Եվրախորհրդարանն Ադրբեջանին կոչ է արել ազատ արձակել հայ գերիներին և ապահովել ԼՂ հայության անվտանգ վերադարձը
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպական խորհրդարանը «Ադրբեջանում իրավիճակի, մարդու իրավունքների ու միջազգային իրավունքի խախտումների եւ Հայաստանի հետ հարաբերությունների» վերաբերյալ բանաձեւն ընդունեց 453 կողմ, 31 դեմ, 89 ձեռնպահ ձայներով։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ ընդունված բանաձեւով Եվրախորհրդարանի պատգամավորները խստորեն դատապարտում են Ադրբեջանի իշխանությունների բռնաճնշումներն ընդդիմության առաջնորդների, լրագրողների, ակտիվիստների դեմ՝ երկրի ներսում եւ արտերկրում։
Ընդգծելով, որ այս ճնշումները հատկապես ուժեղացել են COP 29-ին ընդառաջ՝ ԵԽ-ն կոչ է անում անհապաղ ազատ արձակել կամայականորեն բանտարկված ու կալանավորված բոլոր քաղբանտարկյալներին եւ դադարեցնել բոլոր տեսակի հետապնդումներն ու բռնաճնշումները։ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները լուրջ մտահոգություն են հայտնում երկրի ներսում ստեղծված վախի մթնոլորտի վերաբերյալ, որը միտված է քաղաքացիական հասարակությանը լռեցնելուն։
«Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների շարունակական խախտումները անհամատեղելի են COP 29-ի անցկացման հետ։ ԵՄ առաջնորդներին, մասնավորապես Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենին կոչ է արվում COP 29-ը որպես հնարավորություն օգտագործել՝ հիշեցնելու Ադրբեջանին իր միջազգային պարտավորությունների մասին և բովանդակալից կերպով անդրադառնալու այդ երկրում մարդու իրավունքների վիճակին», - նշված է բանաձեւում։
Եվրախորհրդարանը նաեւ կոչ է անում ԵՄ-ին և նրա անդամ պետություններին անել հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության կոնֆերանսները չհյուրընկալվեն այնպիսի երկրներում, որտեղ մարդու իրավունքների ցուցանիշները վատն են։
Ընդունված բանաձեւով Եվրոպական խորհրդարանի անդամները կոչ են անում ԵՄ-ին դադարեցնել ադրբեջանական գազից կախվածությունը, կասեցնել 2022 թվականի փոխըմբռնման հուշագիրը էներգետիկայի ոլորտում ռազմավարական գործընկերության վերաբերյալ եւ պնդում են, որպեսզի ԵՄ-ի և Ադրբեջանի միջև ապագա գործընկերության համաձայնագրի նախապայման լինի բոլոր քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը, իրավական բարեփոխումների իրականացումը և երկրում մարդու իրավունքների վիճակի ընդհանուր բարելավումը։ Եվրախորհրդարանականները հատուկ ուշադրություն են հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանը պետք է պատրաստակամություն ցուցաբերի հավատարմորեն ներգրավվելու Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրի բանակցություններում և հարգելու Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքները։
Եվրախորհրդարանը վերահաստատում է իր աջակցությունը և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը։ Եվրախորհրդարանը վճռականորեն աջակցում է երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորմանը տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության փոխադարձ ճանաչման սկզբունքների վրա՝ համաձայն 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի։ ԵԽ-ն վերահաստատում է իր պահանջը՝ ադրբեջանական զորքը պետք է դուրս գա  Հայաստանի ամբողջ ինքնիշխան տարածքից եւ կոչ է անում Ադրբեջանին հարգել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը։
Եվրոպական խորհրդարանն ընդունված բանաձևով շեշտում է՝ տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը հաղորդակցությանը վերաբերող խնդիրները պետք է բացառապես լուծվեն՝ հարգելով  Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։ ԵԽ պատգամավորները զգուշացնում են, որ Հայաստանի դեմ ցանկացած ռազմական գործողություն անընդունելի է և ունենալու է լուրջ հետեւանքներ ԵՄ-Ադրբեջան գործընկերության վրա։
