Հայաստանն ու Իրանը ձգտում են առևտրաշրջանառության ծավալները հասցնել 3 միլիարդ դոլարի. ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանն ու Իրանը ձգտում են առևտրաշրջանառության ծավալները մոտ ապագայում հասցնել 1 միլիարդ դոլարի, իսկ ապագայում՝ 3 միլիարդ դոլարի։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԵԱՏՄ-ի երրորդ համաժողովի պանելային քննարկմանն այս մասին հայտարարեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
«Առաջնորդվելով Հայաստանի վարչապետի և Իրանի նախագահի միջև նախորդ տարի ձեռք բերված պայմանավորվածությամբ՝ մենք ձգտում ենք մոտ ապագայում երկկողմ առևտրաշրջանառությունը հասցնել 1 միլիարդ դոլարի, իսկ ապագայում ՝ երեք միլիարդ դոլարի։ Սա, իհարկե, շատ հավակնոտ նպատակ է, բայց մենք ձգտում ենք դրան, և այդ նպատակն իրականացնելու համար մենք պետք է ավելացնենք ապրանքների տեսականին և, իհարկե, բարելավենք լոգիստիկ ենթակառուցվածքը»,- ընդգծեց Պապոյանը։
Այս համատեքստում նախարարը նշեց, որ Հայաստանի համար առաջնահերթություններից է տնտեսական սահմանային գոտիների ստեղծումը, ինչը կնպաստի նոր ներդրումների հոսքին։
«Ինչ վերաբերում է ենթակառուցվածքներին Իրանի հետ հարաբերությունների խորացման տեսանկյունից, կարևոր դեր է ունենալու Հայաստանի կառավարության կողմից իրականցվող խոշոր ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրագործումը»,- եզրափակեց Պապոյանը։

Армения и Иран стремятся увеличить объемы товарооборота до $3 миллиарда: министр экономики РА
Армения и Иран стремятся в ближайшем будущем увеличить объемы товарооборота до $1 миллиарда, а в перспективе - до $3 миллиардов. Как передает Арменпресс, это заявил министр экономики РА Геворг Папоян на панельной дискуссии IIII Форума ЕАЭС.
“Руководствуясь соглашением, достигнутым между премьер-министром Армении и президентом Ирана в прошлом году, мы стремимся в ближайшем будущем увеличить объемы товарооборота до $1 миллиарда, а в перспективе - до $3 миллиардов. Это, конечно, амбициозная цель, но мы к ней стремимся, и чтобы реализовать эту цель, нам необходимо увеличить ассортимент продукции и, конечно же, улучшить логистическую инфраструктуру”, - подчеркнул Папоян.
Министр отметил, что одним из приоритетов для Армении является создание экономических приграничных зон, что будет способствовать притоку новых инвестиций.
“Что касается инфраструктуры, то с точки зрения углубления отношений с Ираном важную роль будет играть реализация крупных инфраструктурных проектов правительства Армении”, - заключил Папоян.