Կիմ Չեն Ընը զինվորականներին կոչ է արել լիարժեք պատրաստ լինել պատերազմի
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը զինվորականներին ուղերձում հայտարարել է, որ հարկավոր է ապահովելի երկրի լիարժեք պատրաստվածությունը պատերազմի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Կորեայի կենտրոնական լրատվական գործակալությունը։
Ըստ հյուսիսկորեական գործակալության՝ Կիմ Չեն Ընը մատնանշել է «Միացյալ Նահանգների, Հարավային Կորեայի, ինչպես նաև ԿԺԴՀ-ի դեմ թշնամական այլ ուժերի ռազմական առճակատման սպառնալից բնույթը»: Ըստ նրա՝ դա հանգեցրել է պատմության մեջ վատթարագույն լարվածությանը Կորեական թերակղզում:
ԿԺԴՀ առաջնորդը նման ելույթ է ունեցել նոյեմբերի 15-ին՝ գումարտակների հրամանատարների և քաղաքական ղեկավարների հանդիպման ժամանակ։ Նման միջոցառում վերջին անգամ անցկացվել էր 10 տարի առաջ։
ԿԺԴՀ-ի ղեկավարը զինված ուժերին կոչ է արել կենտրոնացնել բոլոր ջանքերը պատերազմի նախապատրաստությունն ավարտելու համար՝ հեղափոխության և ժամանակի մարտահրավերներին դիմակայելու նպատակով։
«Ընկեր Կիմ Չեն Ընն ընդգծել է գումարտակների լավ պատրաստվածության կարևորությունը, ինչպես նաև գումարտակների հրամանատարների և գումարտակների քաղաքական ղեկավարների դերը երկրի քաղաքական ու ռազմական հզորության արագացման գործում, որպեսզի կանոնավոր զինված ուժերը և բոլոր հանրապետական ուժերը կարողանան պատրաստվել պատերազմի», - ասվում է Կորեայի կենտրոնական լրատվական գործակալության հաղորդագրության մեջ:
Իր ելույթում Կիմ Չեն Ընը նաև հայտարարել է, որ Արևմուտքն ու ԱՄՆ-ն Ուկրաինան օգտագործում են որպես հարվածային ջոկատի առաջնագիծ Ռուսաստանի դեմ պատերազմում, որն, ըստ նրա, մղվում է մարտական փորձ կուտակելու և ռազմական միջամտության ոլորտն ընդլայնելու համար։

Ким Чен Ын призвал военных быть готовыми к войне
Лидер Северной Кореи Ким Чен Ын, обращаясь к военным, заявил, что необходимо обеспечить полную готовность страны к войне. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Центральное информационное агентство Кореи.
По данным северокорейского агентства, Ким Чен Ын указал на “угрожающий” характер военного противостояния между США, Южной Кореей, а также другими враждебными КНДР силами. По его словам, это привело к наибольшей напряженности в истории на Корейском полуострове.
С этой речью лидер ДРК выступил 15 ноября на встрече с командирами батальонов и политических лидеров. Последний раз подобное мероприятие проводилось 10 лет назад.
Лидер ДРК призвал вооруженные силы сосредоточить все усилия на активной ек войне, чтобы противостоять вызовам революции и времени.
“Товарищ Ким Чен Ын подчеркнул важность хорошей подготовки батальонов, а также роль деятельности командиров батальонов и батальонных политруков в ускорении наращивания политической и военной мощи страны, чтобы регулярные вооруженные силы и все республиканские силы могли готовиться к войне”, - говорится в сообщении Центрального информационного агентства Кореи.
Ким Чен Ын также заявил, что Запад и США используют Украину как линию фронта ударной силы в войне против России, которую ведут для накопления боевого опыта и расширения сферы военного вмешательства.