«ԵՄ-ն պետք է պատրաստ լինի պատժամիջոցներ կիրառել ցանկացած ֆիզիկական անձի և կազմակերպության նկատմամբ, որոնք սպառնում են Հայաստանի ինքնիշխանությանը, անկախությանը և տարածքային ամբողջականությանը», - ասված է բանաձեւում։
Բանաձեւը, ողջունելով Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամից Հայաստանի զինված ուժերին հատկացված օգնությունը, կոչ է անում Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունն էլ ավելի ամրապնդել անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում, ինչպես նաեւ դատապարտում է Հայաստանին ուղղված ցանկացած ռազմական ագրեսիա, ուժի կիրառում կամ հիբրիդային սպառնալիք։
Ընդգծելով ԵՄ քաղաքացիական առաքելության կարեւորությունը Հայաստանում՝ եվրախորհրդարանականներն իրենց մտահոգությունն են արտահայտում Ադրբեջանից հնչող զրպարտիչ եւ քննադատական հայտարարությունների ու արշավների վերաբերյալ։ Այս համատեքստում ԵՄ-ին եւ անդամ երկրներին կոչ են անում մեծացնել եւ երկարացնել առաքելության մանդատը։
Բանաձեւը ողջունելով սահմանազատման գործընթացի շրջանակներում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ձեռք բերված առաջընթացը՝ կոչ է անում ԵՄ-ին դադարեցնել ցանկացած տեխնիկական և ֆինանսական աջակցություն Ադրբեջանին, որը կարող է նպաստել նրա ռազմական կամ անվտանգության կարողությունների ամրապնդմանը, ինչպես նաեւ կոչ է անում անդամ պետություններին սառեցնել ռազմական և անվտանգության սարքավորումների բոլոր արտահանումներն Ադրբեջան։
Բանաձեւը Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ է անում ազատ արձակել բոլոր 23 հայ ռազմագերիներին։ Եվրախորհրդարանականներն Ադրբեջանին կոչ են անում կատարել Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումները՝ ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգ, անարգել ու արագ վերադարձի վերաբերյալ որոշումը։ Բանաձեւը հորդորում է  համապարփակ եւ թափանցիկ երկխոսություն սկսել արցախահայության հետ եւ տալ անհրաժեշտ բոլոր երաշխիքները նրանց պաշտպանության, հողի ու սեփականության իրավունքների վերաբերյալ։ ԵՄ կառույցներին կոչ է արվում շարունակել աջակցել Հայաստանին Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանվածների հետ կապված հարցերում անհրաժեշտ մարդասիրական կարիքները բավարարելու համար։
Խորը մտահոգություն հայտնելով Լեռնային Ղարաբաղի պատմամշակութային ժառանգության պահպանման վերաբերյալ՝ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներն ադրբեջանական իշխանություններին կոչ են անում զերծ մնալ տարածաշրջանում մշակութային, կրոնական կամ պատմական ժառանգության հետագա ոչնչացումից, անտեսումից կամ փոփոխությունից և փոխարենը կոչ են անում պահպանել, պաշտպանել և խթանել առկա հարուստ բազմազանությունը։ ԵԽ պատգամավորները պնդում են, որ Ադրբեջանը պետք է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելությանն անհրաժեշտ մուտք տրամադրի Լեռնային Ղարաբաղ։
Բանաձեւը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի դիվանագիտական ներկայացուցիչների ​​կամ Ադրբեջանի կառավարության եւ խորհրդարանի անդամների հրապարակային վիրավորանքներն ու ուղղակի սպառնալիքները ուղղված ԵՄ անդամ երկրների ընտրված պաշտոնյաներին։ Այս համատեքստում, Եվրոպական խորհրդարանը պահանջում է, որ Ադրբեջանի պաշտոնյաների մուտքը ԵՄ կառույցների շենքեր արգելվի մինչև հետագա ծանուցում։

European Parliament calls on Azerbaijan to release Armenian prisoners, ensure return of NK population
BRUSSELS, OCTOBER 24, ARMENPRESS. The European Parliament adopted with 453 votes in favor the Joint Motion for a Resolution on the situation in Azerbaijan, violation of human rights and international law and relations with Armenia.
