Հայաստանը պատրաստ է «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի շրջանակներում տարանցիկ օղակ դառնալ ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև․ Էկոնոմիկայի նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության շրջանակներում Հայաստանը պատրաստ է դառնալ առանցքային տարանցիկ օղակ ԵԱՏՄ-ի և Իրանի, ինչպես նաև Արևմուտքի և Արևելքի միջև: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԵԱՏՄ-ի երրորդ համաժողովի պանելային քննարկմանն այս մասին հայտարարեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Նախարարը նախ նշեց, որ Իրանի հետ տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը Հայաստանի տնտեսական քաղաքականության անբաժանելի մասն է, որի նպատակն է բարելավել և ամրապնդել Հայաստանի միջազգային դիրքը: «Առևտրատնտեսական կապերի խորացումը կնպաստի ոչ միայն մեր երկրների, այլև տարածաշրջանի երկրների կայուն զարգացմանը: Միասին մենք կարող ենք կառուցել ավելի ամուր տնտեսական հիմք, որը մեր ժողովուրդներին կապահովի ավելի լավ ապագա։
«Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության շրջանակներում մեր երկիրը պատրաստ է դառնալ առանցքային տարանցիկ օղակ Եվրասիական միության և Իրանի, ինչպես նաև Արևմուտքի և Արևելքի միջև»,- ընդգծեց Պապոյանը։

Armenia ready to become key transit link between EAEU and Iran as part of Crossroads of Peace project - minister
YEREVAN, SEPTEMBER 30, ARMENPRESS. Within the framework of the 'Crossroads of Peace' initiative, Armenia is ready to become a key transit link between the EAEU and Iran, as well as between the West and the East, Armenian Minister of Economy Gevorg Papoyan said at the panel discussion of the third EAEU forum.
The minister emphasized that the development of economic relations with Iran is an integral part of Armenia's economic policy, aimed at improving and strengthening Armenia's international position.
"The deepening of trade and economic ties will contribute to the sustainable development of not only our countries but also the countries of the region. Together, we can build a stronger economic base that will provide our peoples with a better future.
Within the framework of the 'Crossroads of Peace' initiative, we are ready to become a key transit link between the EAEU and Iran, as well as between the West and the East,” Papoyan emphasized.