Հայաստանի ՀՆԱ-ն վեց ամսում աճել է 6.5 տոկոսով. ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի համախառն ներքին արդյունքն այս տարվա առաջին կիսամյակում աճել է 6.5 տոկոսով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն ԱԺ նիստում 2025թ պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի քննարկման շրջանակում:
«2024թ առաջին կիսամյակում ՀՀ համախառն ներքին արդյունքն աճել է 6.5 տոկոսով: Այս աճը պայմանավորված է տնտեսության մի շարք ճյուղերում ավելացված արժեքի բարձրացմամբ»,-ասաց Պապոյանը:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի կանխատեսումներով՝ 2024թ-ին Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճը կլինի 6 տոկոս, որով ՀՀ-ն 190 երկրի շարքում կզբաղեցնի 17-րդ տեղը: Բալթյան երկրներում միջին աճը կլինի 0.5 տոկոս, եվրագոտում՝ 0.8 տոկոս, իսկ ԵԱՏՄ երկրներում՝ 4.6 տոկոս:
«Թվերն ինքնին խոսուն են, դրանք փաստում են, որ Հայաստանի տնտեսությունը շարունակում է գտնվել բարձր աճի փուլում և հաջողությամբ դիմակայում է համաշխարհային մարտահրավերներին»,-ասաց Պապոյանը:
Նախարարը նաև նկատեց, որ ոչ մի տնտեսական աճ արժեք չունի, եթե դրա շահառուն մարդը, քաղաքացին չէ, այսինքն՝ աճը ներառական չէ: Նա Հայաստանի տնտեսության աճի ներառականության ապացույցներից մեկը համարեց բնակարանաշինությունն ու բնակարանամուտը՝ ներկայացնելով որոշ ցուցանիշներ: Մասնավորապես՝ 2024-ի առաջին կիսամյակում շահագործման հանձնված բնակելի շենքերի մակերեսը կազմել է 337 հազար քմ՝ արձանագրելով 80 տոկոս աճ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Նրա խոսքով՝ տարվա ավարտին շահագործման կհանձնվեն ևս 21 նորակառույց շենքեր՝ ընդհանուր 2281 բնակարանով, որից 1113-ն արդեն վաճառվել է:

ВВП в Армении за шесть месяцев вырос на 6,5%: министр экономики РА
Как передает Арменпресс, это заявил министр экономики РА Геворг Папоян на заседании НС в рамках обсуждения проекта закона о госбюджете на 2025 год.
“В первом полугодии 2024 года валовой внутренний продукт РА увеличился на 6,5 %. Этот рост обусловлен увеличением добавленной стоимости в ряде отраслей экономики”, - сказал Папоян.
По прогнозам Международного валютного фонда, рост ВВП Армении в 2024 году составит 6 %, при этом Армения займет 17-е место среди 190 стран. Средний рост в странах Балтии составит 0,5 %, в еврозоне - 0,8 %, в странах ЕАЭС - 4,6 %.
“Цифры говорят сами за себя, они доказывают, что экономика Армении продолжает находиться на стадии высокого роста и успешно справляется с глобальными вызовами”, - сказал Папоян.
Министр также отметил, что никакой экономический рост не имеет ценности, если бенефициаром не является гражданин, то есть рост не является инклюзивным. Площадь сданного жилья составила 337 тысяч квадратных метров, что на 80 % больше, чем в прошлом году. По его словам, до конца года будут сданы еще 21 новостройки с общим количеством 2281 квартир, из которых 1113 уже проданы.