Թայվանում մոլեգնող թայֆունի հետևանքով կա 2 զոհ, ավելի քան 120 վիրավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թայվանում մոլեգնող «Կրատոն» թայֆունի հետևանքով 2 մարդ զոհվել է, ևս 123-ը` վնասվածքներ ստացել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press (AP) գործակալությունը:
Եվս երկու մարդ անհետ կորած է։
Հոկտեմբերի 3-ին «Կրատոն»-ը հասել է Թայվանի հարավ-արևմուտքում գտնվող Գաոսյուն քաղաք. այն հորդառատ անձրևներ է բերել տարածաշրջան: Քամու պոռթկումների արագությունը հասել է 126 կմ/ժ-ի։
Իշխանությունները բնակիչներին կոչ են արել տանը մնալ տեղատարափների, ուժեղ քամիների և փոթորկալի ալիքների պատճառով: Հազարավոր մարդիկ ստիպված են եղել տարհանվել այն շրջաններից, որտեղ հնարավոր են սողանքներ և սելավներ։ Փրկարարական աշխատանքներին օգնելու համար գրեթե 40 000 զինվոր բերվել է պատրաստության վիճակի։
Թայֆունի պատճառով կղզում ստիպված են եղել չեղարկել բոլոր ներքին ավիաչվերթերը։
Oդերևութաբանների կանխատեսումների համաձայն՝ «Կրատոն»-ը կշարունակի շարժվել հյուսիսային ուղղությամբ. մինչև հոկտեմբերի 4-ը դրա ուժգնությունը կնվազի, երբ այն հասնի Թայվանի գլխավոր քաղաք` Թայպեյ։

В результате тайфуна, бушующего на Тайване, погибли 2 человека, более 120 получили ранения
В результате бушующего на Тайване тайфуна “Кратон” погибли 2 человека и 123 получили ранения. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Associated Press (AP).
Еще два человека пропали без вести.
3 октября “Кратон” достиг города Гаосюн на юго-западе Тайваня. Он принес в регион проливные дожди. Скорость ветра достигала 126 км/ч.
Власти призвали жителей оставаться дома из-за проливных дождей, сильного ветра и штормовых волн. Тысячи людей вынуждены эвакуироваться из районов, где возможны оползни и сели. Почти 40 000 солдат приведены в боевую готовность для оказания помощи в спасательных операциях.
Все внутренние рейсы на острове пришлось отменить из-за тайфуна.
По прогнозам метеорологов, “Кратон” продолжит движение в северном направлении. Он ослабнет к 4 октября, когда достигнет столицы Тайваня Тайбэя.