ԱՄՆ-ում հաշվում են քվեաթերթիկները. Թրամփը հաղթել է տատանվող Հյուսիսային Կարոլինայի նահանգում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ-ում շարունակվում է նախագահական ընտրությունների քվեաթերթիկների հաշվարկը։ Երկու թեկնածուներն էլ հաղթել են համապատասխանաբար այն նահանգներում, որտեղ ավանդաբար հաղթում են հանրապետականները կամ դեմոկրատները։ Ընտրությունների ելքը սովորաբար որոշվում է տատանվող յոթ նահանգներում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Reuters գործակալությունը հաղորդում է, որ տատանվող յոթ նահանգներից մեկում՝ Հյուսիսային Կարոլինայում, հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփը հաղթել է դեմոկրատական թեկնածու Քամալա Հարիսին։ Մյուս վեց նահանգներում ընտրությունների ելքը դեռ անորոշ է։
Այնուամենայնիվ, Թրամփը բավական լավ արդյունքներ է գրանցել այլ նահանգներում ևս։ Նախնական տվյալներով, տեղի ժամանակով կեսգիշերի դրությամբ նա ապահովել է ընտրիչների 230 ձայն, մինչդեռ Հարիսը՝ 169 ձայն, անհրաժեշտ 270-ից։
Բացի նախագահական ընտրություններից, ԱՄՆ-ում նաև Կոնգրեսի ընտրություններ են անցկացվում։ Հանրապետականները մեծամասնություն են ստացել Սենատում՝ Արևմտյան Վիրջինիայում և Օհայոյում դեմոկրատներին պարտության մատնելուց հետո։ Մինչ այս շատ չնչին տարբերությամբ Սենատում գերիշխում էին դեմոկրատները։ Ներկայացուցիչների պալատի ընտրությունների ելքը դեռ պարզ չէ։ Այժմ այնտեղ փոքր տարբերությամբ գերիշխում են հանրապետականները:
ԱՄՆ նախագահի և փոխնախագահի ընտրություններն անուղղակի են։ Քվեարկելու իրավունք ունեցող ԱՄՆ քաղաքացիներն ընտրում են ոչ թե կոնկրետ թեկնածուներին, այլ Ընտրողների կոլեգիայի անդամներին՝ ընտրիչներին։ Ընտրիչներն այնուհետև իրենց ձայնը տալիս են տվյալ նահանգում առավելագույն ձայներ ստացած թեկնածուի օգտին։ Յուրաքանչյուր նահանգի կոլեգիայի անդամների թիվը համապատասխանում է Կոնգրեսում այդ նահանգի անդամների թվին։ Այն թեկնածուն, որը ստանում է ընտրիչների ձայների բացարձակ մեծամասնությունը՝ 538-ից առնվազն 270-ը, ընտրվում է նախագահ։

В США подсчитывают бюллетени. Трамп победил в колеблющемся штате Северная Каролина
В США продолжается подсчет бюллетеней на президентских выборах. Оба кандидата победили в штатах, в которых традиционно побеждали республиканцы или демократы соответственно. Исход выборов обычно решается в семи колеблющихся штатах.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на агентство Reuters, в одном из семи колеблющихся штатов - Северной Каролине - кандидат от республиканской партии Дональд Трамп одержал победу над кандидатом от демократов Камалой Харрис. Исход выборов в остальных шести штатах все еще неясен.
Однако Трамп добился неплохих результатов и в других штатах. По предварительным данным, по состоянию на полночь по местному времени он набрал 230 голосов избирателей, а Харрис получила 169 голосов из необходимых 270.
Помимо президентских выборов, в США проводятся также выборы в Конгресс. Республиканцы получили большинство в Сенате после победы над демократами в Западной Вирджинии и Огайо. До этого демократы доминировали в Сенате с очень небольшим отрывом. Исход выборов в Палату представителей пока не ясен. Республиканцы сейчас доминируют там с небольшим отрывом.
Выборы президента и вице-президента США являются непрямыми. Граждане США, имеющие право голоса, выбирают не конкретных кандидатов, а членов коллегии выборщиков. Затем выборщики отдают свои голоса за кандидата, получившего наибольшее количество голосов в этом штате. Число членов коллегии каждого штата соответствует количеству членов этого штата в Конгрессе. Президентом избирается кандидат, набравший абсолютное большинство голосов выборщими, не менее 270 из 538.