Հայաստանը ողջունում է Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովի նախագիծը, որն աջակցում է ՀՀ-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին. Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը ողջունում է «Ֆրանկոֆոն տարածաշրջանում ճգնաժամային իրավիճակների, դրանց հաղթահարման և խաղաղության ամրապնդման վերաբերյալ բանաձևի» նախագիծը, որն աջակցում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին՝ հիմնված պետությունների տարածքային ամբողջականության հարգման վրա՝ համաձայն 1991թ. Ալմա Աթայի հռչակագրի։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ Ֆրանկոֆոնիայի 45-րդ նախարարական համաժողովին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նախարար Միրզոյանը նշել է. «Այսօր աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունները հիրավի մտահոգության մեծ տեղ են տալիս։ Մենք ապրում ենք աշխարհաքաղաքական բարդ ժամանակաշրջանում, որը բնութագրվում է հակամարտությունների և ճգնաժամերի աճող թվով, բազմակողմ ինստիտուտների ու միջազգային իրավունքի գերակայության թուլացմամբ։
Մեր կազմակերպությունն իր անդամների աշխարհագրական ու մշակութային բազմազանությամբ, հիմնարար արժեքներով, մարդասիրական, կրթական, մշակութային, շրջակա միջավայրի պաշտպանության, կանանց առաջխաղացման առաջադեմ օրակարգերով, ունի բավարար ներուժ նշված մարտահրավերներին հակազդելու համար։
Հայաստանը ողջունում է «Ֆրանկոֆոն տարածաշրջանում ճգնաժամային իրավիճակների, դրանց հաղթահարման և խաղաղության ամրապնդման վերաբերյալ բանաձևի» նախագիծը, որում մեզ հաջողվել է համակողմանի անդրադառնալ Ֆրանկոֆոն տարածաշրջանում առկա անվտանգային սպառնալիքներին և մատնանշել դրանց հաղթահարման ուղիները։
Կարևոր ենք համարում, որ բանաձևն աջակցում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին՝ հիմնված պետությունների տարածքային ամբողջականության հարգման վրա՝ համաձայն 1991թ. Ալմա Աթայի հռչակագրի։ Բանաձևը ողջունում է նաև 2024թ. ապրիլի 19-ի Արձանագրությունում վերահաստատված սկզբունքների հիման վրա միջպետական սահմանի սահմանազատման ուղղությամբ արձանագրված առաջընթացը և խրախուսում տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների վերաբացումը՝ ինքնիշխանության, ազգային իրավազորության, հավասարության ու փոխադարձության սկզբունքների նկատմամբ հարգանքի հիման վրա։
Հայաստանը հանձնառու է շարունակելու իր ջանքերը՝ միտված տարածաշրջանում հարատև խաղաղության հաստատման օրակարգի առաջմղմանը։ Մենք բազմիցս պատրաստակամություն ենք հայտնել առանց հետագա հապաղման ստորագրել խաղաղության համաձայնագիրն Ադրբեջանի հետ։ Վստահ եմ, որ ֆրանկոֆոն ընտանիքի աջակցությունը խաղաղության գործընթացին դրական ազդակ կհաղորդի դրան»։

Armenia is committed to continuing its efforts to establish lasting peace in the region - Foreign Minister Mirzoyan
YEREVAN, OCTOBER 3, ARMENPRESS. Armenia welcomes the draft "Resolution on crisis situations in the Francophone space, overcoming them and strengthening of peace", which supports the peace process between Armenia and Azerbaijan, based on respect for the territorial integrity of states, in accordance with the 1991 Alma-Ata declaration, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said at the 45th Session of the Ministerial Conference of La Francophonie Thursday.
"The events taking place in today’s world are surely a cause for serious concern. We find ourselves in a complicated geopolitical period, specified by an increasing number of conflicts and crises, the weakening of the supremacy of international law and multilateral institutions.
Our organization, with its geographical and cultural diversity, its fundamental values, and its progressive agendas focusing on humanitarian, educational, cultural, environmental protection and the advancement of women, has huge potential to address the above-mentioned challenges.
Armenia welcomes the draft "Resolution on crisis situations in the Francophone space, overcoming them and strengthening of peace", in which we comprehensively elaborate on the existing security threats in the Francophone region and outline steps to overcome them.
We consider it important that the resolution supports the peace process between Armenia and Azerbaijan based on respect for the territorial integrity of the states, in accordance with the 1991 Alma-Ata declaration. It also welcomes the progress made in the process of delimitation of the interstate border in line with the principles reaffirmed in the Protocol of April 19, 2024. It also encourages the reopening of regional communications based on respect for the principles of sovereignty, national jurisdiction, equality and reciprocity.
Armenia is committed to continuing its efforts to establish lasting peace in the region. We have repeatedly expressed our readiness to sign the peace agreement with Azerbaijan without undue delay. I am confident that the support of the Francophone family will give a positive impetus to the peace process,” said the Foreign Minister.