Լավրովը Ստամբուլում հանդիպում է անցկացրել Թուրքիայի իր պաշտոնակցի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Ստամբուլում հանդիպում է ունեցել Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը՝ հղում անելով ՌԴ արտգործնախարարությանը։
Երկու նախարարների հանդիպման մանրամասները չեն հաղորդվել։
Լավրովը Ստամբուլ էր ժամանել հոկտեմբերի 17-ին՝ մասնակցելու «3+3» ձևաչափով հանդիպմանը, որի շրջանակներում քննարկվում են Հարավային Կովկասում և Մերձավոր Արևելքում համագործակցության հարցերը։
«3+3» տարածաշրջանային խորհրդակցական հարթակի երրորդ հանդիպմանը մասնակցելու համար Ստամբուլում են նաև ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը, Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին և Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը։
«3+3» խորհրդակցական հարթակի առաջին նիստն անցկացվել է 2021 թվականի դեկտեմբերին։ Այդ ժամանակ նիստին մասնակցել էին Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարների տեղակալները։ Հարթակի երկրորդ նիստը կայացել է 2023 թվականի հոկտեմբերին Իրանի մայրաքաղաք Թեհրանում՝ արտգործնախարարների մակարդակով։

Лавров в Стамбуле провел встречу со своим турецким коллегой
Министр иностранных дел России Сергей Лавров встретился в Стамбуле с министром иностранных дел Турции Хаканом Фиданом. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство РИА Новости со ссылкой на МИД РФ.
Подробности встречи двух министров не разглашаются.
Лавров прибыл в Стамбул 17 октября для участия во встрече в формате "3+3", в рамках которой обсуждаются вопросы сотрудничества на Южном Кавказе и Ближнем Востоке.
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи и министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов также находятся в Стамбуле для участия в третьем заседании региональной консультативной платформы «3+3».
Первое заседание консультационной площадки «3+3» состоялось в декабре 2021 года. Тогда в заседании приняли участие заместители министров иностранных дел Армении, Азербайджана, России, Ирана и Турции. Второе заседание платформы состоялось в октябре 2023 года в столице Ирана -Тегеране на уровне министров иностранных дел.