ՀՀ և ԵԱՏՄ անդամն երկրների միջև հունվար-օգոստոս ամիսներին ապրանքաշրջանառությունն աճել է 7.3 տոկոսով. Էկոնոմիկայի փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի և ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջև հունվար-օգոստոս ամիսներին ապրանքաշրջանառությունն աճել է 7.3 տոկոսով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԵԱՏՄ-ի երրորդ համաժողովի պանելային քննարկմանն այս մասին հայտարարեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը։
«Եթե ապավինենք մաքսային ծառայությունների տվյալներին, ապա հունվար-օգոստոս ամիսներին Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունը ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջև աճել է 7,3 տոկոսով։ Նույն աճը նկատվում է նաև նախորդ տարիներին, սակայն մենք տեսնում ենք, որ ենթակառուցվածքը մի փոքր հետ է մնում այդ ամենից։
Դրա համար Հայաստանում մենք ունենք երկու պետական ծրագիր, որոնք օգնում են ստեղծել ենթակառուցվածքային նոր հնարավորություններ։ Առաջին ծրագրով մենք սուբսիդավորում ենք տոկոսադրույքները։ Դա լիզինգային ծրագիր է, որը հնարավորություն է տալիս ձեռք բերել կամ կառուցել գյուղատնտեսական պահեստներ, սառցարաններ, վերամշակման սարքավորումներ և այլն: Երկրորդ ծրագրով և նույն պայմաններով կարելի է ձեռք բերել տրանսպորտային միջոցներ փոխադրումների համար»,-ընդգծեց Արման Խոջոյանը։
Փոխնախարարի խոսքով՝ Հայաստանը նաև մեծ ներդրումներ է կատարում ճանապարհների հիմնանորոգման համար։
«2024 թվականին 150 միլիոն դոլար է հատկացվել ճանապարհների հիմնանորոգման և 15 միլիոն՝ տեխնիկական վերանորոգման համար։ Ներկայումս Հայաստանի մարզերում ճանապարհները կամ արդեն գտնվում են լավ վիճակում, կամ վերանորոգման գործընթացում են»,-եզրափակեց Խոջոյանը։

Товарооборот между Арменией и странами-членами ЕАЭС в январе-августе увеличился на 7,3%: замминистра экономики РА
Товарооборот между Арменией и странами-членами ЕАЭС в январе-августе увеличился на 7,3 %. Как передает Арменпресс, об этом сообщил заместитель министра экономики Арман Ходжоян на панельной дискуссии III Форума ЕАЭС.
“Согласно данным таможенной службы в январе-августе товарооборот Армении со странами-членами ЕАЭС увеличился на 7,3 %. Такой же рост наблюдался и в предыдущие годы, но мы видим, что инфраструктура чуть отстает от всего этого.
По этой причине у нас в Армении действуют две государственные программы, которые помогают создать новые инфраструктурные возможности. По первой программе мы субсидируем процентные ставки. Это лизинговая программа, позволяющая приобрести или построить сельскохозяйственные склады, морозильные камеры, технологическое оборудование и т. д. По второй программе и на тех же условиях можно приобрести транспортные средства для перевозки”, - подчеркнул Арман Ходжоян.
По словам замминистра, Армения вкладывает большие средства и в капитальный ремонт дорог.
“В 2024 году на капитальный ремонт дорог выделено 150 миллионов долларов, на технический ремонт - 15 миллионов долларов. В настоящее время дороги в областях Армении либо уже в хорошем состоянии, либо находятся в процессе ремонта”, - заключил Ходжоян.