Եվրախորհրդարանի պատգամավորները ԵՄ-ին կոչ են արել դադարեցնել Ադրբեջանի հետ գազային պայմանագիրը, բոյկոտել Բաքվում կայանալիք COP29-ը
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպական խորհրդարանի լիագումար նիստում քննարկվել է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների և միջազգային իրավունքի խախտումների, ինչպես նաև  Հայաստանի հետ հարաբերությունների վերաբերյալ բանաձևը։
Քննարկման ժամանակ ելույթ ունեցած բոլոր պատգամավորները դատապարտել են Ադրբեջանի իշխանությունների վարած ճնշումների, բռնությունների քաղաքականությունը, մարդու հիմնարար իրավունքների ոտնահարումն ու օրենքի գերակայության բացակայությունը։ Եվրախորհրդարանականներն ամոթալի են համարել COP29 համաժողովը Բաքվում անցկացնելը և ընդգծել՝ բնապահպանական խնդիրների պաշտպանությունը չի կարող տեղի ունենալ մարդու իրավունքների ոտնահարման պայմաններում։
Եվրախորհրդարանականները ԵՄ-ին կոչ են արել դադարեցնել Ադրբեջանի հետ գազային համաձայնագիրը, որոշ պատգամավորներ կոչ են արել բոյկոտել Բաքվում կայանալիք COP29 համաժողովը, հնչել են նաև ԼՂ-ում հայկական մշակութային ժառանգությունը պահպանելուն ուղղված քայլեր ձեռնարկելու, Լեռնային Ղարաբաղի հայության՝ իրենց տներ վերադառնալու իրավունքն ապահովելու կոչեր։
Պատգամավորները դատապարտել են նաև ադրբեջանական ռեժիմի կողմից ադրբեջանցի ակտիվիստների նկատմամբ իրականացվող բռնաճնշումները՝ իշխանություններին կոչ անելով ազատ արձակել բոլոր քաղբանտարկյալներին։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ Ստրասբուրգում քննարկումը մեկնարկել է Եվրոպական հանձնաժողովի հանձնակատար Նիկոլա Շմիթի ելույթով։ Հանձնակատարի խոսքով՝մի քանի շաբաթից տեղի ունենալիք COP29  համաժողովն Ադրբեջանի իշխանությունների համար լավ հնարավորություն է ցույց տալու իրենց հավատարմությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային պարտավորություններին։ «COP29-ը նաև պատմական հնարավորություն է խաղաղության համար: Ադրբեջանն ու Հայաստանը երբեք այսքան մոտ չեն եղել տասնամյակների հակամարտությունը հաղթահարելուն։ Համաժողովը պատմական շանս կլինի Ադրբեջանի և Հայաստանի համար աշխարհին ցույց տալու իրենց հավատարմությունը խաղաղությանը»,-ասել է հանձնակատարը և հավելել, որ Ադրբեջանը կանգնած է կարևոր ընտրությունների առջև՝ ինչպես երկրում մարդու իրավունքների իրավիճակի, այնպես էլ իր հարևանի հետ խաղաղ գործընթացի առնչությամբ։
Շմիթի խոսքով՝ ԵՄ-ն պետք է բաց պահի իր հաղորդակցության ուղիները և օգտագործի դրանք տարածաշրջանում խաղաղություն ու կայունություն ապահովելու համար։
ԵԺԿ խմբակցության անունից ելույթ ունեցող եվրախորհրդարանական Ֆրանսուա Գզավիյե Բելյամին իր ելույթում նշել է, որ բոլոր այն ադրբեջանցիների կողքին են, որոնք բռնաճշնումների են ենթարկվում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից։ «Պարոն Ալիև, եթե այդքան հավատում եք Ձեր սեփական ուժերին, ինչո՞ւ եք փորձում լռեցնել Ձեզ մարտահրավեր նետող ձայները: Եթե ​​այդքան հավատում եք Ձեր լեգիտիմությանը, ինչո՞ւ եք բռնություն գործադրում»,-նշել է Բելյամին՝ շեշտելով, որ ժամանակն է, որ Եվրոպան վերջապես դուրս գա իր անգիտակից վիճակից։
