ԵՄ վիզաների ազատականացումն ավելի հավանական կդարձնի Հայաստանի եվրոպական ինտեգրման գործընթացը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԵՄ երկրների հետ վիզաների ազատականացման շուրջ բանակցությունների մեկնարկը՝ որպես կարևոր գործընթաց, միանշանակ կարելի է դրական քայլ համարել, և քանի որ արդեն առարկայական ու շոշափելի արդյունքների նախաձեռնման գործընթաց է սկսվել, դա նշանակում է, որ ՀՀ-ն որոշ չափանիշներով ավելի մոտ է դարձել Եվրամիությանը, ինչը հնարավոր է դարձնում վիզաների ազատականացման վերաբերյալ երկխոսությունն ավելի գործնական դարձնելը։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ կարծիքը հայտնեց քաղաքագետ Էմիլ Օրդուխանյանը՝ անդրադառնալով Հայաստանի քաղաքացիների համար ԵՄ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկին։
«Այդուհանդերձ, պետք է հասկանալ, թե ինչ ժամկետների մասին է խոսքը։ Այնունամենայնիվ, դա հնարավորություն կտա Հայաստանի  քաղաքացիներին ունենալ հասանելիություն Եվրոպական երկրներ անարգել այցելելու առումով, հետևապես նաև փորձի փոխանակման, մշակույթի, տնտեսական համագործակցության տեսանկյունից ավելի կդյուրացնի գործընթացն ու ավելի հավանական կդարձնի հետագայում Հայաստանի եվրոպական ինտեգրման գործընթացը»,- ասաց Օրդուխանյանը։
Քաղաքագետը ուշադրություն դարձրեց նաև հնարավոր ռիսկերի վրա՝ ընդգծելով, որ եթե այդ ճանապարհով ունենանք արտագաղթի տեմպերի աճ, ապա դա կունենա բացասական ազդեցություն, իսկ եթե ամեն ինչ լինի վերահսկելի, այդ պարագայում կկարողանանք խոսել բացառապես օգուտների մասին, ինչը նաև մեր երկրին առհասարակ կբերի նոր հնարավորություններ։
«Եթե ունենք եվրոպական ինտեգրման նպատակ, և դա ռազմավարական շահ է, ապա այդ պարագայում վիզաների ազատականացումը, բնականաբար, մեր քաղաքացիներին թույլ տա Եվրոպան ավելի լավ ճանաչել, ոչ թե ունենալ լոկ հեռավար պատկերացում։ Այսինքն՝ դա ենթադրում է անմիջական շփումներ, ակտիվ համագործակցություն, ինչը հետագայում ավելի կհեշտացնի ինտեգրման գործընթացը»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե հաշվի առնվու՞մ են արդյոք հնարավոր ռիսկերը, մասնավորապես՝ ՀՀ-ում իրականացվող բարեփոխումների հնարավոր ձախողումը, քաղաքագետը շեշտեց, որ հարցը գտնվում է փոխադարձ ազդեցությունների տիրույթում։
«Եթե Հայաստանը բավարարում է որոշակի չափանիշների, դա հնարավոր է դարձնում վիզաների ազատականացումը, իսկ եթե ինչ-որ պահի արձանագրվի որոշակի հետընթաց, ապա գործընթացը կարող է վերանայվել, ինչպես օրինակ Վրաստանի պարագայում, որտեղ ԵՄ-ի հետ առկա հարաբերություններում որոշ հարցեր ավելի սերտ փոխգործակցության առումով մտնում են վերանայման փուլ, նույնիսկ հարևան երկրի դեպքում խոսվում է վիզաների ազատականացման որոշումը վերանայելու մասին։ Հայաստանը պետք է ձգտի պահպանել, իսկ հետո՝ բարձրացնել այն նշաձողը, որին հասել է։ Միայն այդ պրագայում գործընթացը կդառնա իրատեսական։ Մեզ մոտ ռիսկերը քաղաքական գործընթացի մեջ վերահսկելի են։ Եթե մեր ժողովուրդը հավատարիմ է եվրոպական արժեքներին, մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ու արևմտյան աշխարհի մնացյալ քաղաքակրթական սկզբունքներին, այդ դեպքում ներդաշնակ զարգացումը շարունակվում է, և այդ պայմաններում ռիսկերը չեզոքացվում են։ Հակառակ դեպքում գործընթացը կդանդաղի կամ առհասարակ բացասական արդյունքների դեպքում ամբողջությամբ կկասեցվի»,- մանրամասնեց Օրդուխանյանը։
