Շրի Լանկայի նախագահի կոալիցիան նոր խորհրդարանի կազմում մեծամասնություն է ստացել
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ազգային Ժողովրդական Իշխանություն» (ԱԺԻ) կոալիցիան՝ Շրի Լանկայի նախագահ Անուրա Կումարա Դիսանայակեի «Ազատագրման ժողովրդական ճակատ» կուսակցության գլխավորությամբ, համոզիչ հաղթանակ է տարել խորհրդարանական ընտրություններում՝ երկրի օրենսդիր մարմնում ստանալով տեղերի մեծամասնությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Շրի Լանկայի ընտրական հանձնաժողովը։
ԱԺԻ-ի օգտին քվեարկել է ընտրողների 61,56%-ը (6,8 մլն մարդ): Այն ստացել է խորհրդարանի 225 մանդատից 159-ը։ Գլխավոր ընդդիմադիր կուսակցությունը դարձյալ կլինի «Միացյալ Ժողովրդական ուժ» (ՄԺՈւ) դաշինքը՝ Սաջիթ Պրեմադասայի գլխավորությամբ. նրա օգտին քվեարկել է ընտրողների 17,66%-ը կամ 1,9 մլն մարդ։ Այն խորհրդարանում կունենա 40 մանդատ՝ նախորդ գումարման 54-ի փոխարեն: «Շրի Լանկայի Թամիլական պետական կուսակցությունն» ստացել է 8 մանդատ, իսկ ինն այլ կուսակցություններ ստացել են մեկից մինչև հինգ մանդատ։
Շրի Լանկայի խորհրդարանական ընտրությունների քվեարկությունը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 14-ին։ Կղզում ընտրելու իրավունք ունի շուրջ 17 միլիոն քաղաքացի, որոնց հնարավորություն է տրվել որոշել խորհրդարանի նոր կազմն առաջիկա հինգ տարվա  համար։
«Ազգային ժողովրդական իշխանություն» կոալիցիան միավորում է ձախ և աջ կենտրոնամետ ուղղվածության մոտավորապես 20 կուսակցություն և կազմակերպություն, այդ թվում՝ երիտասարդական, կանանց և արհմիութենական միավորումներ։ Որպես առաջատար ուժ հանդես կգա «Ազատագրման ժողովրդական ճակատ» կուսակցությունը, որի առաջնորդ, գործող նախագահ Անուրա Կումարա Դիսանայակեն նաև ԱԺԻ կոալիցիայի առաջնորդն է։

Коалиция президента Шри-Ланки получила большинство мест в новом составе парламента
Коалиция "Национальная народная власть" (ННВ) во главе с партией президента Шри-Ланки Ануры Кумары Диссанаяке "Народный фронт освобождения" одержала убедительную победу на парламентских выборах, получив большинство мест в законодательном органе страны. Об этом сообщила избирательная комиссия Шри-Ланки.
За НВВ проголосовали 61,56% избирателей (6,8 млн человек). Она получила 159 из 225 мест парламента. Главной оппозиционной партией снова становится альянс "Объединенная народная сила" (ОНС) с его лидером Саджитом Премадасой, за который проголосовали 17,66%, или 1,9 млн человек. В парламенте у него будет 40 мест, тогда как в предыдущем созыве было 54. "Тамильская государственная партия Шри-Ланки" получила 8 мест, еще девять других партий получили от одного до 5 мест.
Голосование на выборах в парламент Шри-Ланки прошло в четверг. Избирательным правом на острове обладают около 17 млн граждан, которым была предоставлена возможность определить новый состав парламента на следующие пять лет.
Коалиция "Национальная народная власть" объединяет порядка 20 партий и организаций левой и левоцентристской направленности, в их числе молодежные, женские и профсоюзные объединения. Ведущей силой выступает партия "Народный фронт освобождения", лидер которой - действующий президент Анура Кумара Диссанаяке - является также лидером коалиции ННВ.