«COP29-ը հնարավորություն չէ: COP 29-ը սկանդալ է, խայտառակություն, որը կփչացնի շրջակա միջավայրի պաշտպանության պարտավորությունների պատմությունը մի երկրում, որտեղից մենք գազ ենք գնում, ինչը կրկին մեր հավաքական վախկոտության հետևանքն է։  Այսօր ժամանակն է դատապարտել գազային համաձայնագիրը, որը կապում է Եվրահանձնաժողովին Ադրբեջանի հետ, անհրաժեշտ պատժամիջոցներ կիրառել պարոն Ալիևի և նրա ռեժիմի դեմ և վերջապես ասել, որ ժողովրդավարությունը Եվրոպայի բաբախող սիրտն է: Հայ ժողովրդի կողքին ենք, ովքեր պայքարում են հանուն ազատության, հանուն խաղաղության, հանուն անվտանգության Կովկասի տարածաշրջանում և ամբողջ աշխարհում»,-ասել է ֆրանսիացի եվրախորհրդարանականը։
Սոցիալ-դեմոկրատների խմբակցության անունից հանդես եկող եվրախորհրդարանական Յանիս Մատիատիսն իր ելույթում շեշտել է՝ միջազգային հանրությունն ու ԵՄ-ն պետք է խստորեն դատապարտեն Ադրբեջանին և պատժամիջոցներ կիրառեն այդ երկրի դեմ։
Պահպանողականների և ռեֆորմիստների խմբակցության (ECR) անունից հանդես եկող Շերբան Ստուրզան խստորեն դատապարտել է Ադրբեջանում հիմնարար ազատությունների և փոքրամասնությունների իրավունքների խախտումները և ցավալի համարել, որ Ադրբեջանն ավելի ու ավելի է հեռանում ժողովրդավարական և մարդու իրավունքների հարգման միջազգային չափանիշներից։ Իր ելույթում եվրախորհրդարանականը համերաշխություն է  հայտնել հայ ժողովրդին, հատկապես Ադրբեջանի բազմակի ագրեսիայի հետևանքով իրենց տները լքած Լեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 120 հազար հայերին։ «Ես դիմում եմ ԵՄ-ին և միջազգային հանրությանը երաշխավորել, որ Ադրբեջանը պահպանի հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգությունը։ Այս հակամարտությունը պահանջում է լուծում՝ հիմնված հավասարակշռության և մարդու իրավունքների հարգման վրա՝ ապահովելու տարածաշրջանի և Եվրամիության հարևանության կայունությունը»,-նշել է Ստուրզան։
«Պատրիոտներ հանուն Եվրոպայի» խմբակցության անունից ելույթ ունեցող Ջորդան Բարդելան անդրադարձել է այն փաստին, որ Ադրբեջանը Ֆրանսիայի անդրծովյան տարածքներում փորձում է ապակայունացման ռազմավարություն իրականացնել և դա որակել է որպես հարձակում Ֆրանսիայի ինքնիշխանության և քաղաքացիական խաղաղության դեմ։ Ըստ ֆրանսիացի պատգամավորի՝ Ֆրանսիան թիրախավորվում է,  քանի որ օժանդակում է Հայաստանին և մի շարք այլ քրիստոնյա պետությունների։ «Ադրբեջանական ռեժիմը, որը հարստացել է  գազի համար Եվրոպայի կողմից իրեն վճարվող գումարներով և սուլթան Էրդողանի աջակցությամբ, ուժեղացնում է իր ռազմական գործողությունները՝ Կովկասում Հայաստանին թուլության և մեկուսացման մեջ պահելու համար։ Այս իրողությունն այլևս չի կարելի միտումնավոր թաքցնել վախկոտությամբ կամ անտեսելով Էրդողանի և նրա դաշնակիցների էքսպանսիոնիստական նկրտումները», - հայտարարել է Բարդելան՝ ընդգծելով, որ հայերի արյունն ավելի թանկ է, քան գազը։
Գերմանիայից եվրախորհրդարանական Միքայել Բլոսն Ադրբեջանը կոչել է ֆոսիլային ավտոկրատիա, ֆրանսիացի Մարի Տուսանը հիշեցրել է, որ ադրբեջանական վարչակարգը փորձում է լռեցնել իրենց, բայց իրենք չեն լռելու, քանի որ բնապահպանության խնդիրները մարդու իրավունքների ոտնահարման պայմաններում երբեք չեն լուծվի։
Եվրախորհրդարանականներն Ադրբեջանի հետ Եվրոպական հանձնաժողովի գազային պայմանագիրը համարում են բարոյական մեծ սխալ և կոչ անում վայրկյան առաջ դադարեցնել այն։ Պատգամավորներից շատերն էլ կոչ արեցին բոյկոտել COP29-ը՝ հիշեցնելով,  որ հուսալի գործընկերը ոչ միայն տնտեսական շահերի համար է, այլև պետք է նույն արժեհամակարգի կրողն ու կիսողը լինի։
