Հյուսիսային Կորեան պատրաստվում է պայթեցնել Հարավային Կորեայի հետ կապող ճանապարհները. Yonhap
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հյուսիսային Կորեան, ամենայն հավանականությամբ, պատրաստվում է պայթեցնել Հարավային Կորեա տանող ճանապարհները. օրեր առաջ Փհենյանը խոստացել էր վերացնել երկու Կորեաներն իրար միացնող ճանապարհները և երկաթգծերը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Yonhap գործակալությունը՝ վկայակոչելով Կորեայի Հանրապետության զինված ուժերի շտաբների պետերի միացյալ կոմիտեի տվյալները։
Հոկտեմբերի 9-ին Փհենյանը հայտարարել էր, որ «լիովին կանջատի» Հյուսիսային Կորեայի տարածքը Հարավային Կորեայից։ Փհենյանը նաև հայտարարել էր, որ Հարավային Կորեայում գտնվող ԱՄՆ զինվորականներին հեռախոսով ուղերձ է ուղարկել՝ «ամրացման նախագծի հետ կապված» պատահական հակամարտությունից խուսափելու համար։
«Կորեայի ժողովրդական բանակի հոկտեմբերի 9-ի հայտարարությունից հետո Հյուսիսային Կորեայի զինվորականները ներգրավված են եղել այնպիսի գործողություններում, որոնք, ենթադրաբար, կապված են Գյոնգի և Դոնգհա գծերի երկայնքով ճանապարհների ռմբակոծման հետ», - ասվում է հարավկորեացի զինվորականների հայտարարության մեջ:
Առաջին գիծը միացնում է հարավկորեական Պաջու քաղաքը հյուսիսկորեական Կեսոնի հետ, իսկ երկրորդ գիծն անցնում է Ճապոնական ծովի ափի երկայնքով։
Միացյալ շտաբների պետերի կոմիտեի խոսնակ Լի Սուն Յունը հայտնել է, որ հարավկորեացի զինվորականները նկատել են, թե ինչպես են հյուսիսկորեացիներն էկրաններ տեղադրում ճանապարհների երկայնքով՝ նախապատրաստվելով պայթյունների:
«Հնարավոր է, որ պայթյունները տեղի ունենան արդեն իսկ այսօր», - հայտնել է Լի Սուն Յունը։
2023 թվականին ԿԺԴՀ ղեկավար Կիմ Չեն Ընը երկու Կորեաները որակեց որպես «երկու թշնամական պետություններ» և այդ ժամանակից ի վեր քայլեր է ձեռնարկել երկրների միջև համագործակցության խորհրդանիշ համարվող ճանապարհները ոչնչացնելու ուղղությամբ։ Հյուսիսային Կորեան ապամոնտաժել է փողոցային լամպերը և ականապատում իրականացրել սահմանին, զորքեր տեղակայել և հակատանկային արգելապատնեշներ կառուցել ապառազմականացված գոտու հյուսիսկորեական կողմում։
Հոկտեմբերի 11-ին ԿԺԴՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել է, որ այս ամիս Փհենյանի երկնքում հարավկորեական անօդաչու սարքեր են նկատվել երեք անգամ։ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդի քույրը՝ Կիմ Յո Չենը, նախազգուշացրել է «սարսափելի աղետի» մասին, եթե հարավկորեական անօդաչու թռչող սարքերը նորից թռչեն Հյուսիսային Կորեայի մայրաքաղաքի վրայով։

Северная Корея собирается взорвать дороги, соединяющие ее с Южной Кореей – Yonhap
Северная Корея, скорее всего, взорвет дороги, ведущие в Южную Корею. Несколько дней назад Пхеньян пообещал ликвидировать автомобильные и железные дороги, соединяющие две Кореи. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Yonhap со ссылкой на данные Объединенного комитета начальников штабов (ОКНШ) Вооруженных сил Республики Корея.
9 октября Пхеньян заявил, что «полностью отделит» территорию Северной Кореи от Южной Кореи. Пхеньян также объявил, что отправил телефонное сообщение военным США в Южной Корее, чтобы избежать случайного конфликта, «связанного с проектом укрепления».
«После заявления Корейской народной армии (КНА) от 9 октября их военные занимаются деятельностью, которая, как предполагается, связана с подрывом дорог вдоль линий Кёнисон и Тонхэ»,— говорится в заявлении южнокорейских военных.
Первая линия соединяет города Кэсон и Пхаджу и расположена на западе Корейского полуострова, вторая проходит недалеко от побережья Японского моря.
Ли Сун Юн, представитель ОКНШ, заявил, что южнокорейские военные заметили, как северокорейцы устанавливали заграждения вдоль дорог, готовясь к взрывам.
«Вполне возможно, что взрывы произойдут сегодня», - сказал Ли Сун Юн.
В 2023 году лидер Северной Кореи Ким Чен Ын назвал две Кореи «двумя враждебными государствами» и с тех пор предпринял шаги по разрушению дорог, которые считаются символом сотрудничества между странами. Северная Корея демонтировала уличные фонари и заложила мины вдоль границы, разместила войска и построила противотанковые заграждения на северокорейской стороне демилитаризованной зоны.
11 октября МИД КНДР сообщил, что в этом месяце южнокорейские беспилотники были замечены в небе Пхеньяна трижды. Сестра северокорейского лидера Ким Ё Чжон предупредила об «ужасной катастрофе», если южнокорейские дроны снова пролетят над столицей Северной Кореи.