Հյուսիսային Կորեան հայտարարել է, որ 1,4 միլիոն մարդ զինվորագրվել է՝ Հարավային Կորեայի հետ հնարավոր պատերազմի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կորեայի կենտրոնական լրատվական գործակալությունը (KCNA) հայտնել է, որ միայն այս շաբաթ Հյուսիսային Կորեայի շուրջ 1,4 միլիոն երիտասարդ քաղաքացի դիմել է բանակին միանալու կամ այնտեղ վերադառնալու համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ KCNA-ը գրում է, որ նրանք ցանկանում են միանալ «սրբազան պատերազմին՝ հեղափոխության զենքը ձեռքին թշնամիներին ոչնչացնելու համար»։ Գործակալությունը նաև հրապարակել է լուսանկարներ, որոնցում երիտասարդները ստորագրում են բանակին միանալու դիմումներ:
Հոկտեմբերի 11-ին ԿԺԴՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել էր, որ այս ամիս Փհենյանի երկնքում երեք անգամ հարավկորեական ԱԹՍ-ներ են նկատվել։ Հոկտեմբերի 13-ին Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի քուրը՝ Կիմ Յո Չենը, սպառնացել էր Սեուլին «սարսափելի ողբերգական հետևանքներով», եթե հարավկորեական ԱԹՍ-ները ևս մեկ անգամ թռչեն Հյուսիսային Կորեայի վրայով։
Հարավային Կորեան հերքել է ԱԹՍ-ների արձակումը և Հյուսիսային Կորեային սպառնացել է «ռեժիմի վերջով»։ Հոկտեմբերի 15-ին Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդը պաշտպանության հարցերով հանդիպում է անցկացրել՝ քննարկելու երկրի ինքնիշխանության խախտումը։ Իսկ ավելի ուշ ԿԺԴՀ-ն պայթեցրել է երկիրը Կորեայի Հանրապետության հետ կապող ճանապարհների հատվածները։

1,4 млн северокорейцев вступили в армию для войны с Южной Кореей
Центральное телеграфное агентство Кореи (ЦТАК) заявило, что только на этой неделе около 1,4 млн молодых граждан КНДР подали заявления на вступление или возвращение в армию. Как утверждает северокорейское новостное агентство, они хотят присоединиться к «священной войне, чтобы уничтожить врага руками революции». ЦТАК также распространило кадры, на которых, как утверждается, молодые люди подписывают заявления для вступления в ряды армии.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на «Коммерсантъ», 13 октября сестра северокорейского лидера Ким Ё Чен пригрозила Сеулу «ужасными трагическими последствиями» в случае очередного прилета южнокорейского БПЛА на территорию страны. В Южной Корее запуск БПЛА отрицали и пригрозили Северной Корее «концом режима». 15 октября лидер КНДР Ким Чен Ын провел совещание по вопросам обороны, где обсуждалось нарушение суверенитета страны. А позднее военные силы КНДР подорвали со своей стороны участки дорог, соединяющих страну с югом Корейского полуострова.
«Если разразится война, Республика Корея будет стерта с карт. Если они хотят войны, мы с удовольствием положим конец их существованию»,— говорится в заявлении ЦТАКа.
Как отмечает Reuters, это уже далеко не первое подобное сообщение в КНДР на фоне обострений ситуации. В прошлом году государственные СМИ страны сообщили, что 800 тыс. граждан страны добровольно присоединились к вооруженным силам для борьбы против Соединенных Штатов. В 2017 году также сообщалось, что почти 3,5 млн рабочих, членов партии и солдат добровольно пошли служить. Независимых подтверждений всех этих сообщений нет.