Դիտարկելով ԵՄ-ի կողմից ՀՀ քաղաքացիների՝ քաղաքական ապաստան խնդրելու հայցերի մերժման խնդիրը՝ քաղաքագետը նշեց, որ ապաստանի հայցումը սովորաբար ընդունված է ավտոկրատական պետություններից քաղաքացիների արտահոսքի դեպքում, բայց եթե Հայաստանը պահպանի իր դեմոկրատական կերպը և շարունակի ընթանալ զարգացման ճանապարհով, բնականաբար, այն պատրվակով հայցերը, թե իբր երկրում կան բռնաճնշումներ, առկա է ավտորիտար վարչակազմ և քաղաքացիներն իրենց քաղաքական հայացքների համար ճնշվում են, արդեն չեն ունենա հիմնավոր փաստարկներ՝ եվրոպական երկրներում քաղաքական ապաստան հայցելու համար։
«Ապաստանի հայցերի զգալի մասի մերժումը վկայում է, որ Հայաստանը գնալով բարելավում է իր ժողովրդավարական ցուցանիշները, հետևապես թեկուզ արհեստական կամ կեղծ հիմքերով ապաստանի հայցումը հետագայում սոցիալական խնդիրների լուծման տեսանկյունից չի կարող ընդունվել որպես հավատարժան փաստարկ։ Ամեն ինչ տեղի է ունենում զուգահեռաբար։ Սա նաև ապօրինի արտագաղթի կանխման նախապես մշակված մեխանիզմ է, որը նաև հետագայում վերահսկելի է դարձնում այդ ռիսկը»,- նշեց քաղաքագետը։
Օրդուխանյանի դիտարկմամբ՝ նույնիսկ եթե վիզաների ազատականացումը դառնա իրականություն, այդ դեպքում կպահպանվեն որոշակի իրավակարգավորումներն ու սահմանափակումները։ Ըստ նրա՝ գործընթացը սկզբնական փուլում տեղի կունենա մասնակիորեն, և բոլորի համար հավասարապես չի ընթանա, ինչը թույլ կտա իրականացնել մոնիթորինգ և հասկանալ, թե ընդունված որոշումը որքանով է արդարացի և որքանով է արդյունավետ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման համատեքստում։
«Ականատես կլինենք քայլ առ քայլ արվող գործընթացի։ Ամեն ինչ միանգամից չի բացվի։ Բացառություն կարվի որոշակի կատեգորիաների համար։ Օրինակ՝ եթե մարդիկ ունեն տնտեսական գործունեություն ծավալելու հետ կապված կապեր, եթե գիտակրթական շրջանակների միջև կա փոխայցերի և փորձի փոխանակման անհրաժեշտություն,  որպեսզի նրանց տեղաշարժը լինի ավելի հեշտ, նրանք եվրոպական երկրներ կմեկնեն առանց հավելյալ սահմանափակումների։ Հետագայում, եթե գործընթացն արձանագրի դրական արդյունքներ, Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների համար վիզաները կազատականացվեն ամբողջությամբ»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Անդրադառնալով Հայաստանում մեկնարկած ստորագրահավաքին՝ ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթաց սկսելու վերաբերյալ՝ Օրդուխանյանն ընդգծեց, որ այդ գործընթացը նույնպես դրական է, քանի որ դրանով զբաղվում են արտախորհրդարանական ուժերը, որոնք ունեն դեմոկրատական ձգտումներ, և հասարակության մեջ կա նաև այդ օրակարգի որոշակի պահանջ։
«Գործընթացը բավականին սահուն ընթանում է մինչ այս պահը, ինչը հնարավորություն է տալիս նաև գործնականում վերհանել տրամադրությունները հասարակության մեջ՝ որպես էմպիրիկ նյութ։ Հետագայում կառավարությունը կարող է հիմնվել այդ փաստական տվյալների վրա և իր հաշվարկների համատեքստում կատարել կոնկրետ քայլեր։ Այդ գործընթացի արդյունքում հնարավոր հանրաքվեն կարող է նաև առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում ուժերի հարաբերակցության իմաստով փոխել Ազգային ժողովի պատկերը։ Որքան շատ խորհրդարանում ունենանք դեմոկրատական ուժեր, այնքան շատ իրատեսական կդառնա նույն վիզաների ազատականացումը, հետևապես նաև Եվրոպայի հետ մերձեցման գործընթացը, և որպես վերջնարդյունք՝ նաև ինտեգրումը»,- եզրափակեց քաղաքագետը։

Либерализация визового режима со странами ЕС повысит вероятность европейской интеграции Армении
Начало переговоров по либерализации визового режима со странами ЕС, как важный процесс, однозначно можно считать позитивным шагом, и поскольку уже начался процесс инициирования предметных и ощутимых результатов, это означает, что Армения по некоторым критериям стала ближе к Европейскому Союзу, что делает возможным сделать диалог о либерализации визового режима более практичным.
