Համաշխարհային պետական ​​պարտքն այս տարի կգերազանցի 100 տրիլիոն դոլարը. ԱՄՀ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բոլոր երկրների ընդհանուր պետական ​​պարտքն այս տարի, ըստ ակնկալիքների,  կգերազանցի 100 տրիլիոն դոլարը, ինչը կկազմի համաշխարհային համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) մոտ 93 %-ը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ասվում է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) զեկույցում։
«Համաշխարհային պետական ​​պարտքի ցուցանիշը շատ բարձր է: Ինչպես սպասվում է, 2024 թվականին այն կգերազանցի 100 տրիլիոն դոլարը (դա համաշխարհային ՀՆԱ-ի 93 %-ն է) և կաճի մինչև տասնամյակի վերջը (մինչև 2030 թվականն այն կհասնի ՀՆԱ-ի 100 %-ին)։ Թեև պարտքը, կանխատեսումների համաձայն, կկայունանա կամ կնվազի երկրների մոտ երկու երրորդում, սակայն այն կմնա զգալիորեն ավելի մեծ, քան սպասվում էր մինչև համավարակը», - զեկույցից հատված է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
«Այն երկրներին, որոնցում չի կանխատեսում պարտքի կայունացում, բաժին է ընկնում աշխարհի պարտքի կեսից ավելին և համաշխարհային ՀՆԱ-ի մոտ երկու երրորդը: Ծանրակշիռ հիմքեր կան կարծելու, որ ապագայում պարտքի ցուցանիշները կլինեն ավելի բարձր, քան այժմ կանխատեսվում է: Վերջին տասնամյակներում բյուջեի հարցերի շուրջ քաղաքական քննարկումն ավելի ու ավելի է գնում կառավարության ավելի մեծ ​​ծախսերի ուղղությամբ», - նշել են հիմնադրամի մասնագետները։
Փաստաթղթում չեն ներկայացվել առանձին երկրների պետական ​​պարտքի ցուցանիշները կամ կանխատեսումները։
Ապրիլին ԱՄՀ-ի մասնագետները նշել էին, որ բոլոր երկրների պետական ​​պարտքի մակարդակը 2023 թվականին աճել է «մոտ երկու տոկոսային կետով՝ հասնելով (խմբ.՝ համաշխարհային) ՀՆԱ-ի 93,2 %-ին»։
«Աճի առաջատարները եղել են երկու խոշորագույն տնտեսությունները՝ Միացյալ Նահանգները և Չինաստանը, որտեղ պարտքն աճել է ՀՆԱ-ի համապատասխանաբար ավելի քան երկու և  վեց տոկոսային կետով», - պարզաբանել են հիմնադրամում:

Совокупный мировой госдолг превысит в этом году $100 трлн - МВФ
Ожидается, что в этом году общий государственный долг всех стран превысит $100 триллионов, что составит около 93% мирового валового внутреннего продукта (ВВП). Как передает Арменпресс, об этом говорится в отчете Международного валютного фонда (МВФ).
"Показатель глобального государственного долга очень высок. Как ожидается, в 2024 году он превысит $100 трлн (это 93% мирового ВВП) и будет расти до конца десятилетия (к 2030 году он достигнет 100% ВВП), - отметили специалисты фонда. - Хотя долг, согласно прогнозам, стабилизируется или уменьшится примерно в двух третях стран, он останется значительно большим, чем предполагалось до пандемии", - цитирует ТАСС отрывок из отчета.
"На страны, в которых не прогнозируется стабилизация долга, приходится более половины мирового долга и около двух третей мирового ВВП. Есть весомые основания считать, что в будущем показатели долга будут выше, чем сейчас прогнозируется. В последние десятилетия политическая дискуссия по вопросам бюджета все больше идет в направлении больших расходов правительства", - отметили эксперты МВФ.
В нем не приводятся показатели госдолга и прогнозы по отдельным странам.
В апреле специалисты МВФ отметили, что уровень государственного долга всех стран увеличился в 2023 году "примерно на два процентных пункта, до 93,2% [мирового] ВВП".
"Лидерами роста стали две крупнейшие экономики - США и Китай, где долг вырос более чем на два и шесть процентных пунктов от ВВП соответственно", - пояснили в фонде.