Հայաստանում Իրանի դեսպանը հայտարարել է, որ Հարավային Կովկասում Թեհրանի ու Մոսկվայի շահերը չեն համընկնում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանին հայտարարել է, որ Թեհրանն ու Մոսկվան Հարավային Կովկասում տարբերվող շահեր ունեն։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Հայաստանում Իրանի դեսպանն այս մասին ասել է The New York Times պարբերականի հետ զրույցում։
Պարբերականը ծավալուն հոդված է հրապարակել, որում նշվում է, որ ոչ կայուն կովկասյան տարածաշրջանում Ռուսաստանն ու Իրանը, որոնք հաճախ միասնական են համարվում իրենց նպատակների առումով, մրցակցում են ազդեցության ու առևտրային ճանապարհների անվտանգության համար։
Հոդվածում անդրադարձ է արվում Հայաստանի և Ռուսաստանի պայմանավորվածությանը, որ 2025 թվականի հունվարի 1-ից հայ-իրանական սահմանին ՌԴ սահմանապահների հետ ծառայություն կիրականացնեն նաև ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահները, իսկ սահմանի անցակետում ծառայություն կիրականացնեն բացառապես ՀՀ սահմանապահները։
«Այստեղ՝ Կովկասում, որտեղ Եվրոպան հանդիպում է Ասիային, Ռուսաստանը և Իրանը ավելի ու ավելի շատ են դիտվում որպես մրցակիցներ, մինչդեռ արևմտյան երկրները, զարմանալիորեն, ընդհանուր գործ են գտնում Թեհրանի հետ»,- ասված է հոդվածում:
Այնուհետև պարբերականը ներկայացնում է Հայաստանում Իրանի դեսպանի հետ զրույցը՝ նշելով, որ դեսպանը խոստովանել է, որ Իրանն ու Ռուսաստանը տարածաշրջանում տարբերվող շահեր ունեն։
«Մենք դաշնակիցներ չենք։ Մենք որոշ տարաձայնություններ ունենք, և որոշ համընդհանուր շահեր։ Դա չի նշանակում, որ մենք դաշնակիցներ ենք»,-դեսպանի խոսքերը մեջբերել է պարբերականը։
Մեհդի Սոբհանին նաև վերահաստատել է, որ Իրանը չի կարող ընդունել միջազգային սահմանների փոփոխություն։
Պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ կանի Իրանը, եթե Ադրբեջանը հարձակում գործի Հայաստանի դեմ՝ դեսպան Սոբհանին նշել է․ «Դա տեղի չի ունենա»։
Պարբերականն, անդրադառնալով Հարավային Կովկասում՝ մասնավորապես Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի ռազմավարական նշանակությանը, նշել է, որ մարզով անցնող ճանապարհներն առանցքային նշանակություն ունեն իրանական ապրանքները Պարսից ծոցից Ռուսաստան ու Եվրոպա հասցնելու համար։
«Այստեղ է, որ Ռուսաստանն ու Ադրբեջանն ուզում են արևելք-արևմուտք ճանապարհ բացել դեպի Թուրքիա, որը կլինի Հայաստանի վերահսկողությունից դուրս։ Հայերը մտավախություն ունեն, որ այդ ճանապարհն Ադրբեջանը կվերցնի ուժով», - նշված է հոդվածում։
ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդական առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերն իր հերթին  հայտարարել է․ «Իրանցիները այստեղ՝ տարածաշրջանում, հայերի լավագույն բարեկամներն են։ Մինչ Ռուսաստանը և Ադրբեջանը հակված չեն եվրոպական ներկայությանը, Իրանը, կարծես, ընդունում է դա»:

Посол Ирана в Армении заявил, что интересы Тегерана и Москвы на Южном Кавказе не совпадают
Чрезвычайный и полномочный посол Исламской Республики Иран в Республике Армения Мехди Собхани заявил, что у Тегерана и Москвы на Южном Кавказе разные интересы.
Как передает Арменпресс, об этом посол Ирана в Армении высказался в разговоре с The New York Times.
Издание опубликовало обширную статью, в которой отмечается, что в нестабильном кавказском регионе Россия и Иран, которые часто имеют единые цели, конкурируют за влияние и безопасность торговых путей.
В статье упоминается договоренность Армении и России о том, что с 1 января 2025 года службу на армяно-иранской границе вместе с российскими пограничниками будут нести и пограничники Службы национальной безопасности Армении, а службу на КПП будут нести исключительно пограничники Армении.
“Здесь, на Кавказе, где Европа встречается с Азией, Россия и Иран все чаще рассматриваются как соперники, в то время как западные страны, что удивительно, находят общий язык с Тегераном”, - говорится в статье.
Далее издание приводит беседу с послом Ирана в Армении, отмечая, что посол признал, что у Ирана и России в регионе разные интересы.
“Мы не союзники. У нас есть некоторые разногласия и некоторые общие интересы. Это не означает, что мы союзники”, - цитирует посла The New York Times.
Мехди Собхани также подтвердил, что Иран не может согласиться с изменением международных границ.
Отвечая на вопрос, что будет делать Иран, если Азербайджан нападет на Армению, посол Собхани сказал: “Этого не произойдет”.
Касаясь стратегического значения Сюникской области Республики Армения на Южном Кавказе, газета отметила, что дороги, проходящие через регион, имеют ключевое значение для транспортировки иранских товаров из Персидского залива в Россию и Европу.
“Именно здесь Россия и Азербайджан хотят открыть дорогу Восток-Запад в Турцию, которая будет неподконтрольна Армении. Армяне опасаются, что Азербайджан выйдет на этоы путь силой”, - говорится в статье.
Глава наблюдательной миссии ЕС в Армении Маркус Риттер, в свою очередь, заявил: “Иранцы здесь, в регионе, являются лучшими друзьями армян. В то время как Россия и Азербайджан не стремятся к европейскому присутствию, Иран, похоже, признает это”.