Հյուսիսային Կորեան յոթ բալիստիկ հրթիռ է արձակել
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հյուսիսային Կորեան նոյեմբերի 5-ի առավոտյան արձակել է փոքր հեռահարության յոթ բալիստիկ հրթիռ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ-ից, այդ մասին թարմացված տվյալներ է ներկայացրել Ճապոնիայի պաշտպանության նախարար Գեն Նակատանին։
«Առնվազն յոթ հրթիռ թռել է 400-ական կմ՝ թռիչքի 100 կմ բարձրությամբ», - մեջբերել է նրա խոսքը FNN հեռուստաալիքը:
Հրթիռների արձակման մասին ավելի վաղ հայտնել էր Ճապոնիայի առափնյա պահպանության ծառայությունը: Հրթիռներն ընկել են Ճապոնիայի բացառիկ տնտեսական գոտու սահմաններից դուրս։
Ճապոնիայի կառավարությունը դիվանագիտական ուղիներով բողոք է ներկայացրել Փհենյանին։
Հոկտեմբերի 31-ին Հյուսիսային Կորեան արձակել էր «Հվանսոն-19» նորագույն միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռը։
ԱՄՆ պետքարտուղարությունից ՏԱՍՍ-ի թղթակցին հայտնել են, որ ըստ ԱՄՆ վարչակազմի՝ Հյուսիսային Կորեայի հրթիռային արձակումներն սպառնում են ոչ միայն տարածաշրջանի, այլև ամբողջ աշխարհի խաղաղությանը և կայունությանը։
«Միացյալ Նահանգները դատապարտում է ԿԺԴՀ-ի կողմից նոյեմբերի 4-ին (խմբ.՝ Վաշինգտոնի ժամանակով) մի քանի բալիստիկ հրթիռների արձակումները: Այս արձակումները, ինչպես անցյալ շաբաթ միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռի արձակումը, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բազմաթիվ բանաձևերի խախտում են: Դրանք սպառնալիք են ներկայացնում տարածաշրջանային և միջազգային խաղաղության և անվտանգության համար և խախտում են միջուկային զենքի չտարածման գլոբալ ռեժիմը», - ասել է ամերիկացի դիվանագետը՝ պատասխանելով Փհենյանի արձակումները մեկնաբանելու խնդրանքին:

Северная Корея запустила семь баллистических ракет
Утром 5 ноября Северная Корея запустила семь баллистических ракет малой дальности. Как сообщает Арменпресс, со ссылкой на ТАСС, обновленную информацию по этому поводу представил министр обороны Японии Гэн Накатани.
“По меньшей мере, семь ракет пролетели по 400 км при высоте полета 100 км”, - цитирует его телеканал FNN.
Ранее о запуске ракет объявила береговая охрана Японии. Ракеты упали за пределами исключительной экономической зоны Японии.
Правительство Японии по дипломатическим каналам направило протест Пхеньяну.
31 октября Северная Корея запустила новейшую межконтинентальную баллистическую ракету “Хвансон-19”.
В Госдепе США сообщили корреспонденту ТАСС, что, по мнению администрации США, запуски ракет Северной Кореей угрожают не только миру и стабильности региона, но и всему миру.
“Соединенные Штаты осуждают произведенные КНДР 4 ноября (по вашингтонскому времени) многочисленные пуски баллистических ракет. Эти пуски, как и запуск межконтинентальной баллистической ракеты на прошлой неделе, являются нарушением многочисленных резолюций Совета Безопасности ООН. Они представляют угрозу региональному и международному миру и безопасности и подрывают глобальный режим нераспространения”, - заявил американский дипломат, отвечая на просьбу прокомментировать запуски Пхеньяна.