Պետք է գործադրել ամեն ջանք, որպեսզի ԼՂ-ից տեղահանված մարդիկ ինտեգրվեն Հայաստանի Հանրապետության հասարակությանը. ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում ցանկացած Կառավարության համար մեծ մարտահրավեր է 2-3 օրվա ընթացքում 140 հազարից ավել փախստական ընդունելը: Եթե չկա հնարավորություն, որ ԼՂ-ից տեղահանված մարդիկ վերադառնան իրենց տները, ապա պետք է գործադրել ամեն ջանք, որպեսզի նրանք ինտեգրվեն Հայաստանի Հանրապետության հասարակությանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ Վարշավայի անվտանգության ֆորումի շրջանակներում «Համաշխարհային կարգ և ժողովրդավարություն. քարտեզ Հարավային Կովկասի համար» խորագրով բարձր մակարդակի քննարկման ժամանակ անդրադառնալով հարցին, թե ինչպես է Հայաստանը կարողացել ընդունել ԼՂ-ից տեղահանված մեծաթիվ մարդկանց հոսքին։
«Նախ փախստականների՝ Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված բնակչության ընդունման մասով, դա Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ բնակչությունն էր, ինչը մեծ մարտահրավեր էր մեզ համար: Իմ կարծիքով աշխարհում ցանկացած Կառավարության համար մեծ մարտահրավեր է 2-3 օրվա ընթացքում 140.000-ից ավել փախստական ընդունելը: Մենք արել ենք հնարավորը, որպեսզի ապահովենք նրանց առաջնային անհրաժեշտության կարիքները՝ ապաստան, սնունդ և առաջնային այլ կարիքներ։ Իհարկե, մենք դիմել ենք միջազգային հանրության օգնությանը և բարձր ենք գնահատում ցուցաբերված աջակցությունը։
Հիմա, ես կասեի, որ հաջորդ փուլի ժամանակն է, որ պետք է ինչ-որ կերպ բավարարել միջնաժամկետ և երկարաժամկետ կարիքները, և առաջին հերթին այստեղ ես խոսում եմ բնակարանային խնդրի մասին, բայց նաև զբաղվածության մասին, անհրաժեշտ է ավելի մեծ ջանքեր գործադրել:
Մեր քաղաքականությունը հետևյալն է, որ եթե չկա հնարավորություն, որ այդ մարդիկ վերադառնան իրենց տները, ապա մեր քաղաքականությունն է ամեն ջանք գործադրել, որպեսզի նրանք ինտեգրվեն Հայաստանի Հանրապետության հասարակությանը, աշխատանք գտնեն, նոր տներ կառուցեն մեր երկրում ու մնան Հայաստանում»,- նշել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության նախարարը:

Необходимо приложить все усилия, чтобы люди, изгнанные из Нагорного Карабаха, были интегрированы в общество Республики Армения – глава МИД Армении
Принять более 140 тысяч беженцев за 2-3 дня - серьезная задача для любого правительства мира. Если у изгнанных из Нагорного Карабаха людей нет возможности вернуться в свои дома, то необходимо приложить все усилия для их интеграции в общество Республики Армения.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян в рамках Варшавского форума по безопасности «Мировой порядок и демократическая карта для Южного Кавказа» во время дискуссии на высоком уровне, говоря о том, как Армения смогла принять поток людей, изгнанных из Нагорного Карабаха.
"Во-первых, что касается приема беженцев, населения, изгнанного из Нагорного Карабаха, то есть всего населения Нагорного Карабаха, то это было для нас серьезным вызовом. На мой взгляд, принять более 140 000 беженцев за 2-3 дня - это серьезный вызов для любого правительства мира. Мы сделали все возможное, чтобы обеспечить их первоочередные потребности: кров, еду и другие. Конечно, мы обратились за помощью к международному сообществу и высоко ценим оказанную поддержку.
Сейчас я бы сказал, что пришло время для следующего этапа, что мы должны как-то удовлетворить среднесрочные и долгосрочные потребности, и в первую очередь здесь я говорю о жилищной проблеме, но также и о занятости, нужны большие усилия.
Наша политика такова: если у этих людей нет возможности вернуться в свои дома, то наша политика заключается в том, чтобы приложить все усилия, чтобы они интегрировались в общество Республики Армения, нашли работу, построили новые дома в нашей стране и остались в Армении", - заявил глава МИД Армении.