ԵԽ իտալացի պատգամավորը հիշեցրել է մեկ տարի առաջ ԼՂ հայերի էթնիկ զտումները և այն հանգամանքը, որ ԵՄ-ի արձագանքը դրան եղել է շատ երկչոտ։  Պատգամավորն անընդունելի է համարել, որ գազի մատակարարումներն Ադրբեջանից դեպի Եվրոպա շարունակվում են՝ հարստացնելով մի երկրի, որը բացարձակապես արհամարհում է օրենքի գերակայությունը։
Քննարկման ավարտին հանձնակատար Շմիթն իր եզրափակիչ խոսքում վերհաստատել է՝ մարդու իրավունքների հարցն Ադրբեջանում շարունակում է կենսական նշանակություն ունենալ։ Հանձնակատարը նշել է, որ պետք է շարունակել մտահոգությունների մասին բարձրաձայնել, դիմել Ադրբեջանին՝ հեշտացնելու միջազգային մուտքը ԼՂ, թույլ տալ տեղում իրավիճակի անկախ մոնիթորինգ իրականացնել և հատկապես թույլ տալ, որ ԼՂ հայությունը վերադառնա անվտանգ պայմաններում։ Նիկոլա Շմիթը շեշտել է՝ COP29-ը չի կարող և չպետք է խանգարի մտահոգությունների մասին բարձրաձայնելուն և դատապարտող խոսքերին։

Депутаты Европарламента призвали ЕС расторгнуть газовый контракт с Азербайджаном и бойкотировать COP29 в Баку
На пленарном заседании Европейского парламента обсуждалась резолюция о нарушениях прав человека и международного права в Азербайджане, а также об отношениях с Арменией.
Все выступившие во время обсуждения депутаты осудили политику давления, насилия, проводимую властями Азербайджана, нарушение основных прав человека и отсутствие верховенства закона. Депутаты Европарламента сочли постыдным проведение конференции COP29 в Баку и подчеркнули, что защита экологических проблем не может происходить в условиях нарушения прав человека.
Депутаты Европарламента призвали ЕС прекратить действие газового соглашения с Азербайджаном, некоторые говорили о бойкотировании конференции COP29 в Баку, прозвучали также призывы предпринять шаги, направленные на сохранение армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе, обеспечить армянам Нагорного Карабаха право вернуться в свои дома.
Депутаты также осудили репрессии, осуществляемые азербайджанским режимом в отношении азербайджанских активистов, призвав власти освободить всех политзаключенных.
Как передает корреспондент Арменпресс в Брюсселе, обсуждения в Страсбурге начались с выступления комиссара Еврокомиссии Николаса Шмита. По словам комиссара, конференция COP29, которая состоится через несколько недель, станет хорошей возможностью для властей Азербайджана продемонстрировать свою приверженность международным обязательствам по защите прав человека. “COP29 - это и историческая возможность для установления мира. Азербайджан и Армения никогда еще не были так близки к преодолению конфликта десятилетий. Конференция станет историческим шансом для Азербайджана и Армении продемонстрировать свою приверженность миру во всем мире”, - заявил комиссар и добавил, что Азербайджан стоит перед важным выбором как с точки зрения ситуации с правами человека в стране, так и с точки зрения мирного процесса со своим соседом.
По мнению Шмита, ЕС должен держать свои каналы связи открытыми и использовать их для обеспечения мира и стабильности в регионе.
