Բրյուսելում մեկնարկել է ԵՄ երկրների ղեկավարների նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բրյուսելում մեկնարկել է Եվրամիության երկրների ղեկավարների հանդիպումը, որի քննարկման օրակարգում են Ուկրաինան, Մերձավոր Արևելքը, մրցակցությունը, միգրացիան և արտաքին քաղաքականությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Եվրոպական խորհրդի մամուլի ծառայությունը։
ԵՄ խորհրդի նիստին ժամանելիս ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը լրագրողներին հայտնել է, որ նիստի ընթացքում Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին ելույթ կունենա և կներկայացնի իր «հաղթանակի ծրագիրը»։
Բորելը նաև հայտնել է, որ բացի Ուկրաինայից և Մերձավոր Արևելքից, Խորհուրդը նաև կքննարկի Վրաստանում և Վենեսուելայում տիրող իրադրությունը։
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը, որը նիստին է ժամանել Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի հետ, վերահաստատել է ԵՄ-ի անսասան աջակցությունն Ուկրաինային և շեշտել, որ Ուկրաինային անհապաղ կերպով զենքեր են անհրաժեշտ։ Նա նաև ընդգծել է, որ Ուկրաինայի «ապագան Եվրամիության ներսում է»՝ հավելելով, որ այդ ուղղությամբ երկու կողմերն էլ առաջընթաց են գրանցել։
Զելենսկին իր հերթին հայտնել է, որ ցանկանում է իր «հաղթանակի ծրագիրը» ներկայացնել Ուկրաինային աջակցություն ցուցաբերած բոլոր երկրների ղեկավարներին։ Նա նաև շեշտել է հնարավորինս շուտ ռուսական սառեցված ակտիվներն Ուկրաինայի կարիքների համար ուղղելու կարևորությունը։
ԵՄ խորհրդի նիստից առաջ հոկտեմբերի 16-ին կայացել է Եվրամիության երկրների և Պարսից ծոցի երկրների ղեկավարների ԵՄ-Պարսից ծոցի երկրներ համագործակցության խորհրդի առաջին գագաթնաժողովը։

В Брюсселе началось заседание глав государств ЕС
В Брюсселе проходит встреча лидеров стран Евросоюза, в повестке которой - Украина, Ближний Восток, конкуренция, миграция и внешняя политика. Как передает Арменпресс, об этом сообщает пресс-служба Европейского Совета.
Прибывший на заседание Совета ЕС верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель сообщил журналистам, что в ходе заседания президент Украины Владимир Зеленский выступит с речью и представит свой “план победы”.
Боррель также сообщил, что помимо Украины и Ближнего Востока Совет также обсудит ситуацию в Грузии и Венесуэле.
Президент Европейского совета Шарль Мишель, пришедший с президентом Украины Владимиром Зеленским, подтвердил непоколебимую поддержку ЕС Украине и подчеркнул, что Украина остро нуждается в оружии. Он также подчеркнул, что будущее Украины в Европейском Союзе, добавив, что обе стороны добились прогресса в этом направлении.
Зеленский, в свою очередь, заявил, что хочет представить свой “план победы” лидерам всех стран, которые поддержали Украину. Он также подчеркнул важность скорейшего направления замороженных российских активов на нужды Украины.
До заседания ЕС, 16 октября состоялся первый саммит ЕС и стран Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива (ССАГПЗ).