Լիբանանի հիվանդանոցները միացել են արտակարգ իրավիճակների ռեժիմին՝ փեյջերների դետոնացիայից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լիբանանի առողջապահության նախարարությունը երկրի բոլոր հիվանդանոցներին կոչ է արել առավելագույն տագնապի ռեժիմ սահմանել Բեյրութի հարավային արվարձաններում և երկրի այլ մասերում փեյջերների դետոնացիաների տասնյակ դեպքերից հետո։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին նշված է Լիբանանի առողջապահության նախարարության հայտարարության մեջ:
«Առողջապահության նախարարությունը երկրի տարբեր շրջանների հիվանդանոցներից պահանջում է անցնել արտակարգ զգոնության առավելագույն ռեժիմի և կոչ է անում բոլոր փեյջերների սեփականատերերին անհապաղ ազատվել սարքերից»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Լիբանանի ժամանակավոր կառավարության վարչապետ Նաջիբ Միքաթին կառավարության նիստում երկրի տարբեր մասերից արտակարգ իրավիճակների մասին հաղորդումներ ստանալուց հետո առողջապահության նախարարից պահանջել է լքել նիստը և վերահսկել ենթակայության տակ գտնվող շտապ օգնության ծառայությունների աշխատանքը:
Փեյջերներն օգտագործել են նաև «Հըզբոլլահ» շարժման անդամները, որոնցից տասնյակները վիրավորվել են սարքերի դետոնացիայի հետևանքով։

Больницы в Ливане переводят в экстренный режим после детонации пейджеров
Министерство здравоохранение Ливана призвало все больницы в стране перейти в максимальный режим готовности для оказания экстренной помощи после десятков случаев детонации пейджеров в южном пригороде Бейрута и других районах страны. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщается в заявлении министерства здравоохранения во вторник.
"Министерство здравоохранения требует от больниц в разных районах страны перейти в максимальный режим готовности по оказанию экстренной помощи и призывает всех владельцев пейджеров немедленно избавиться от устройств", - написано в заявлении.
Премьер-министр временного правительства Ливана Наджиб Микати на собрании кабинета министров после поступления сообщений о чрезвычайных ситуациях с подрывом пейджеров в разных районах страны потребовал от министра здравоохранения покинуть собрание и проконтролировать работу экстренных служб подведомственных ливанскому минздраву.
Ливанская газета "Аль-Ахбар" сообщила, что пейджерами пользовались члены движения "Хезболлах", десятки раненых в результате детонации устройств - из их числа.