Выступая от имени фракции ЕНП, депутат Европарламента Франсуа-Ксавье Беллами в своем выступлении заявил, что он поддерживает всех тех азербайджанцев, которые подвергаются репрессиям со стороны президента Азербайджана Ильхама Алиева. “Господин Алиев, если вы так верите в свои сили, почему вы пытаетесь заставить замолчать голоса, бросающие вам вызов? Если вы так верите в свою легитимность, почему вы прибегаете к насилию” - заявил Беллами, подчеркнув, что Европе пора, наконец, выйти из бессознательного состояния.
“COP29 - это не возможность. COP 29 - это скандал, позор, который разрушит историю обязательств по защите окружающей среды в стране, у которой мы покупаем газ, что опять-таки является результатом нашей коллективной трусости. Сегодня настало время осудить газовое соглашение, связывающее Европейскую комиссию с Азербайджаном, ввести необходимые санкции против г-на Алиева и его режима и, наконец, сказать, что демократия - это бьющееся сердце Европы. Мы рядом с армянским народом, который борется за свободу, за мир, за безопасность в Кавказском регионе и во всем мире”, - сказал депутат Европарламента от Франции.
Янис Матиатис, европарламентарий, выступающий от имени фракции социал-демократов, подчеркнул, что международное сообщество и ЕС должны строго осудить Азербайджан и ввести санкции против этой страны.
Шербан Стурза, представитель фракции консерваторов и реформистов решительно осудил нарушения основных свобод и прав меньшинств в Азербайджане и выразил сожаление по поводу того, что Азербайджан все больше и больше отступает от международных стандартов уважения демократии и прав человека. Он выразил солидарность с армянским народом, особенно с более чем 120 000 армян Нагорного Карабаха, покинувшими свои дома в результате неоднократной агрессии Азербайджана. “Я призываю ЕС и международное сообщество гарантировать, что Азербайджан сохранит армянское историческое, культурное и религиозное наследие. Этот конфликт требует решения, основанного на балансе и уважении прав человека, чтобы обеспечить стабильность региона и соседства с Европейским Союзом”, - сказал Стурза.
Джордан Бардела от фракции “Патриоты Европы”, отметил тот факт, что Азербайджан пытается реализовать стратегию дестабилизации на заморских территориях Франции, и назвал это посягательством на французский суверенитет и гражданский мир. По мнению депутата, Франция подвергается нападкам, поскольку поддерживает Армению и ряд других христианских государств. “Азербайджанский режим, который обогатился деньгами, которые Европа платит ему за газ, и поддержкой султана Эрдогана, усиливает свои военные действия, чтобы держать Армению в состоянии слабости и изоляции на Кавказе. Эту реальность больше нельзя намеренно скрывать трусостью или игнорированием экспансионистских устремлений Эрдогана и его союзников”, - заявил Бардела, подчеркнув, что кровь армян дороже газа.
Европарламентарий Михаэль Блоссом из Германии назвал Азербайджан фашистской автократией, Мари Туссан депутат от Франции напомнила, что азербайджанский режим пытается заставить их замолчать, но они не будут молчать, потому что проблемы охраны окружающей среды никогда не будут решены в условиях нарушения прав человека.
Депутаты Европарламента считают газовый контракт Еврокомиссии с Азербайджаном большой моральной ошибкой и призывают к его скорейшему расторжению. Многие депутаты также призвали бойкотировать COP29, напомнив, что надежный партнер не только отвечает экономическим интересам, но и должен быть носителем    одной и той же системы ценностей.
Депутат Совета Европы от Итали напомнил об этнической чистке армян Нагорного Карабаха, произошедшей год назад и о том, что реакция ЕС на нее была довольно робкой.  Депутат счел неприемлемым, что поставки газа из Азербайджана в Европу продолжаются, обогащая страну, которая абсолютно игнорирует верховенство закона.
По завершении обсуждений комиссар Шмит в своей заключительной речи вновь подчеркнул, что вопрос соблюдения прав человека в Азербайджане все еще остается важным. Комиссар отметил, что необходимо продолжать выражать обеспокоенность, обращаться к Азербайджану с призывом облегчить международный доступ в Нагорный Карабах, разрешить независимый мониторинг ситуации на местах и ​​главное позволить армянам вернуться в Нагорный Карабах в безопасных условиях. Николас Шмит подчеркнул, что COP29 не может и не должна препятствовать высказыванию опасений и осуждающих слов.