Պետք է գործադրել ամեն ջանք, որպեսզի ԼՂ-ից տեղահանված մարդիկ ինտեգրվեն Հայաստանի Հանրապետության հասարակությանը. ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում ցանկացած Կառավարության համար մեծ մարտահրավեր է 2-3 օրվա ընթացքում 140 հազարից ավել փախստական ընդունելը: Եթե չկա հնարավորություն, որ ԼՂ-ից տեղահանված մարդիկ վերադառնան իրենց տները, ապա պետք է գործադրել ամեն ջանք, որպեսզի նրանք ինտեգրվեն Հայաստանի Հանրապետության հասարակությանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ Վարշավայի անվտանգության ֆորումի շրջանակներում «Համաշխարհային կարգ և ժողովրդավարություն. քարտեզ Հարավային Կովկասի համար» խորագրով բարձր մակարդակի քննարկման ժամանակ անդրադառնալով հարցին, թե ինչպես է Հայաստանը կարողացել ընդունել ԼՂ-ից տեղահանված մեծաթիվ մարդկանց հոսքին։
«Նախ փախստականների՝ Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված բնակչության ընդունման մասով, դա Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ բնակչությունն էր, ինչը մեծ մարտահրավեր էր մեզ համար: Իմ կարծիքով աշխարհում ցանկացած Կառավարության համար մեծ մարտահրավեր է 2-3 օրվա ընթացքում 140.000-ից ավել փախստական ընդունելը: Մենք արել ենք հնարավորը, որպեսզի ապահովենք նրանց առաջնային անհրաժեշտության կարիքները՝ ապաստան, սնունդ և առաջնային այլ կարիքներ։ Իհարկե, մենք դիմել ենք միջազգային հանրության օգնությանը և բարձր ենք գնահատում ցուցաբերված աջակցությունը։
Հիմա, ես կասեի, որ հաջորդ փուլի ժամանակն է, որ պետք է ինչ-որ կերպ բավարարել միջնաժամկետ և երկարաժամկետ կարիքները, և առաջին հերթին այստեղ ես խոսում եմ բնակարանային խնդրի մասին, բայց նաև զբաղվածության մասին, անհրաժեշտ է ավելի մեծ ջանքեր գործադրել:
Մեր քաղաքականությունը հետևյալն է, որ եթե չկա հնարավորություն, որ այդ մարդիկ վերադառնան իրենց տները, ապա մեր քաղաքականությունն է ամեն ջանք գործադրել, որպեսզի նրանք ինտեգրվեն Հայաստանի Հանրապետության հասարակությանը, աշխատանք գտնեն, նոր տներ կառուցեն մեր երկրում ու մնան Հայաստանում»,- նշել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության նախարարը:

Armenia to make every effort for integration of NK displaced population in case of no opportunity for return
YEREVAN, OCTOBER 2, ARMENPRESS. The Armenian government will make all efforts for the Nagorno-Karabakh displaced population to integrate into the society if there is no opportunity for them to return to their homes, Foreign Minister Ararat Mirzoyan has said.
“Well, first, in terms of only receiving the refugees, displaced population of Nagorno Karabakh, it was a huge challenge,” Mirzoyan said at a panel discussion during Warsaw Security Forum when asked on the issue. “I think, for any government in the world, it is quite a challenge to receive more than 100.000 refugees in 2-3 days. We did our best to meet the immediate needs of these people, give them shelter, food, and some essential things. Of course, we applied to the assistance of the international community and we appreciate all the assistance we achieved. Now, it is time for the next stage I would say, we need to somehow satisfy and meet the mid-term and longer-term needs and first of all, here I’m speaking about the housing problem but also employment and bigger efforts would be needed here. Our policy is that if there is no means, no possibility, no opportunity for these people to go back to their homes, then our policy is to make every possible effort to ensure that these people are integrated in the society of the Republic of Armenia, they find the job and build new homes in our country and stay in Armenia.”