Հայաստանը սպասարկում է ԵԱՏՄ-Իրան առևտրաշրջանառության 13.5 տոկոսը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև առևտրաշրջանառության 13.5 տոկոսն է սպասարկում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2025 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի նախնական քննարկումներում:
Պապոյանը հիշեցրեց՝ Հայաստանը ԵԱՏՄ միակ երկիրն է, որ Իրանի հետ ունի սահման: «Մինչև վերջին տարիները Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը (խմբ-Իրանի հետ առևտրաշրջանառությունը) մոտ 300 մլն դոլարի շրջանակում էր տատանվում: Բայց վերջին տարիներին այն կրկնապատկվել և դարձել է 700 մլն դոլար: ԵԱՏՄ-Իրան ազատ առևտրի համաձայնագրի արդյունքում է նաև, որ կարողացել ենք կրկնապատկել Իրանի հետ առևտրաշրջանառությունը: Այսօր Հայաստանը ԵԱՏՄ-Իրան առևտրաշրջանառության 13.5 տոկոսն է սպասարկում»,-ասաց Պապոյանը:
Նախարարը նշեց, որ Հայաստանը նաև Արաբական Միացյալ Էմիրություններին ամենամոտ ԵԱՏՄ երկրն է: Սա, ըստ նրա, հսկայական հնարավորություններ է բացում զբոսաշրջային, առևտրային և այլ հարաբերությունների մասով:

Армения обслуживает 13,5% товарооборота ЕАЭС-Иран
Армения обслуживает 13,5% товарооборота между Евразийским экономическим союзом и Исламской Республикой Иран.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр экономики Геворг Папоян на совместном заседании постоянных комиссий НС в ходе предварительного обсуждения проекта закона о госбюджете на 2025 год.
Папоян напомнил, что Армения – единственная страна ЕАЭС, имеющая границу с Ираном. «До последних лет товарооборот Армении (товарооборот с Ираном – ред.)колебался в районе $300 миллионов. Но за последние годы он вырос вдвое и составил $700 миллионов. В результате соглашения о свободной торговле между ЕАЭС и Ираном мы смогли удвоить товарооборот с Ираном. Сегодня Армения обслуживает 13,5% товарооборота ЕАЭС-Иран", - сказал Папоян.
Министр отметил, что Армения также является самой близкой к Объединенным Арабским Эмиратам страной ЕАЭС. По его словам, это открывает огромные возможности в плане туризма, торговли и других отношений.