Ճապոնիայում արձակել են խորհրդարանի ստորին պալատն՝ արտահերթ ընտրություններին ընդառաջ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի խորհրդարանի առանցքային ստորին պալատը պաշտոնապես արձակվել է երկրի նոր վարչապետ Սիգերու Իսիբայի որոշման համաձայն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՏԱՍՍ-ը հաղորդում է, որ արձակման պաշտոնական ընթացակարգը տեղի է ունեցել պալատի նիստում:
«Ես կգործադրեմ բոլոր ջանքերս, որպեսզի մեր կողմնակիցները հաղթեն այս ընտրություններում», - հայտարարել է Իսիբան ստորին պալատի արձակումից առաջ, որի շուրջ նրա որոշումը քննադատության է արժանացել ինչպես ընդդիմության, այնպես էլ իշխող Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության (ԼԴԿ) /կողմից:
Հոկտեմբերի 27-ին տեղի կունենան արտահերթ ընտրություններ, որոնց արդյունքներով մեծամասնություն հավաքած կուսակցությունը կորոշի վարչապետի թեկնածությունը։
Ընդդիմությունն Իսիբայից պահանջել է մինչև խորհրդարանի արձակումը բավականաչափ ժամանակ հատկացնել երկրի ներքին օրակարգի առավել հրատապ հարցերի քննարկման համար։ Իսիբան նաև խորհրդարանի արձակման մասին հայտարարել է մինչև հոկտեմբերի 1-ին վարչապետի պաշտոնը ստանձնելը, ինչն ընդդիմադիր կուսակցությունները համարում են սահմանադրության հավանական խախտում:
Իսկ իշխող Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության ներսում դժգոհությունը կապված է Իսիբայի որոշման հետ՝ ընտրություններում հրաժարվել այն պատգամավորներին աջակցելուց, որոնք նախկինում մերկացվել են ֆինանսական հաշվետվությունների հետ կապված խարդախությունների համար: Կուսակցության շատ անդամներ Իսիբայի գործողությունները համարել են դավաճանություն և կուսակիցների հաշվին ընտրողների մոտ լավ համբավ վաստակելու փորձ։
Ներկայում ԼԴԿ-ն խորհրդարանի ստորին պալատում ունի 465 մանդատներից 258-ը: Եվս 32-ը պատկանում է իշխող կոալիցիայի գծով նրա գործընկեր «Կոմեյտո» կուսակցությանը։ Ընդդիմադիր առաջատար Սահմանադրական դեմոկրատական կուսակցությունը (ՍԴԿ) ունի 99 մանդատ։ Kyodo-ի հարցումը, որն անցկացվել է ընտրություններից ավելի քան երեք շաբաթ առաջ, ցույց է տվել, որ ԼԴԿ-ին պաշտպանում է հարցվածների 38,4%-ը, իսկ ՍԴԿ-ին՝ 16,5%-ը:

В Японии перед внеочередными выборами распустили ключевую нижнюю палату парламента
Ключевая нижняя палата японского парламента официально распущена по решению нового премьер-министра страны Сигэру Исибы. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, официальная процедура роспуска состоялась на заседании палаты.
"Я приложу все усилия для того, чтобы на этих выборах победили наши соратники", - заявил перед роспуском Исиба, решение которого было встречено критикой как со стороны оппозиции, так и внутри самой правящей Либерально-демократической партии (ЛДП).
27 октября пройдут внеочередные выборы, и набравшая по их итогам большинство партия определит кандидатуру премьера.
Оппозиция требовала от Исибы до роспуска парламента уделить достаточно времени для обсуждения наиболее актуальных вопросов внутрияпонской повестки. Также Исиба объявил о роспуске парламента еще до того, как официально вступил в должность премьера 1 октября, что в оппозиционных партиях считают вероятным нарушением конституции.
В самой правящей ЛДП недовольство связано с решением Исибы отказать в поддержке на выборах депутатам, которые ранее были уличены в махинациях с финансовой отчетностью. Многие члены партии посчитали действия Исибы предательством и попыткой заработать репутационные очки перед избирателями за счет сопартийцев.
В настоящее время у ЛДП 258 из 465 мест в нижней палате парламента. Еще 32 принадлежат ее партнеру по правящей коалиции партии "Комэйто". Ведущая оппозиционная Конституционно-демократическая партия (КДП) располагает 99 местами. Опрос Киодо, проведенный за три с лишним недели до выборов, показал, что ЛДП поддерживают 38,4% респондентов, а КДП - 16,5%.