Սիգերու Իսիբային պաշտոնապես ընտրել են Ճապոնիայի վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի իշխող Լիբերալ-դեմոկրատական ​​կուսակցության (ԼԴԿ) նախագահ Սիգերու Իսիբան խորհրդարանում ընտրվել է երկրի 102-րդ վարչապետ` հաջորդելով Ֆումիո Կիսիդային։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Kyodo գործակալությունը։
Իսիբան ԼԴԿ-ի նախագահ էր ընտրվել սեպտեմբերի 27-ին։ Նրան վարչապետի պաշտոնում հաստատել է խորհրդարանի ինչպես ստորին, այնպես էլ վերին պալատը։
Իսիբան առաջիկա ժամերին կկազմի կառավարություն: Օրվա երկրորդ կեսին նոր կառավարության կազմը կհաստատի կայսր Նարուհիտոն։
Հոկտեմբերի 4-ին Իսիբան և առանցքային նախարարները ծրագրային ելույթներով հանդես կգան խորհրդարանում։ Հոկտեմբերի 9-ին խորհրդարանի ստորին պալատը կարձակվի՝ հոկտեմբերի 27-ին կայանալիք արտահերթ ընտրություններին ընդառաջ:
Ավելի վաղ Ճապոնիայի կառավարությունը՝ Ֆումիո Կիսիդայի գլխավորությամբ, լրիվ կազմով հրաժարական էր տվել։
Կիսիդան օգոստոսին հայտարարել էր, որ սեպտեմբերին չի առաջադրի իր թեկնածությունն իշխող Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության նախագահի ընտրություններում։
Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցությունը, որը Ճապոնիայում իշխում է 1955 թվականին հիմնադրումից ի վեր, վերջին ամիսներին ներգրավված է եղել քաղաքական լուրջ սկանդալում։ Կուսակցության երկու ամենաազդեցիկ խմբակցություններին մեղադրել են նրանում, որ նրանք, ինչպես հարկն է, չեն հայտարարագրել իրենց եկամուտներն ու ծախսերը և միլիոնավոր դոլարի քաղաքական հանգանակությունների մասին սխալ հաշվետվություն են ներկայացրել։

YEREVAN, OCTOBER 1, ARMENPRESS. Japan’s parliament on Tuesday formally elected Shigeru Ishiba, head of the governing Liberal Democratic Party, as the country’s new prime minister, AP reports.
Ishiba was chosen as the party’s leader on Friday to replace Fumio Kishida, who then stepped down earlier on Tuesday to pave the way.
Ishiba will announce his new Cabinet later on Tuesday.
Kishida took office in 2021 but left so his party could have a fresh leader after his government was dogged by scandals. Ishiba plans to call a parliamentary election for Oct. 27.
“I believe it is important to have the new administration get the public’s judgment as soon as possible,” Ishiba said Monday in announcing his plan to call a snap election.
Opposition parties criticized Ishiba for allowing only a short period of time for his policies to be examined and discussed in parliament before the national election.
Kishida had announced in August he would resign at the end of his three-year term.
Kishida and his ministers stepped down at a Cabinet meeting on Tuesday morning, Chief Cabinet Secretary Yoshimasa Hayashi said. Kishida left his office after a brief send-off ceremony in which he was presented a bouquet of red roses and applauded by his staff and former Cabinet members.