстановка была стабилизирована. Сейчас никаких таких проблем нет, и мы надеемся, что и завтра не будет подобного рода проблем, потому что это наносит серьёзный вред и серьёзный ущерб и так усугубляет очень плохое настроение людей", - сказал премьер-министр.
Противостояние властей и оппозиции в Абхазии началось из-за соглашения с РФ об инвестициях, которое предусматривает строительство апартаментов в республике. Сторонники оппозиции считают, что его реализация приведет к подорожанию жилья, а также к рискам для малого и среднего бизнеса в Абхазии. Парламент должен был ратифицировать документ 15 ноября, но отложил рассмотрение вопроса из-за начавшихся протестов. Сторонники оппозиции захватили комплекс правительственных зданий в Сухуме, в том числе и администрацию президента, и потребовали отставки главы государства.