Такое мнение в разговоре с Арменпресс высказал политолог Эмиль Ордуханян, коснувшись, начала диалога по либерализации визового режима ЕС для граждан Армении.
“Тем не менее, необходимо понимать, о каких сроках идет речь. Это гражданам Армении даст возможность беспрепятственного посещения европейских стран, следовательно, и с точки зрения обмена опытом, культуры, экономического сотрудничества упростит процесс и сделает более вероятной европейскую интеграцию Армении”, - сказал Ордуханян.
Политолог также обратил внимание на возможные риски, подчеркнув, что, в случае  роста темпов эмиграции это приведет к негативному эффекту, но если все будет под контролем, тогда мы сможем говорить исключительно о преимуществах, которые в целом принесут новые возможности нашей стране.
“Если у нас есть цель европейской интеграции, и это стратегический интерес, то либерализация виз, естественно, позволит нашим гражданам лучше узнать Европу, а не иметь лишь отдаленное представление. Иными словами, это предполагает прямые контакты, активное сотрудничество, что еще больше облегчит процесс интеграции”, - подчеркнул наш собеседник.
Обращаясь к вопросу о том, учитываются ли возможные риски, в частности, возможный провал реализуемых в Армении реформ, политолог подчеркнул, что вопрос находится в сферее взаимного влияния.
“Если Армения будет соответствовать определенным стандартам, это сделает возможной либерализацию визового режима. Но, если в какой-то момент произойдет определенный отход, процесс может быть пересмотрен. Как в случае с Грузией, где имеющиеся отношения с ЕС, с точки зрения более тесного взаимодействия, попали в этап пересмотра, и даже идут разговоры о пересмотре решения о либерализации визового режима. Армения должна стремиться сохранить, а затем поднять планку, которой она достигла. Лишь в этом случае - процесс станет реальным. Риски в политическом процессе у нас под контролем. Если наш народ будет привержен европейским ценностям, защите прав человека и другим цивилизационным принципам западного мира, то в этих условиях продолжится гармоничное развитие, и риски будут нейтрализованы. В противном случае процесс замедлится или, в случае отрицательных результатов, будет полностью остановлен”, - пояснил Ордуханян.
Рассматривая проблему отказов ЕС гражданам Армении в предоставлении политического убежища, политолог отметил, что ходатайство о предоставлении убежища обычно принимается в случае оттока граждан из автократических государств. Но если Армения сохранит свой демократический образ жизни и продолжит идти по пути развития, естественно, претензии под предлогом того, что в стране существуют репрессии, существует авторитарная администрация и граждане подвергаются давлению из-за своих политических взглядов, уже не будут иметь веских аргументов для запроса политического убежища в европейских странах.
“Отказ значительной части просьб о предоставлении убежища свидетельствует о том, что Армения постепенно улучшает свои демократические показатели, следовательно, даже по искусственным или ложным основаниям просьба о предоставлении убежища в дальнейшем не может быть принята в качестве надежного аргумента с точки зрения решения социальных проблем. Все происходит параллельно. Это также заранее разработанный механизм предотвращения незаконной миграции, который и в дальнейшем сделает эти риски контролируемыми”, - отметил политолог.
По словам Ордуханяна, даже если либерализация виз станет реальностью, определенные правовые нормы и ограничения сохранятся. По его словам, процесс на начальном этапе будет проходить частично, и не будет  одинаковым для всех, что позволит провести мониторинг и понять, насколько принятое решение справедливо и насколько эффективно в контексте развития отношений Армения-ЕС.
“Мы будем свидетелями поэтапного процесса. Не все откроется сразу. Исключение будет сделано для определенных категорий. Например, если у людей есть связи, касающиеся экономической деятельности, если есть необходимость во взаимных визитах и ​​обмене опытом между представителями научных и образовательных кругов. Для облегчения их передвижения они будут ездить в европейские страны без дополнительных ограничений. В дальнейшем, если процесс даст положительные результаты, визовый режим для всех граждан Армении будут полностью либерализован”, - сказал наш собеседник.
Коснувшись начавшегося в Армении сбора подписей о начале процесса вступления в ЕС, Ордуханян подчеркнул, что этот процесс также является положительным, поскольку им занимаются внепарламентские силы, которые имеют демократические устремления, и в обществе также есть определенная востребованность этой повестки.
“Пока процесс идет довольно гладко, что также позволяет практически выявлять настроения в обществе как эмпирический материал. В дальнейшем правительство может опираться на эти фактические данные и предпринимать конкретные шаги в контексте своих расчетов. В результате этого процесса возможный референдум также может изменить имидж Национального собрания с точки зрения баланса сил на предстоящих парламентских выборах. Чем больше демократических сил у нас будет в парламенте, тем реалистичнее станет либерализация тех же виз, а также процесс сближения с Европой и, как конечный результат, интеграция”, - заключил политолог.