ՀՀ և ԵԱՏՄ անդամն երկրների միջև հունվար-օգոստոս ամիսներին ապրանքաշրջանառությունն աճել է 7.3 տոկոսով. Էկոնոմիկայի փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի և ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջև հունվար-օգոստոս ամիսներին ապրանքաշրջանառությունն աճել է 7.3 տոկոսով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԵԱՏՄ-ի երրորդ համաժողովի պանելային քննարկմանն այս մասին հայտարարեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը։
«Եթե ապավինենք մաքսային ծառայությունների տվյալներին, ապա հունվար-օգոստոս ամիսներին Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունը ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջև աճել է 7,3 տոկոսով։ Նույն աճը նկատվում է նաև նախորդ տարիներին, սակայն մենք տեսնում ենք, որ ենթակառուցվածքը մի փոքր հետ է մնում այդ ամենից։
Դրա համար Հայաստանում մենք ունենք երկու պետական ծրագիր, որոնք օգնում են ստեղծել ենթակառուցվածքային նոր հնարավորություններ։ Առաջին ծրագրով մենք սուբսիդավորում ենք տոկոսադրույքները։ Դա լիզինգային ծրագիր է, որը հնարավորություն է տալիս ձեռք բերել կամ կառուցել գյուղատնտեսական պահեստներ, սառցարաններ, վերամշակման սարքավորումներ և այլն: Երկրորդ ծրագրով և նույն պայմաններով կարելի է ձեռք բերել տրանսպորտային միջոցներ փոխադրումների համար»,-ընդգծեց Արման Խոջոյանը։
Փոխնախարարի խոսքով՝ Հայաստանը նաև մեծ ներդրումներ է կատարում ճանապարհների հիմնանորոգման համար։
«2024 թվականին 150 միլիոն դոլար է հատկացվել ճանապարհների հիմնանորոգման և 15 միլիոն՝ տեխնիկական վերանորոգման համար։ Ներկայումս Հայաստանի մարզերում ճանապարհները կամ արդեն գտնվում են լավ վիճակում, կամ վերանորոգման գործընթացում են»,-եզրափակեց Խոջոյանը։

Trade between Armenia and fellow EEU members grew 7,3% in January-August
YEREVAN, SEPTEMBER 30, ARMENPRESS. Trade turnover between Armenia and its fellow member states in the EEU grew 7,3% in January-August 2024, Armenian Deputy Minister of Economy Arman Khojoyan said Monday citing customs data.
“If we rely on customs services data, in January-August Armenia’s trade turnover with EEU member countries grew 7,3%. The same growth was seen in the previous years, but we see that the infrastructure is lagging a bit behind. That’s why we have two state programs in Armenia that help create new infrastructure opportunities. We subsidize interest rates with the first program. It is a leasing program that enables to acquire or build agricultural warehouses, refrigerators, processing equipment and others. The second program enables, under the same conditions, to acquire transportation vehicles for shipments,” Khojoyan said at the panel discussion at the EEU forum.
He mentioned the major investments made in road reconstruction.
Khojoyan said the Armenian government in 2024 allocated 150 million dollars for restoring roads, and another 15 million for technical reequipment.