Հայաստանը պատրաստ է «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի շրջանակներում տարանցիկ օղակ դառնալ ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև․ Էկոնոմիկայի նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության շրջանակներում Հայաստանը պատրաստ է դառնալ առանցքային տարանցիկ օղակ ԵԱՏՄ-ի և Իրանի, ինչպես նաև Արևմուտքի և Արևելքի միջև: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԵԱՏՄ-ի երրորդ համաժողովի պանելային քննարկմանն այս մասին հայտարարեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Նախարարը նախ նշեց, որ Իրանի հետ տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը Հայաստանի տնտեսական քաղաքականության անբաժանելի մասն է, որի նպատակն է բարելավել և ամրապնդել Հայաստանի միջազգային դիրքը: «Առևտրատնտեսական կապերի խորացումը կնպաստի ոչ միայն մեր երկրների, այլև տարածաշրջանի երկրների կայուն զարգացմանը: Միասին մենք կարող ենք կառուցել ավելի ամուր տնտեսական հիմք, որը մեր ժողովուրդներին կապահովի ավելի լավ ապագա։
«Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության շրջանակներում մեր երկիրը պատրաստ է դառնալ առանցքային տարանցիկ օղակ Եվրասիական միության և Իրանի, ինչպես նաև Արևմուտքի և Արևելքի միջև»,- ընդգծեց Պապոյանը։

В рамках инициативы “Перекресток мира” Армения готова стать транзитным звеном между ЕАЭС и Ираном: министр экономики
В рамках инициативы “Перекресток мира” Армения готова стать ключевым транзитным звеном между ЕАЭС и Ираном, а также между Западом и Востоком. Как сообщает Арменпресс, об этом на панельной дискуссии Третьего форума ЕАЭС сказал министр экономики Армении Геворг Папоян.
Министр прежде всего отметил, что развитие экономических отношений с Ираном является неотъемлемой частью экономической политики Армении, целью которой является улучшение и укрепление международного положения Армении.
“Углубление торгово-экономических связей будет способствовать устойчивому развитию не только наших стран, но и стран региона. Вместе мы сможем построить более прочную экономическую базу, которая обеспечит нашим народам лучшее будущее.
В рамках инициативы “Перекресток мира” наша страна готова стать ключевым транзитным звеном между Евразийским союзом и Ираном, а также Западом и Востоком”, - подчеркнул Папоян.