31 MEPs voted against the resolution while 89 abstained.
The European Parliament urges Azerbaijani authorities to release all 23 Armenian prisoners of war detained following Azerbaijan’s retaking of the Nagorno-Karabakh region.
The EP expresses deep concern regarding the preservation of cultural, religious and historical heritage in Nagorno-Karabakh following the massive exodus of its Armenian population; urges Azerbaijan to refrain from further destruction, neglect or alteration of the origins of cultural, religious or historical heritage in the region and calls on it instead to strive to preserve, protect and promote this rich diversity; demands the protection of the Armenian cultural, historical and religious heritage in Nagorno-Karabakh in line with UNESCO standards and Azerbaijan’s international commitments; insists that Azerbaijan allow a UNESCO mission to Nagorno-Karabakh and grant it the necessary access.
The EP supports all initiatives and activities that could lead to the establishment of peace between Armenia and Azerbaijan and the signing of a long-awaited peace agreement; calls on Azerbaijan to demonstrate genuine efforts to this end; warns Azerbaijan that any military action against Armenia would be unacceptable and would have serious consequences for the partnership between Azerbaijan and the EU; welcomes the Armenia-Azerbaijan joint statement of 7 December 2023 on confidence-building measures; welcomes the progress made in the framework of the Armenia-Azerbaijan border delimitation process, which has led to an agreement on several sections of the border; encourages both sides to take further steps on the remaining sections; calls for the EU to cease all technical and financial assistance to Azerbaijan that might contribute to strengthening its military or security capabilities; calls on the Member States to freeze exports of all military and security equipment to Azerbaijan.
The resolution condemns any military aggression, use of force or hybrid threats against Armenia, as well as foreign interference and attempts to destabilise the political situation in Armenia; welcomes, furthermore, the decision to adopt the first assistance measure under the European Peace Facility in support of Armenian armed forces and calls for the cooperation between Armenia and the EU to be further reinforced in the field of security and defence; welcomes the actions undertaken by several Member States to provide defensive military support to Armenia and urges the Member States to consider similar initiatives; welcomes the new momentum in bilateral relations between the EU and Armenia, which is strongly supported by the authorities in Yerevan; calls on the Commission and the Council to actively support Armenia’s desire for increased cooperation with the EU.
It reaffirms its support for the sovereignty and territorial integrity of both Azerbaijan and Armenia and strongly supports the normalisation of their relations based on the principles of the mutual recognition of territorial integrity and the inviolability of borders, in accordance with the 1991 Alma-Ata Declaration; reiterates its demand for the withdrawal of Azerbaijan’s troops from the entirety of Armenia’s sovereign territory; calls on Azerbaijan to unequivocally commit to respecting Armenia’s territorial integrity; highlights that Azerbaijan’s connectivity issues with its exclave of Nakhchivan should be resolved with full respect for the sovereignty and territorial integrity of Armenia; reiterates its position that the EU should be ready to impose sanctions on any individuals and entities that threaten the sovereignty, independence and territorial integrity of Armenia;
The EP considers that Azerbaijan’s ongoing human rights abuses are incompatible with its hosting of COP29; urges EU leaders, in particular Commission President Ursula von der Leyen, to use COP29 as an opportunity to remind Azerbaijan of its international obligations and to meaningfully address the country’s human rights record in their interactions with the Azerbaijani authorities, including by calling for the unconditional release of all persons arbitrarily detained or imprisoned on account of their political views and by requesting to meet with political prisoners while in the country; calls for the EU and its Member States to do their utmost to ensure that United Nations Climate Change conferences are not hosted in countries with poor human rights records, and reiterates its call for EU sanctions to be imposed under the EU Global Human Rights Sanctions Regime on Azerbaijani officials who have committed serious human rights violations; calls on the EU Special Representative for Human Rights to request meetings with political prisoners in Azerbaijan.