2024 թ. Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի համար առաջադրվել է 286 թեկնածու
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2024 թ. Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի համար առաջադրվել է 286 թեկնածու, այդ թվում՝ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը և բրիտանացի բնախույզ Դևիդ Աթենբորոն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը:
Գործակալության հարցմանը մասնակցած փորձագետները կարծում են, որ այս տարի ֆավորիտների թվում են ՄԱԿ-ի Մերձավոր Արևելքում Պաղեստինի փախստականների օգնության և աշխատանքների կազմակերպման գործակալությունը, Արդարադատության միջազգային դատարանը և ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը:
ՄԱԿ-ի Մերձավոր Արևելքում Պաղեստինի փախստականների օգնության և աշխատանքների կազմակերպման գործակալությունն, ըստ Օսլոյում Խաղաղության հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն Հենրիկ Ուրդալի, կարող է հարմար թեկնածու լինել՝ հաշվի առնելով հակամարտությունից տուժած շրջաններում քաղաքացիական բնակչությանը օգնելու նրա առաքելությունը։ Սակայն մասնագետը հավելել է, որ գործակալությանը մրցանակ շնորհելը վեճեր կառաջացնի, քանի որ կազմակերպության որոշ աշխատակիցների մեղադրում են 2023 թ. հոկտեմբերի 7-ին Իսրայելի վրա ՀԱՄԱՍ-ի ահաբեկիչների զանգվածային հարձակմանը մասնակից լինելու մեջ։
Բուքմեյքերների շրջանում այս տարվա Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի ֆավորիտներ են ռուս ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնին, որը փետրվարին մահացել էր հատուկ ռեժիմի գաղութում, ինչպես նաև Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին։ Զելենսկիի հաղթանակի հնարավորությունը, սակայն, փոքր է, քանի որ նա հանդիսանում է պատերազմող երկրի ղեկավար։
Նորվեգական Նոբելյան հանձնաժողովը Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի հաղթողին կհայտարարի հոկտեմբերի 11-ին Օսլոյում։

На Нобелевскую премию мира 2024 года выдвинуто 286 кандидатов
На Нобелевскую премию мира 2024 года номинировано 286 кандидатов, в том числе Папа Римский Франциск и британский натуралист Дэвид Аттенборо. Арменпресс сообщает об этом, со ссылкой на агентство Reuters.
Эксперты, опрошенные агентством, полагают, что фаворитами в этом году являются Ближневосточное агентство ООН для помощи палестинским беженцам и организации работ, Международный Суд и генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш.
По мнению Хенрика Урдала, директора Института исследований мира, Ближневосточное агентство ООН для помощи палестинским беженцам и организации работ могло бы стать подходящим кандидатом, учитывая его миссию по оказанию помощи гражданскому населению в пострадавших от конфликта районах. Однако присуждение премии агентству вызвало бы споры, особенно на фоне сообщений о том, что несколько сотрудников этого агентства были причастны к масштабному нападению террористов ХАМАС на Израиль 7 октября 2023 года.
Среди букмекеров фаворитами на Нобелевскую премию мира в этом году являются российский оппозиционер Алексей Навальный, скончавшийся в колонии особого режима в феврале, а также президент Украины Владимир Зеленский. Однако шансы Зеленского на победу невелики, поскольку он является главой воюющей страны.