«Երեմյան ակադեմիան» հյուրընկալել է Կիպրոսի Casa College-ի և KASA High School-ի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Խոհարարական արվեստի և հյուրընկալության Երեմյան Ակադեմիան» հյուրընկալել է Կիպրոսի հյուրընկալության և սպասարկման ոլորտի առաջատար «Կազա» քոլեջի (Casa College) և «Կազա» ավագ դպրոցի (KASA High School) նախագահ պարոն Յաննիս Սավերիադեսին։
«Երեմյան Ակադեմիայի» տնօրեն Աիդա Տիգրանյանի ուղեկցությամբ Յաննիս Սավերիադեսը շրջայց է կատարել Ակադեմիայում, ծանոթացել վերջինիս կառուցվածքին, ուսումնական ծրագրերին, ուսանողների համար ստեղծված պայմաններին և կառույցի տեխնիկական հագեցվածությանը։
Հանդիպման ընթացքում երկու ուսումնական հաստատությունները կիսվել են իրենց փորձով, քննարկել հետագա հնարավոր համագործակցության հեռանկարներն ու առավելությունները։ Հյուրը հանդիպել և շփվել է նաև «Երեմյան Ակադեմիայի» դասախոսական կազմի և ուսանողների հետ։
«Շատ տպավորված եմ Ակադեմիայով, հատկապես ինտերիերային լուծումներով և ուսանողների համար ստեղծված պայմաններով։ Հետաքրքիր է, թե ինչպես են պատմական նշանակության շինության ներսում ստեղծել և կառուցել ժամանակակից լուծումներով կրթական հաստատություն։ Շատ կարևոր է, որ Ակադեմիան երիտասարդներին տալիս է հնարավորություններ ոլորտում զարգանալու և առաջ գնալու համար։
Տարածապես մեր երկրները սահման չեն կիսում, բայց մշակութային արժեքներով շատ ընդհանրություններ ունենք, ինչն էլ կարող է հյուրընկալության և կրթության ոլորտներում արդյունավետ համագործակցության կամուրջ հանդիսանալ»,-նշել է Յաննիս Սավերիադեսը։
Նա հավելել է, որ ուրախ կլինեն իրենց հաստատությունում ունենալ տաղանդավոր հայ ուսանողների։ Կիպրոսում հայ համայնքը բավականին մեծ է, ու բացի դրանից, իրենց երկիրը երիտասարդ ուսանողների համար ապահովում է հարմարավետություն և պայմաններ։
«Երեմյան Ակադեմիայի» տնօրեն Աիդա Տիգրանյանը նշել է.
«Մեզ համար մեծ պատիվ էր, երբ պարոն Սավերիադեսն իր՝ Հայաստան պաշտոնական այցի շրջանակում ցանկություն հայտնեց այցելել մեզ։ Ակադեմիան պարբերաբար հյուրընկալում է միջազգային առաջատար կրթական հաստատությունների ներկայացուցիչների՝ տարբեր երկրներից, բայց Կիպրոսից առաջին անգամ ենք հյուր ունենում։ Այս հանդիպումը մեր երկրների և կրթական հաստատությունների միջև փորձի փոխանակման և հնարավոր համագործակցության նախանշման հրաշալի առիթ է՝ հատկապես հյուրընկալության և սպասարկման ոլորտներում»։
Կողմերը պայմանավորվել են այս պահից սկսած մեկնարկել բանակցություններ և քննարկումներ համագործակցության ձևաչափերի վերաբերյալ և դեկտեմբերին կրկին հանդիպել։

Академию “Еремян” посетил председатель Casa College и Kasa High School Кипра
Академию “Еремян” кулинарного искусства и гостеприимства посетил Яннис Савериадес, председатель колледжа Casa (Casa College) и высшей школы Kasa (Kasa High School), лидирующих в сфере индустрии гостеприимства и обслуживания Кипра.
Яннис Савериадес в сопровождении директора Академии “Еремян” Аиды Тигранян осмотрел академию, ознакомился с ее структурой, образовательными программами, условиями, созданными для студентов, иее техническим оснащением.
В течение визита руководители двух учебных заведений поделились опытом, обсудили перспективы и преимущества возможного сотрудничества в будущем. Гость также встретился и пообщался с  преподавателями и студентами академии.
“Я впечатлен академией, особенно интерьерными решениями и условиями, созданными для студентов. Интересно, как внутри здания исторического значения создали и устроили учебное заведение с современными решениями. Очень важно, что академия дает молодым людям возможность развиваться и продвигаться в сфере.
Пространственно наши страны не имеют общей границы, но у нас много общего с точки зрения культурных ценностей, что может стать мостом для эффективного сотрудничества в сфере гостеприимства и образования”, - сказал Яннис Савериадес.
Он добавил, что они были бы рады принять в свое заведение способных армянских студентов. Армянская община на Кипре довольно большая, к тому же их страна предоставляет комфорт и условия для молодых студентов.
Директор Академии “Еремян” Аида Тигранян отметила:
“Для нас было большой честью, когда господин Савериадес выразил желание посетить нас в рамках своего официального визита в Армению. Академия регулярно принимает представителей ведущих международных образовательных учреждений из разных стран, но у нас впервые гость с Кипра. Эта встреча - прекрасная возможность обменяться опытом и наметить возможное сотрудничество между нашими странами и образовательными учреждениями, особенно в сфере гостеприимства и сервиса”.
Стороны договорились начать переговоры и обсуждения формата сотрудничества и снова встретиться в декабре.